Už je tu Jak skrýt aplikace v Androidu, takže je čas se na to mrknout i pro iPhone a iPad. Je to tam trochu jednodušší od jisté doby v tom, že pokud vám jde jenom o vyčištění obtížně použitelných ploch plných ikonek, tak iOS i iPad OS mají App Library, kde je všechno co máte v mobilu, ale nemusíte to mít na ploše.
Což ale neřeší druhý častý důvod, tedy když chcete aplikací schovat před zvědavými možnými uživateli vašeho mobilu či tabletu.
POZOR: Od iOS/iPad OS 18 už je možné věci opravdy skrýt, viz Jak opravdu skrýt či zamknout aplikace na iPhone/iPadu
Odstranění aplikace z displeje
Jedno snadné řešení, které klasický Android mimochodem neumí. Můžete odstranit aplikaci (Remove App) – postačí na ikonce aplikace podržet prst a vybrat odstranění.

Objeví se dotaz zda ji chcete smazat (Delete) nebo j jenom odstranit z Domovské obrazovky (Remove from Home Screen).

Smazání/Delete aplikaci odinstaluje. Druhá možnost ji odstraní z displeje, ale pochopitelně zůstane v App Library. A stále je možné ji najit ve Spotlightu.
Návrat takto skrytých aplikací je pak možníá z App Library – stačí tam najít aplikaci, podržet na ikonce prsty a najdete tam Add to Home Screen
Přesun aplikace do složky
Šikovná možnost je vytvářet složky – do nich pak můžete odkládat aplikace. Dělá se to tak, že nějakou aplikaci (její ikonku) odložíte na jinou aplikaci (její ikonku).
Není to nicméně schování snadno prokouknutelné, stačí když někdo bude procházet vytvořené složky. A stejně tak stále funguje Spotlight i App Library.
Znemožnění nalezení aplikace přes Spotlight
Znesnadnit nalezení přes Spotlight je ostatně možné také. Jděte do Nastavení/Settings -> Siri & hledání/Siri & search. Tam vyberte aplikaci a v jejím nastavení deaktivujte Show App in Search/Ukaž aplikace ve vyhledávání.

Jde nějak opravdu skrýt aplikaci?
iOS ani iPad OS neumožňuje opravdu skrýt aplikaci tak, aby ji nikdo nenašel – v App Library ji najde vždy.
Další tipy týkající se iPhone
-
Co je nového v iPad OS 14 pro iPad
Apple udržuje dvě stále se vzdalující verze iOSu a od doby vzniku samostatného iPad OS je nutné velmi sledovat rozdíly. V Co je nového v iOS 14 najdete sice většinu novinek platících…
-
TIP#1724: Co je nového v iOS 14 pro iPhone a iPad. Kompletní přehled
iOS 14 (a iPad OS 14 pro iPad) přichází s několika velmi zajímavými novinkami, ale jak už to tak poslední roky u Apple je běžné, některé změny jsou nešťastné, nefunkční a nedotažené.…
-
TIP#1722: Knihovna aplikací/App Library na iPhone se všemi aplikacemi a jak nemít aplikace na ploše (novinka od iOS 14)
Na první pohled vypadá dobře i další z novinek v iOS 14 (polovina září 2020) pojmenovaná Knihovna Aplikací/App Library – najdete ji „na konci“ vašich ploch (nepraktické umístění, kdy musíte projít všechny…
-
TIP#1720: Jak v iPhone nastavit akce na poklepání na zadní stranu telefonu (Back Tap)? Screenshot na poklep, například.
Nově můžete od iOS 14 (dorazil v polovině září 2020) nakonfigurovat co má telefon dělat při určitých poklepáních na zadní stranu. Hodně se to může hodit nejenom pro lidi co mají komplikované…
-
Změny ve Fotoaparát/Camera aplikaci a ve Fotkách v iOS 14
V polovině září 2020 dorazila nová verze iOSu (a iPadOSu) s číslem čtrnáct a přinesla středně větší množství změn. Ty týkajíc se fotek a focení najdete právě v tomto tipu. Související příspěvky…
-
TIP#1719: Mám si pořídit (novou) aplikaci eRouška? Jak to funguje a čeho se obávat
Polovina září 2020 přinesla zásadní vzestup počtů nakažených koronavirem (budeme-li tak říkat počtu pozitivních testů, což s trochou nadsázky můžeme) a také konečně eRoušku 2.0. Ta využívá exposure API od Apple a…
-
TIP#1708: Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla?
Zapomněli jste přihlašovací údaje k nějakému webu či aplikaci? Nezoufejte, velmi často je můžete najít ve vašem telefonu či počítači. Pokud nepoužíváte důsledně Správce hesel (LastPass a další) tak je pár dalších…
-
TIP#1504: Jak se na iPhone (iPadu) pracovat s cloudovými úložišti – iCloud, Google Drive/Photo, OneDrive, atd.
iOS (operační systém co běží na iPhone) a iPadOS (ten běží na tabletech, tedy iPadu) je s ohledem na souborová úložiště taková trochu zvláštní věc. Nemá totiž běžný souborový systém tak jak…
-
TIP#1485: K čemu je dobrý „burst“ režim (mode) při focení na iPhone a jak ho zapnout
Burst mode na iPhone umožňuje vyfotit velmi rychle sérii fotografií jedné věci – funguje velmi jednoduše, prostě podržíte spoušť (pozor od iPhone 11 je nutné posunout spoušť směrem doleva) a dokud jí…
-
iOS 13/iPad OS 13: Aplikace nově musí žádat o práva k Bluetooth. Kde na iPhone odebrat aplikací přístup k Bluetooth?
iOS 13 lépe řeší aplikace, které na pozadí sbíraly informace o poloze uživatele (o tom je samostatný tip Jak je to s přístupem aplikací k informacím o poloze) a totéž řeší u nadměrného skrytého…
-
iOS 13/iPad OS 13: Jak skrýt Memoji
iOS 13 je venku pár dní a lidé už usilovně na sociálních sítích i ve vyhledávání řeší jak skrýt memoji (how to hide memojis). Novinka právě od iOS 13 umožňuje abyste si…
-
iOS 13/iPad OS 13: Jak funguje nové Přihlašování s Apple (Sign in with Apple)
Apple s iOS 13 přineslo nové přihlašování do aplikací (a webů) pomocí Apple ID. Není to nic co byste neznali, totéž umí Google, Twitter, Facebook i Linkedin (s tím se ale tak…
-
iOS 13/iPadOS 13: Jak je to s přístupem aplikací k informacím o poloze
Přístup k polohovým informací se od iOS 13 mírně změnil. Apple došla trpělivost s záplavou aplikací, které přístup k poloze zneužívaly a uživatelům chce dát možnost lépe rozhodnout o tom, která aplikace…
-
iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět
Konec září 2019 přinesl třináctou verzi iOSu, která se Apple trochu nepovedla, takže během pár dni vyšla verze 13.1 a za pár dalších dnů ještě 13.1.1 – což nepodceňujte, zejména to poslední…
-
iOS 13/iPadOS 13: Gestury pro editaci a označování textu
Nový iOS 13 přinesl řadu nových gestur pro usnadnění editace a označování textu. Část z nich ale, jak uvidíte sami, je poměrně obtížně použitelná, zejména na malém displeji. Související příspěvky Změny ve…