V Jak ve jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci? je vlastně naznačeno pár řešení, která se mohou hodit i pro mobilní telefon (a samozřejmě i tablet) – nebudete si sice moci vytvořit něco jako více operačních systémů ani nebude jednoduše možné mít na telefonu víc uživatelů, ale některé z tam uvedených dalších věcí fungují. Každopádně u mobilních telefonů tohle bude podstatně složitější.
Můžete používat oddělené prohlížeče pro brouzdání. podobně to může jít udělat s poštovními programy. Na iPad můžete například mít Safari+Chrome a k tomu Mail+Gmail. Možnosti jak to vhodně zkombinovat je více. Totéž se dá udělat s kalendářem, stačí vhodně využít dvě různé kalendářové aplikace.
TIP: Jeden z dost dobrých důvodů proč důsledně oddělovat je i to, že vaše pracovní a osobní „persóna“ nebude mít promíchané inzertní profily.

Pokud máte Android umožňující více profilů (uživatelů), tak je to velmi snadné – prostě si na mobilu vytvořte více uživatelů a přepínejte mezi nimi. Podobně můžete v MIUI (u Xiaomi telefonů) využít druhý prostor. Tady se bude hodit Jak na Androidu spustit jednu aplikací vícekrát? Hlavně s rozdílným nastavením? a Jak mít na Androidu víc uživatelů? Přímo to umí Android, V MIUI najdete Druhý Prostor
Pokud potřebujete mít jeden telefon a zároveň mít osobní i pracovní telefonní číslo, tak i tohle má řešení. Pořiďte si telefon, který umí dvě SIMky. Viz Jak mít v jednom mobilu dvě SIM karty? A co je to dual-standby vs dual-active. A bohužel, tohle u Apple možné není, takové modely nemají (jedině eSIM v XS, XS Max a XR – na konci 2018 podpora pouze u českého T-Mobile).
To druhé řešení je, že budete mít u sebe dva telefony. Trochu méně praktické, ale dostatečně dobré. Navíc praktičtější v tom, že budete skutečně mít oddělené osobní a pracovní věci – maily, prohlížení, sociální sítě, atd. Praktičtější to může být i v tom, že ztráta či krádež jednoho z přístrojů nebude znamenat riziko i pro onu druhou aktivitu (pracovní vs. soukromé).
U oddělování osobních a pracovních věcí v mobilních telefonech se nezapomeňte u svého zaměstnavatele přesvědčit o tom, jaká jsou pravidla pro využití pracovního telefonu (a pracovních mobilních dat) pro osobní aktivity – od telefonování až po internetové aktivity. Je také velmi dobré si ověřit, co a v jakém rozsahu případně zaměstnavatel na telefonu sleduje a analyzuje. Také zda a jak sleduje polohu telefonu.
Bývá velmi dobré se vyhnout používání pracovního telefonu pro více soukromé aktivity – patří sem zejména fotografie a videa. K čemuž patří i to, že není dobré nastavit v pracovním telefonu jakékoliv synchronizace se soukromými účty (kalendář možná ano, další věci už spíše ne). Tady je potřeba si uvědomit, že soukromé věci mohou z pracovního telefonu příliš snadno končit ve firemních cloudech. Což může znamenat i to, že vaše soukromé věci se mohou stát přístupné někomu z „IT“ lidí ve firmě. Což možná opravdu nechcete.
Důsledné oddělení v podobě dvou telefonů je velmi dobré i z pohledu bezpečnosti. Případné hloupé nápady s pořízením si něčeho škodlivého v osobních aktivitách neohrozí firemní věci.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#1074: Jak v jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci?
V Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu. Opravdu nikdy. je řada činností, které byste v žádném případě neměli na pracovním počítači dělat. Vyplatí se to prostudovat a řídit se…
-
TIP#1072: Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu. Opravdu nikdy.
Je zcela běžné, že lidé mající pracovní počítač, který jim poskytl zaměstnavatel, na něm dělají věci, které jsou zásadně nevhodné. Podobně to platí i u mobilních telefonů či tabletů. Měli byste vědět,…
-
TIP#794: Jak zabezpečit domácí Wi-Fi proti nezvaným hostům
Čas se postupně podívat na další podstatné tipy, týkající se WiFi. Trochu tomu pomůže to, že mám půjčený D-Link DIR-879, což je dvoupásmový Wi-Fi Router vypadají poněkud jako UFO. Takže mohu zkoušet…