Dobrá zpráva je, že v tomto tipu najdete množství pluginů, které vám mohou pomoci se zmenšováním, konverzí a optimalizací obrázků pro váš web/blog na WordPressu. A to jak při nahrávání (což je extrémně užitečné), tak těch co už jste dříve pořídili a zanedbali hlídání velikost.
Špatná zpráva je, že většina pluginů je zmatená, komplikovaná a často bez placení umí jen zlomek toho, co byste mohli potřebovat. U řešení již vložených obrázků do článků navíc narazíte často na to, že se vám rozpadlo spojení mezi obrázkem a tím kam je vložen, takže sice můžete obrovské PNG převést na rozumné JPG, ale v článku to automaticky nepůjde.
Smush je nejvíce používaná a nejvíce oblíbená cesta jak optimalizovat obrázky na WordPressu. Řeší zmenšení a kompresi při nahrávaní, ale také projde všechny obrázky co již máte. Umí i další různorodé věcí – podporu WebP, lazy load, zapojení CDN. Každopádně, pokud máte web kde už je spousta obrázků a chcete je zmenšit (pro úsporu místa na disku, ale i pro rychlejší odbavení), tak stačí nainstalovat Smush a pustit Bulk Smush. V neplacené verzi ale musíte každých 50 obrázků znovu kliknout pro pokračování a obrázky nad 1 MB nechává být.

PNG to JPG je skvělé pro konverzi PNG na JPG při nahrávání, ale umí i projet web a všechny PNG postupně převést.
Autoptimize umí hodně věcí nad rámec optimalizace obrázků, ty řeší prakticky jenom co se dodávky týče – neřeší je při nahrávání.
Imagify umí klasicky šetřit místo změnou rozlišení či rozměrů, podporuje WebP (tedy převod vašich fotek do WebP). Zdarma ale pouze 20 MB obrázků (takže tak 200 obrázků) měsíčně, konverze do WebP zdarma. 9.99 USD měsíčně bez omezení.
S ostatními pluginy tohoto typu je to podobné, prakticky nenajdete plugin co by byl zdarma, plné verze vyžadují placení, ať už měsíční nebo (při troše štěstí) jednorázové.
WP-Optimize vedle komprese obrázků je i cache a umí čistit databázi. Obrázky změnšuje do velikost 5 MB na obrázek. Podobně jako další pluginy co umi bulk kompresi, tak umí i zachovat původní obrázek – to pokud vás netrápí místo na disku, ale rychlost dodávky. Placená verze zde. Pokud už máte jiný plugin pro cache, tak můžete pochopitelně tuto část funkčnosti nepoužívat. Pro kompresi obrázků ale používají reSmush.it a může to být komplikace, je to velmi pomalé.
ShortPixel Image Optimizer řeší obrázky, zpracování je formou “kreditů” a na měsíc máte 100 zdarma, další se musí kupovat.
Resize Image After Upload je dobrý v jediné věci (a na jedinou věci) – změna rozměru obrázku při nahrávání. Od tvůrců předchozího komplexnějšího nástroje. Není to ale vynucení velikosti obrázku pro obrázek v záhlaví (featured image).
Podobné je Imsanity – nastavíte si maximální šířku,. maximální výšku. Zvlášť do článků/stránek a zvlášť přímo do Media Libray (a kamkoliv jinam). Umí i automatickou konverzi PNG na JPG (a BMP na JPG) a redukci kvality u JPG. Umí i zpracovat již nahrané obrázky.
Jenže, osobně už dlouho hledám plugin co zajistí přesný rozměr pro features image – prostě aby to mělo 1600×900. Nebo alespoň aby to odmítalo špatně velké. PublishPress Checklists to umí v placené verzí (nutno dodat, že v neplacené umí spoustu dalších extrémně užitečných věcí)
EWWW Image Optimizer má poměrně slušný záběr co se obrázků týče, včetně WebP, CND. WP-CLI a dalších věcí. Má placenou verzi s vyšší mírou komprese. Až budete hledat bulk optimize tak je to knihovně médií v hromadných akcích nebo u jednotlivých obrázků. Včetně převodů PNG na JPG.
Robin image optimizer vypadá slibně, teoreticky bez zásadních omezení, byť nějaké se tam najdou (například obrázky do 5 MB). Placené verze umí WebP, rychlejší server pro komprese, lepší konverze. Ve Free verzi to skutečně bude zpracovávat všechno co máte, ale nepočítejte s tím, že by to bylo nějak extrémně rychle – na druhou stranu to alespoň nebude až tolik zatěžovat váš server. Šikovné je, že hromadná optimalizace může běžet automaticky (přes cron). Bohužel chybí automatický převod PNG na JPG tam kde by to vedlo k zmenšení.
Závěr?
Pokud nepotřebujete (či nechcete) optimalizovat obrázky co už na webu máte, tak si vystačíte s optimalizací v moment nahrávání. Prakticky všechny pluginy to budou dělat. Na 365tipech jsem po zkoušení skoro všech výše uvedených skončil u Imsanity – řeší automatické zmenšení a konverzi PNG na JPG v okamžiku nahrávání.
Na Pooh.cz, kde nahrávám stovky výsledku ze Stable Diffusion, jsem přidal PNG to JPG. Mohl bych na obou mít Imsanity a možná to tak časem bude.
Pro občasný úklid velkých obrázků (nechávám je najít AHREFs) pak EWWW Image Optimizer. Má výhodu, že z Média umí vyvolat optimalizaci konkrétního obrázku, včetně případného PNG->JPG. Plugin ale nechávám deaktivovaný a aktivují jen když “jdu uklízet”.
Další tipy týkající se WordPressu
-
Požírá vám copy/paste do WordPressu odkazy? Možná jste si zapnuli „Paste as text“ a neuvědomili si to.
Tuhle maličkost nemá tu odvahu očíslovat, tak si užijte jeden nečíslovaný, vzniklý čistě prakticky. Jednoho dne, neznám mi proč, vkládané hotové HTML texty přestaly fungovat. Ztrácely se hotové odkazy. Nejdřív jsem si…
-
TIP#451: Jak zjistím zda nějaký web není napadený malware?
Na Internetu najdete řadu online služeb, které vám umožní ověřit, jestli určitá webová adresa je bezpečná na návštěvu nebo zda nějaký web nebyl kompromitován (napaden) a nešíří nějaké to malware či viry.…
-
TIP#324: Jednou za čas si dělejte kontrolu rubrik a štítků. Budete dost překvapení
Psal včera Zoltan Nemeth něco o tom, jestli to „s těmi úmyslnými překlepy nepřeháním“ a ukázal na zmatky ve zdejších rubrikách a štítcích. Má samozřejmě pravdu, už pár týdnů mám v TODO…
-
TIP#204: Kde si mohou založit a psát blog?
Pamětnicí počátků blogování vědí, že to co je k dispozici dnes je nesrovnatelné s tím, jak se s blogy začínalo. A také to, že jakkoliv blogování (a blogosféra) není už tak módní…
-
Změnit adresu blogu na WordPress.com jde, ale není to uplně ono
Jeden z důvodu vzniku @365tipů byl, že bude možné si odzkoušet co to obnáší blogovat a publikovat bez nutnosti vynakládat finanční prostředky. A ověřit řadu věcí, které člověk většinou neřeší, dokud nenastanou.…
-
150 tipů, 1000 sleďů na Twitteru, vlastně takový důvod k oslavě
Někdy včera večer překročil @365tipu tisíc sledujících, zcela jasný důvod k radosti. Dnes vyšel sto padesátý tip, což je také svého druhu důvod k radosti, velmi rychle se totiž blížíme k polovině…
-
TIP#131: K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít
Google Search Console (dříve Google Webmaster Tools, GWT, k přejmenování došlo v polovině května 2015) je hodně užitečná pomůcka pro každého, kdo provozuje web a vůbec není nutné, abyste měli nějaké velmi pokročilé…
-
TIP#058: Doména sem, doména tam aneb potřebujete pro váš projekt doménu?
Jedno z pravidel říká, že pokud se titulek na něco ptá, tak odpověď je vždy jasná. Každopádně, ještě někdy na samém počátku @365tipu napsal Michal Veselý: „Dobry napad, ale preco pre @365tipu…
-
TIP#053: Celé články nebo jenom upoutávky? Obvyklé dilema u blogu. WordPress na tohle má značku
Když jsem začínal s @365tipu, tak jsem nepředpokládal, že bude větší počet „delších“ textů. Skutečnost je samozřejmě taková, že nakonec těch delších textů je víc. Znamená to, že jsem původně vsadil na…
-
TIP#039: Nejčtenější články, čtenáři je mají rádi a vám pomohou
Statistiky a analýzy není radno podceňovat. Jednou z nich jsou nejčtenější články (v době sociálních sítí i nejsdílenější či nejvíce lajkované). Vy sami se z nich dozvíte, o co byl největší zájem…
-
TIP#035: Je dobré vědět, odkud k vám přicházejí lidé. Co že je to ten referer?
Dnes je to se zjišťováním toho, odkud (a hlavně proč) na váš web přicházejí lidé těžké. Snadné zjištění toho na jaké fráze vás lidé našli v Google je dnes už podstatně problematičtější.…
-
TIP#013: Štítky (i hashtagy) jsou dobrá cesta k zprostředkování obsahu i dalším věcem
Štítky, nálepky, v novější sociální podobě hashtagy jsou užitečná věc. Osobně je pro blogy a obsahové weby velmi v oblibě, dávám jim i přednost před rubrikami. Byť zpravidla pro obsahový web rubriky…