Aliexpress a jiné weby jsou plné levných TV Boxů s Androidem. Je lákavé si chtít něco takového koupit. Ceny jsou velmi nízké. Můžete i něco podobného koupit v Česku, kde to sice bude stát víc, ale zpravidla to bude stále stejný “no-name” TV box, občas přejmenovaný na nějakou “značku”.
První co byste měli zvážit je, že je zde zásadní otázka okolo bezpečnosti a soukromí.
Na konci roku 2023 vyšla podrobná zpráva (PDF) o vyšetřování low-endových streamovacích boxů se systémem Android. Navázala tak na výzkum z počátku téhož roku, který provedl Daniel Milisic, jenž na zakoupeném levném přehrávači se systémem Android objevil sadu malwaru přímo po vybalení z krabice.
U levných TV boxů s Androidem je běžné, že jsou vybaveny malware, zadními vrátky či spyware, ostatně velmi podobně, jako se tomu děje u levných “neznačkových” tabletů či telefonů.
Takováto zařízení mohou sloužit jako backdoor do vaší domácnosti či firmy, z vašeho zařízení udělat prvek botnetové sítě, kde bude plnit různorodé úkoly – prohledávání Internet, napadání zařízení, špionáž, nasazení ransomware či virů, budování dalších botnetů, podvodné zobrazování a klikání na reklamu, generování podvodné návštěvnosti, zakládání a používání falešných účtů na Google, Microsoftu či sociálních sítích. Pro detaily můžete mrknout do Unpacking Badbox.
Nebezpečí hrozí i v okamžiku, kdy se na takovéto zařízení přihlásíte s pomocí vašeho skutečného účtu u Google. Můžete o něj přijít, může být zneužit pro nepravosti, můžete přijít o peníze, pokud k němu máte připojené platební karty.
Váš levný box může týdny či měsíce fungovat bez problémů, až jednoho dne, aby to bylo co nejméně nápadné, začne dělat věci, které nemá.
To méně rizikové v případě levných TV boxů je, že za pár desítek dolarů nemůžete čekat výkon a stabilitu – narazíte tak na pomalé rozhraní, sekající se přehrávání, přehřívání, nedostatek paměti. To ale, s ohledem na předchozí, jsou poměrně málo škodlivé vlastnosti.
Většinou také zjistíte, že pro daný TV Box nebudou aktualizace ani podpora. Což bude znamenat zastarávající software, neřešeno bezpečnostní a jiné chyby.
Co tedy koupit?
Pokud netrváte na koupi TV boxu, tak kupte chytrou televizi s Android TV, značkovou, se servisem, podporou a vším potřebným.
Pokud netrváte na Androidu, tak Samsung chytré televize mají vlastní systém a umí toho dost na to, abyste nic dalšího nepotřebovali.
Dobrá volba s Androidem může být i TCL, viz Jaká je levná 40” TCL 40S5400A Android TV? (recenze, praktické zkušenosti)
Máte-li iPhone a nějaké ty další jablečné věci, tak rozhodně jděte to Apple TV. Ideálně aktuální model a s co největší dostupnou pamětí, tedy v létě 2024 stále 4K 128 GB. Jen, na rozdíl od Google TV, nebudete moci přijímat digitální (DVB) vysílání.
Možností, značkových, je ale více, namátkou
- NVIDIA SHield TV (ale dnes už bohužel hodně staré)
- Xiaomi Mi TV Box S či jiné od Xiaomi
- Různé modely od Mecool
- Google Chromecast 4 Google TV
Na trhu je ale hodně “mediabox” řešení, které mohou být také zajímavé. Pro představu například TESLA MediaBox XG500 multimediální přehrávač s Google TV nebo EVOLVEO MultiMedia Box A4, 4k Ultra HD, 32 GB, Android 11 a řada dalších v odpovídající kategorii na Alze.
Variantou mohou být i různé jiné “TV stick”, tedy například něco jako Amazon Fire TV Stick, Tivo Stream. A ostatně i výše zmíněný Chromecast.
U této kategorie ale také nejde přijímat TV (DBV) vysílání. Ostatně, vhodné připomenout, tohle je jedna věc, kterou si hlídejte u všech boxů – ne vždy mohou přijímat televizi, ne vždy umí DVB-T2, atd.
Možná varianta je i jít do nějakého set-top-boxu k „internetové“ televizi, tedy něco jako O2 TV (což je mimochodem také box s Androidem), Kuki,
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2425: Silvercrest Bluetooth Sound On Ear BT SKSO 16 A1 z Lidlu. Dá se to vůbec používat?
Po deseti měsících upadlo levé sluchátko u Sony 1000MX5. Čímž jsem přišel o zásadní podstatnou věc k denní pracovní existenci. A také k cestování. Stály skoro 11 tisíc a s napětím čekám,…
-
TIP#2345: AENO RC3S robotický vysavač a vytírač (recenze, praktické zkušenosti)
Chcete mít robotický vysavač a nechce se vám kupovat iRobot s vysokou cenovou nálepkou? Chcete aby nejen vysával, ale i vytíral? Nepříliš známá značka AENO a jejich RC3S (stránky výrobce) je kombinace…
-
TIP#2317: Cenově dostupná sluchátka Canyon TWS-5 BT (mini recenze)
Bezdrátovými sluchátka za velmi přijatelnou cenu, od poměrně nové značky. Co dokáží nabídnout? Související příspěvky TIP#2491: Jaké jsou Bose QuietComfort QC Earbuds II. Recenze a praktické zkušenosti TIP#2434: Jaká jsou Sony Noise…
-
TIP#2293: Chytré hodinky Canyon SW-79 (mini recenze)
Značka Canyon před nedávnem uvedla na trh hodinky s názvem SW-79, které disponují dobrým poměrem cena/výkon. K dostání za zhruba 1400,- Kč, a přitom nabízí dostatek funkcí. Související příspěvky TIP#940: Xiaomi Huami Amazfit…
-
TIP#2280: Záložní bateriový zdroj CyberPowerTI VP1000ELCD-FR (mini recenze)
Záložní zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR má jediný, za to však důležitý úkol, ochránit počítače a další elektroniku před nenadálým výpadkem energie, přepětím či špičkami v elektrické síti. My jsme se mu podívali na…
-
TIP#2267: Chytrá zásuvka TP-Link Tapo P110 (recenze a zkušenosti)
Už je to chvíli, co jsem zkoušel chytrou zásuvku od TP-Linku (Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo). Podle tipu to byl rok 2018 a…
-
TIP#2226: Logitech MX Keys Mechanical? Jednoznačně koupit (recenze)
Chtěl jsem se stát bezdrátovým. Z Logitech USB myši a Microsoft USB klávesnice jsem chtěl přejít na obé bezdrátové. Nakonec jsem to risknul a šel do Logitech MX Master 3 myši (bez…
-
TIP#2220: Logitech MX Master 3 je skvělá myš a určitě ne škoda peněz (recenze)
Hledal jsem novou myš (a popravdě i klávesnici, ale o tom jindy). Původní drátová Logitech už měla pod palcem prodřenou gumu až na plast, ale to hlavní bylo, že chci zkusit bezdrátové…
-
TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi
Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i s…
-
TIP#2144: Nákupní rádce: Měl bych si pro můj router (a síť vůbec) pořídit UPS?
UPS jsme tu už řešili v Co je to UPS (záložní zdroj) a k čemu se hodí? Jde o zálohování napájení – když přestane jít proud, tak po určitou dobu (od deseti…
-
TIP#2124: Nákupní rádce: Pouzdro AlzaGuard Crystal Clear pro iPad Air 10.9” (2020/2022) (recenze)
Řada AlzaGuard jsou ochranná pouzdra a skla pro mobilní zařízení a jedním z nich je i průhledné AlzaGuard Crystal Clear TPU Case pro iPad Air 10,9″ (2020) / iPad Air 10,9″ (2022).…
-
TIP#2089: Nákupní rádce: Chytré LED pásky. Všechno co potřebujete vědět
LED pásky jsou taková malá součást chytré domácnosti. Tedy alespoň poslední roky, kdy se svítící proužky staly připojitelné k chytré domácnosti a ovladatelné přes mobilní aplikace a asistenty jako je Alexa. Google…
-
TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)
Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, internetovou…
-
TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)
Fitbit Flyer poněkud zestárly a výdrž baterie se dostaly na dvě hodiny nepřetržitého hraní, což není moc dobré. Na kolo přeci jenom člověk jde tak na tři až čtyři hodiny. A protože…
-
TIP#1992: Nákupní rádce: HDMI, mini HDMI a micro HDMI. Jaký je rozdíl?
Různorodé konektory pro (hlavně) video jsme tu už probírali v HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší a o tom, že existuje více variant HDMI tam…