Měli byste vědět, že iOS 18 po dlouhé době odmítání konečně podporuje RCS v iMessages. Tedy nový systém posílání SMS co se přibližuje všemu co už dávno známe z WhatsApp, Messengeru a dalších chatovátek. Včetně rozšíření do fotek a videa, aniž byste se trápili s nějakými MMS.
RCS je v zásadě pokročilé posílání SMS a má onu jednu zásadní výhodu (nebo tedy mělo by mít, ale o tom dál). Pokud máte něčí telefonní číslo, tak mu prostě můžete poslat zprávu.
Vedle textovek ale umí posílat i fotky či videa (do 10MB), soubory (do 2MB), má lepší zabezpečení (šifrování). Není omezené na 160 znaků na zprávu, umí i emoji, indikaci toho že někdo píše, potvrzení o durčení, prostě věci co známe a už dávno máme v chatovacích aplikacích.
Mimo to by mělo být možné nad RCS postavit i další aplikace, takže by mohlo například sloužit pro nakupování, bankovnictví a další funkce. Tady se může hodit i podpora ověřených odesílatelů, což byl a je zásadní rozdíl u SMS (SMS/call spoofing). Umí tedy i skupinové chaty.
Současné RCS přišlo od Google, což s ohledem na to, že “vlastní” nejrozšířenější platformu pro mobily dává vcelku smysl. A také to znamená, že Apple dlouho odmítalo o RCS i jenom slyšet.
RCS pochopitelně používá mobilní data nebo Wi-Fi (SMS a MMS používá přímo mobilní infrastrukturu, mobil tak nemusí mít datové/internetové připojení).
V Google jsou RCS dostupné v Google Messages a podporované v novějších Androidech. Ale, viz ostatně i dále, i tady je podpora závislá na tom, zda to umí váš operátor. Což u českých operátorů a Android telefonů není až tak problém jako u iPhone.
Jenže, je celé to RCS vůbec k něčemu?
Na iPhone byste měli vědět, že Apple sice už RCS podporuje, ale ne plně. Například to neumí koncové šifrování mezi Apple a Android platformami. Což je u RCS jedna z extrémně užitečných funkcí, protože end-to-end (koncové) šifrování chrání před čtením zpráv někde “cestou”. Ale hlavně, podporuje ho jen ve vybraných zemích, Česko mezi nimi zatím není.
Pak byste totiž měli vědět, že funkční RCS závisí na podpoře operátorů. A tam je také zásadní problém, někteří operátoři to umí, řada ale ne. V Česku je to tak, že nikdo z operátorů RCS nepodporuje (září 2024) a uvádí, že je vše v procesu a čeká se na schválení Google a Apple. A nepřekvapí, že podle jejich vyjádření je hlavní brzdou Apple.
Pro ilustraci vyjádření Vodafone. V tuto chvíli službu RCS na telefonech Apple iPhone nepodporujeme. Podpora je podmíněná schválením a certifikací ze strany Applu. Ta je oproti telefonům se systémem Android, kde RCS v naší síti poskytuje společnost Google, specifická. Snažíme se najít řešení i pro telefony iPhone, ale jde o velmi nákladnou a složitou cestu a zatím nedokážeme říct, kdy certifikaci získáme.
Na iPhone se můžete podívat do Settings/Nastavení -> Obecné/General -> About/O telefonu -> Carrier (respektive Physical SIM a tak). Tam můžete klepnout na Network Provider (v mém případě je tam T-Mobile CZ 59.0) aby se to změnilo na IMS Status – pokud váš operátor umí RCS, tak tam bude Voice, SMS & RCS. Pokud ne, tak jenom Voice & SMS. A ne, Wi-FI calling na to nemá vliv.

Na iPhone si navíc RCS musíte zapnout – Setting/Nastavení -> Apps/Aplikace -> Mesages -> RCS Messaging pod Text Messaging. Což tak jako tak nejde, pokud váš operátor RCS neumí.
Apple mimochodem zůstalo posedlé nutností odlišovat barevně bubliny podle toho, jestli je zpráva z iPhone (modrá) nebo Androidu (zelené). Ačkoliv je to zbytečné a zdrojem řady problémů mezi mladými a hloupými staršími lidmi.
U Apple je to tak jako tak stále trochu problematické. RCS je “výmysl” Google, takže tady je první důvod odporu. Ale také to znamená, že se Apple musí otevřít co se posílání zpráva týče i pro nejablečné uživatele. A doposud si hrálo na to, že má Messages, které v jablečném ekosystému umí to co běžné chatovací aplikace. Jen háček je, že i Messages mají stejný problém jako SMS. Není důvod je používat.
Realita s RCS (mimochodem zkratka Rich Communication Services) je ale hlavně ta, že přišlo pozdě. Svět mezitím přešel na posílání zpráv přes chatovátka jako je WhatsApp, Messenger, Telegram a další. První dva uvedení mají navíc tak velké rozšíření, že nástup RCS nemá vůbec šanci. Není prostě důvod posílat zprávy jinudy.
Další tipy týkající se iPhone
-
Dock od iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem
Nový Dock (ikonky v liště na spodní části displeje) na iOS 11 přinesl několik zásadních změn. Většina z nich je poměrně dobrých, ale možná vám některé funkce nebudou plně vyhovovat. Především, Dock…
-
Jak umožníte aplikacím od iOS 11 běh na pozadí? Nastavte si u kterých to chcete
Pokud v iOS 11 (a novějších) vstoupíte do Settings/Nastavení a budete pokračovat do General -> Background App Refresh tak najdete možnost kompletně vypnout „běh aplikací na pozadí“. Případně, pokud tuto možnost necháte…
-
Od iOS 11 se změnilo nastavení týkající se aplikací co používají geolokaci. Raději si to zkontrolujte
Apple v iOS 11 změnilo to, jakým způsobem mohou aplikace přistupovat k informacím o geolokaci (GPS) – od původního „vždy“ vs. „nikdy“ je možné ještě volit „při používání aplikace“ (While Using). Vše…
-
Potřebujete ušetřit paměť na iPhone/iPadu? Zkuste odstranit nepoužívané aplikace (ale zachovat jejich data). Od iOS 11 výše.
Několik let trvající (a stupňující se) problém se stále většími aplikacemi se sice hned tak nevyřeší, ale Apple se v novém iOS 11 pokusilo alespoň trochu lépe vyřešit správu a informace o…
-
TIP#880: iOS 11 přinese konec 32 bitových aplikací? Jak zjistím, jestli nějaké mám? A co to znamená?
S příchodem iOS 11 od Apple přijde i konec všech 32 bitových aplikací, které možná v iPhone či iPadu ještě stále máte. Než na vás něco takového dopadne, tak je dobré vědět…
-
TIP#806: Jak chránit váš iPhone či iPad šifrováním? A proč to dělat?
Pokud na iPhone či iPadu (iOSu) nezapnete šifrování je obsah ve vašem telefonu uložen v běžně čitelné podobě. Pokud se váš telefon (či tablet) dostane do ruky někomu cizímu, tak z něj může všechna…
-
TIP#588: Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem
Jedna z velmi zásadních věcí týkající se bezpečnosti se na @365tipů už mnohokrát objevila v různých tipech, ale vždy jenom jako poměrně nenápadná zmínka. Přitom jde o jednu z nejzásadnějších ochran pro…
-
TIP#542: Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači?
Představme si, že máte v počítači či v diskovém úložišti nějaké složky se soubory a chcete je mít i na dalším počítači či notebooku. Případně na dalším úložišti, které ani nemusí být…
-
TIP#498: Jak restartovat či vypnout iPhone? Jak resetnout iPad? (aktualizováno)
Pokud používáte iPad nebo iPhone, tak jste s tím už asi setkali. Po delší době intenzivního užívání přestane fungovat WiFi, padají aplikace, vše je zpomalené nebo se chová chaoticky. Tohle jsou příznaky…
-
TIP#489: Jak si zjednodušit psaní? Programy pro makra a zkratky na klávesnici
Některé programy tohle umí přímo, třeba Microsoft Word. Můžete si definovat, že určitá posloupnost znaků. se promění v něco podstatně delšího. V pokročilejší podobě to umí i doplňovat nějaké konkrétní věci, třeba…
-
TIP#467: Jak rychleji nabijete mobil, tablet či notebook?
Potřebujete rychle nabít váš mobil, tablet či notebook? Pak by tu bylo pár možných „triků“, které vám v tom mohou pomoci. A není na nic nic tajemného ani magického. Ten první je…
-
TIP#461: Vypnutí GPS na mobilu či tabletu vám sice baterii (mírně) ušetří, ale vypnout (geo)lokační služby není praktické
Za normálních okolností se GPS ve vašem mobilu a tabletu aktivuje jenom v okamžiku, kdy ji nějaká aplikace potřebuje pro přesné zjištění polohy. Proto není zcela praktické GPS kompletně vypnout, je málo…