Spam, určitě jste to už slyšeli. V zásadě lze slovem spam označit jakoukoliv nevyžádanou poštu. Něco, co vám někdo posílá a vy jste si to „neobjednali“. Řečí zákona jde o nevyžádané obchodní nabídky a zákonem jsou zakázány. Prostě smíte obchodní nabídky posílat jenom někomu od koho máte prokazatelný souhlas k zasílání nebo je vaším zákazníkem. Jsou v tom samozřejmě nějaké výjimky (jako třeba politické strany mohou spamovat jak chtějí), ale to teď není to nejpodstatnější.
Ke spamu je potřeba upozornit na jednu důležitou věc, nikdy, nikdy se ze spamu neodhlašujte. Týká se to opravdu toho pravého čistokrevného spamu, který odkaz na odhlášení určitě bude mít. A jediné co kliknutím na tento odkaz dokážete je, že spammer bude vědět, že žijete. A že vám tedy může posílat ještě více spamu.

O spamu už byla řeč v Spam je všudypřítomný a nezastavitelný. V Česku ho hlašte ÚOOÚ a jde právě o tu dost zásadní pointu v boji se spamem. Nahlašovat ho ÚOOÚ, tedy Úřadu pro ochranu osobních údajů. Samozřejmě v okamžiku, kdy jde o spam české firmy. Pokud je to spam zahraniční, tak je to zbytečné – nebudou s ním moci nic udělat.
Stejně jako nemůžete nic dělat s podvodnými spamovacími zprávami (Co je to nigerijský spam? Proč mi někdo píše, že jsem zdědil miliony?). Přesně to je typický příklad, kde na spam nikdy nereagujte.
V Gmailu tohle můžete nahlásit jako podvod/scam, jinde to můžete zkusit označit jako spam – většina dnešních freemailů i placených služeb se umí učit – a umí dobře rozpoznávat spam. Což je přesně to co byste měli se spamy dělat – označovat je, aby pro příště končily v složce jménem spam

K nahlašování (pro ÚOOÚ) se vám bude hodit Co je to hlavička e-mailu, jak ji mohu získat a k čemu je to dobré? a Jak v Gmailu uložit zprávu do podoby EML souboru?
TIP: V Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem? najdete hodně užitečné tipy jak bezpečně pracovat s elektronickou poštou.
Občas za spam budete považovat něco, k čemu jste se ve skutečnosti přihlásili – tam se opravdu odhlaste (viz Jak vyčistit váš e-mail od záplavy e-mailů ke kterým jste se přihlásili?).
Dost dobré bývá i to, že si založíte víc e-mailů a pro některé účely prostě budete používat zcela jiné e-maily, než je váš „hlavní“ – řeč je o tom i v Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail?

TIP: Co je to robocall, proč je to (v USA) tak zásadní problém a jak se bránit otravnému telemarketingu
Pár dalších užitečných tipů týkajících se spamů
- Co dělat, když někdo odesílá spamy z mé vlastní adresy?
- Proč pravidelně kontrolovat složku Spam v e-mailu?
- Jak přesvědčím můj e-mail aby určitého odesílatele nedával do spamu? Co je to whitelisting?
- Co je to opt-in, opt-out a double opt-in. Jak to souvisí s GDPR a e-mail marketingem?
- Jak správně vytvořit odhlašovací odkaz v e-mailu?
- Co je to doménový koš? A proč to na doméně nemít zapnuté.
- Máme e-maily na webu dělat neklikací a nekopírovací?
- Jak správně (technicky, lidsky i legálně) sbírat maily pro databází uživatelů a rozesílek
TIP: Téma spamu patří i do bezpečnosti a soukromí. Velký přehled v ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže