Dobrá zpráva je, že v tomto tipu najdete množství pluginů, které vám mohou pomoci se zmenšováním, konverzí a optimalizací obrázků pro váš web/blog na WordPressu. A to jak při nahrávání (což je extrémně užitečné), tak těch co už jste dříve pořídili a zanedbali hlídání velikost.
Špatná zpráva je, že většina pluginů je zmatená, komplikovaná a často bez placení umí jen zlomek toho, co byste mohli potřebovat. U řešení již vložených obrázků do článků navíc narazíte často na to, že se vám rozpadlo spojení mezi obrázkem a tím kam je vložen, takže sice můžete obrovské PNG převést na rozumné JPG, ale v článku to automaticky nepůjde.
Smush je nejvíce používaná a nejvíce oblíbená cesta jak optimalizovat obrázky na WordPressu. Řeší zmenšení a kompresi při nahrávaní, ale také projde všechny obrázky co již máte. Umí i další různorodé věcí – podporu WebP, lazy load, zapojení CDN. Každopádně, pokud máte web kde už je spousta obrázků a chcete je zmenšit (pro úsporu místa na disku, ale i pro rychlejší odbavení), tak stačí nainstalovat Smush a pustit Bulk Smush. V neplacené verzi ale musíte každých 50 obrázků znovu kliknout pro pokračování a obrázky nad 1 MB nechává být.

PNG to JPG je skvělé pro konverzi PNG na JPG při nahrávání, ale umí i projet web a všechny PNG postupně převést.
Autoptimize umí hodně věcí nad rámec optimalizace obrázků, ty řeší prakticky jenom co se dodávky týče – neřeší je při nahrávání.
Imagify umí klasicky šetřit místo změnou rozlišení či rozměrů, podporuje WebP (tedy převod vašich fotek do WebP). Zdarma ale pouze 20 MB obrázků (takže tak 200 obrázků) měsíčně, konverze do WebP zdarma. 9.99 USD měsíčně bez omezení.
S ostatními pluginy tohoto typu je to podobné, prakticky nenajdete plugin co by byl zdarma, plné verze vyžadují placení, ať už měsíční nebo (při troše štěstí) jednorázové.
WP-Optimize vedle komprese obrázků je i cache a umí čistit databázi. Obrázky změnšuje do velikost 5 MB na obrázek. Podobně jako další pluginy co umi bulk kompresi, tak umí i zachovat původní obrázek – to pokud vás netrápí místo na disku, ale rychlost dodávky. Placená verze zde. Pokud už máte jiný plugin pro cache, tak můžete pochopitelně tuto část funkčnosti nepoužívat. Pro kompresi obrázků ale používají reSmush.it a může to být komplikace, je to velmi pomalé.
ShortPixel Image Optimizer řeší obrázky, zpracování je formou “kreditů” a na měsíc máte 100 zdarma, další se musí kupovat.
Resize Image After Upload je dobrý v jediné věci (a na jedinou věci) – změna rozměru obrázku při nahrávání. Od tvůrců předchozího komplexnějšího nástroje. Není to ale vynucení velikosti obrázku pro obrázek v záhlaví (featured image).
Podobné je Imsanity – nastavíte si maximální šířku,. maximální výšku. Zvlášť do článků/stránek a zvlášť přímo do Media Libray (a kamkoliv jinam). Umí i automatickou konverzi PNG na JPG (a BMP na JPG) a redukci kvality u JPG. Umí i zpracovat již nahrané obrázky.
Jenže, osobně už dlouho hledám plugin co zajistí přesný rozměr pro features image – prostě aby to mělo 1600×900. Nebo alespoň aby to odmítalo špatně velké. PublishPress Checklists to umí v placené verzí (nutno dodat, že v neplacené umí spoustu dalších extrémně užitečných věcí)
EWWW Image Optimizer má poměrně slušný záběr co se obrázků týče, včetně WebP, CND. WP-CLI a dalších věcí. Má placenou verzi s vyšší mírou komprese. Až budete hledat bulk optimize tak je to knihovně médií v hromadných akcích nebo u jednotlivých obrázků. Včetně převodů PNG na JPG.
Robin image optimizer vypadá slibně, teoreticky bez zásadních omezení, byť nějaké se tam najdou (například obrázky do 5 MB). Placené verze umí WebP, rychlejší server pro komprese, lepší konverze. Ve Free verzi to skutečně bude zpracovávat všechno co máte, ale nepočítejte s tím, že by to bylo nějak extrémně rychle – na druhou stranu to alespoň nebude až tolik zatěžovat váš server. Šikovné je, že hromadná optimalizace může běžet automaticky (přes cron). Bohužel chybí automatický převod PNG na JPG tam kde by to vedlo k zmenšení.
Závěr?
Pokud nepotřebujete (či nechcete) optimalizovat obrázky co už na webu máte, tak si vystačíte s optimalizací v moment nahrávání. Prakticky všechny pluginy to budou dělat. Na 365tipech jsem po zkoušení skoro všech výše uvedených skončil u Imsanity – řeší automatické zmenšení a konverzi PNG na JPG v okamžiku nahrávání.
Na Pooh.cz, kde nahrávám stovky výsledku ze Stable Diffusion, jsem přidal PNG to JPG. Mohl bych na obou mít Imsanity a možná to tak časem bude.
Pro občasný úklid velkých obrázků (nechávám je najít AHREFs) pak EWWW Image Optimizer. Má výhodu, že z Média umí vyvolat optimalizaci konkrétního obrázku, včetně případného PNG->JPG. Plugin ale nechávám deaktivovaný a aktivují jen když “jdu uklízet”.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#781: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 3: Najít šablonu
Předchozí díly řeší Export starého webu s přípravou a následný import do nově vytvořeného webu na WordPress.com. Nepodceňujte nic, protože při tomhle můžete občas narazit na něco obtížného či nepříjemného. V třetím…
-
TIP#776: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 2: Import
V prvním díle jste si připravili web provozovaný na vlastním WordPressu (WordPress.org) a vlastním hostingu pro export. Pak jste si na WordPress.com založili nový web, kam budete chtít migrovat – k čemuž…
-
TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat WordAds?
Pokud používáte WordPress.com (což právě @365tipů dělá), můžete si v placených tarifech zapnout WordAds a na vašich stránkách se budou zobrazovat inzeráty a vy budete dostávat podíl z příjmů. Působí to jako…
-
TIP#772: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 1: Export
Kdo sledujete @365tipů dlouho víte, že tohle celé je určeno k experimentování, zkoušení a učení se věcí. Jedna z těch nevyzkoušených byl i export a import webu vytvořeného ve WordPressu. Vše založené…
-
Jak na WSL ve Windows 10 dostat WordPress (a tedy Apache, MySQL a tak)
Nenechte se mýlit, WSL (Windows Subsystem for Linux, viz návod jak ho nainstalovat) můžete použít stejně jako třeba VPS někde u providera nebo virtualizovaný Linux. Můžete tam dostat třeba kompletní Apache2, MySQL…
-
TIP#742: Co je to linkbuilding? K čemu jsou dobré zpětné odkazy?
Nejvyšší čas se tak trochu vrátit k Co je to backlink, zpětný odkaz? v podobě samostatného povídání o budování zpětných odkazů. Činnosti označované v angličtině (a v SEO) jako linkbuilding. Poměrně nepostradatelné,…
-
TIP#738: Co mám dělat, pokud v SEO testu od SEO Servis nemám 100 procent? Dá se změřit SEO?
Možná jste na to narazili. Na Internetu se dají udělat různorodé „testy“ jak si na tom stojí váš web s ohledem na optimalizaci pro vyhledávače (SEO). Jeden z těch českých, doslova památných,…
-
TIP#727: Proč je nutné hlídat, jak velké obrázky dáváte na web či do e-mailů?
Nepochybně jste se s tím setkali. Otevřete nějakou webovou stránku a natahuje se strašně dlouho. Dost často to dokonce uvidíte, obrázky se natahují postupně. Něco co dnes prakticky neznáme a co bylo…
-
TIP#598: Krok za krokem (6): Kolik času zabere @365tipů? S čím počítat, pokud chcete blog?
Na posledním školení o tom jak zprovoznit web (či blog) na WordPressu se chvíli řešilo i téma, které se dost často objevuje ve spojitosti právě s @365tipů. Kolik času zabere provozovat blog?…
-
TIP#592: Je provoz na neplaceném WordPress.com něčím omezující?
@365tipů vzniklo už před více než rokem a půl, prvního ledna 2015. Impulsivní rozhodnutí, experiment, dost hodně podmíněný i tím, že „to nesmí nic stát, než vlastní čas“. Proto se ocitlo na…