@365tipu

Jak umožníte aplikacím od iOS 11 běh na pozadí? Nastavte si u kterých to chcete

Pokud v iOS 11 (a novějších) vstoupíte do Settings/Nastavení a budete pokračovat do General -> Background App Refresh tak najdete možnost kompletně vypnout „běh aplikací na pozadí“. Případně, pokud tuto možnost necháte zapnutou, tak můžete určit, které aplikace „na pozadí“ budou moci běžet a které ne.

Hodí se to v okamžiku, kdy chcete šetřit baterii – aplikace co ji zamezíte běžet na pozadí nebude zbytečně spotřebovávat energii. Což byste, mimochodem. měli dělat jedině v okamžiku, kdy máte jistotu, že se nějaká aplikace zbláznila a baterii vám skutečně požírá. Celé je to ale tak trochu typické pro Apple. Ani iOS 11 nemá skutečný multitasking, tak jak jste na to zvyklí z počítačů či Androidu. Apple navíc slovo „multitasking“ používá pro něco zcela jiného.

V iOSu/iPaduOSu i od 11 stále platí, že jakmile se přepnete z nějaké aplikace pryč (nemáte ji na displeji), tak tato aplikace ještě krátkou chvíli normálně poběží a poté bude pozastavena. Přestane fungovat. Z praktické zkušenost (krátké) to prozatím vypadá, že iOS 11 mírně prodloužil onu dobu, kdy po přepnutí aplikace ještě běží, ale stále je to bídné.

Pokud umožníte „běh na pozadí“, tak aplikace sice nebudou pokračovat v plném běhu, ale budou se moci občas probrat a tím například stáhnout nový obsah a aktualizovat. Zajímavé na tomhle je, že se to nebude dít stále, jenom když to iOS uzná za vhodné – třeba tehdy když připojíte zařízení na napájení, aktivně používáte jinou aplikaci, jste připojení k WiFi. Samotné aplikace mohou reagovat na push požadavek, ale také třeba na polohu (změny polohy).

V praxi tohle například znamená, že pokud používáte Dropbox pro synchronizaci fotografií z iPhone/iPadu, tak dokud ho skutečně nespustíte a nemáte na displeji, tak k synchronizaci nedojde. Dropbox se tohle snaží řešit využití  změny polohy (geolokací), ale to moc nepomáhá, protože když už se s iPhone/iPadem hýbete, tak jste málokdy připojení k WiFi či napájení.

Jsou aplikace, které mohou běžet na pozadí – typicky třeba hudební přehrávač. Pokud by nemohl a musel se řídit výše uvedeným mechanismem, tak byste si hudbu nemohli poslouchat jindy, než pouze se spuštěním přehrávačem na displeji. Aplikací kterým je toto umožňuje je ale málo.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky