TIP#880: iOS 11 přinese konec 32 bitových aplikací? Jak zjistím, jestli nějaké mám? A co to znamená?

S příchodem iOS 11 od Apple přijde i konec všech 32 bitových aplikací, které možná v iPhone či iPadu ještě stále máte. Než na vás něco takového dopadne, tak je dobré vědět několik věcí.

Především, s příchodem iOS 11 nebudete staré 32 bitové aplikace moci spustit. Co navíc, zálohy do počítače od deváté verze iOSu neukládají aplikace do záloh ve vašem počítači (případné obnovení je vždy stahuje z App Store, proto to může trvat podstatně déle než dříve). Pokud používáte nějakou 32 bitovou aplikaci a máte v ní nějaká data, je nejvyšší čas se ujistit, že o ně nepřijdete. S příchodem iOS 11 se k datům nespustitelných (a také zrušených) aplikací nedostanete.

Připravte se ale na to, že export (získání dat) z těchto aplikací rozhodně nebude triviální a často vůbec nebude možný. Málokdy se mobilní aplikace zabývají tím, že by v nich uložené soubory/data měly být exportovatelné v jinde použitelné podobě.

Zjistěte si, které 32 bitové aplikace v iPhone/iPadu máte – stačí jít do Nastavení/Settings -> Obecné/General -> About/Informace -> Aplikace/Applications.

2017-09-03 09.12.22.png

Pokud se na Aplikace dá kliknout, tak vám ukáže přehled všech 32 bitových aplikací. Pokud se kliknout nedá (ano, takhle si Apple představuje uživatelskou přívětivost), tak žádné 32 bitové aplikace nemáte. Tuto funkčnost přinesl IOS 10.3.1, takže pokud máte starší verzi, tak to vůbec nebude fungovat.

Pokud jste našli nějaké 32 bitové aplikace, tak s přechodem na iOS 11 přestanou fungovat a Apple je velmi pravděpodobně prostě odstraní ze zařízení a také z App Store (ano, tohle Apple dělá při aktualizaci iOSu zcela běžně, málokdy si toho všimnete). Je čas se tedy ujistit, jestli je budete skutečně k něčemu potřebovat (pak by bylo dobré se pokusit zjistit, jestli jejich autor chystá novou verzi) nebo zda jsou postradatelné. V případě postradatelnosti nakonec vůbec neuškodí, pokud je rovnou odstraníte. Samozřejmě poté, co se ujistíte, že v nich nemáte žádná data (soubory), které chcete zachovat.

POZNÁMKA: Je velmi pravděpodobné, že eliminace podpory pro 32 bitů čeká i OS X.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS