Některé programy tohle umí přímo, třeba Microsoft Word. Můžete si definovat, že určitá posloupnost znaků. se promění v něco podstatně delšího. V pokročilejší podobě to umí i doplňovat nějaké konkrétní věci, třeba místo složitého vypisování dnešního data zavřeného do hranatých závorek by se vám hodilo napsat „tdd“ (today’s date) a automaticky získat „[02.05.16] “ (ideálně i s tou mezerou po). Říká se tomu text expanders a my tomu můžete, pro potřeby tohoto tipu, říkat text expandéry, byť by se možná našlo něco lepšího. Výhoda těchto programu navíc je, že vám budou fungovat všude, ne tedy pouze v Microsoft Wordu (Jak ve Wordu vypnout automatické opravy. Jak změnit nastavení pro AutoCorrect?).
Text expandéry pro Mac OS
Pro MAC OS X existuje pro tohle jeden z hodně doporučovaných a velmi používaných programů jménem Text Expander. Povedený návod najdete třeba na Type Less: How Text Expansion Apps Help You Write Long Phrases With Fewer Keystrokes, kde na konci velmi dobře shrnují i to, k čemu lze podobné software či mechanismy použít.
Text Expander je mimochodem i pro iPhone/iPad a dokonce i pro Windows. Co může být dost zajímavá výhoda. Jedna značná nevýhoda? Nedávno zavedli měsíční placení (3.33 USD měsíčně při zaplacení na rok), původní jednorázové koupení ale stále nabízejí.
Pro MAC OS X ještě existují další aplikace, placené i neplacené – aText označovaná za nejlepší, TypeIt4Me, Typinator, Karabiner-Elements či DashExpander.
K MAC OS X je nutné ještě dodat, že sám operační systém má základní funkčnost tohoto typu zabudovanou přímo v sobě (System Preference -> Keyboard -> Text).

Zajímavé je espanso tím, že je pro Mac, Windows i Linux a dost se podobá AHK (používám ve WIndows). Detaily viz Espanso coby náhrada AutoHotKey (AHK) a proč je to nejlepší text-expander pro Mac, Windows i Linux
aktuálnější přehled a informace viz Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander
Text expandéry pro Windows
Pro Windows je to podobné, dá se najít řada programů/aplikací, které poskytují tuto funkčnost (většina placených. mimochodem) –
- Text Expander for WIndows (mají i verzi pro Android)
- PhraseExpress (zadarmo pro osobní užití, mají i Android a pracují na iPhone)
- Texter (hodně dávno naposledy aktualizované)
- Breevy (placená, 30 dní na zkoušku)
- PhraseExpander
- ActiveWords
- AutoText
- ext Inserter (zdarma, ale asi toho bude umět méně než ostatní)
- WordExpander (Freeware)
- FastFox Text Expander
- FastKeys
- TextExpander
- espanso zmíněné výše
Trochu dál jde AutoHotkey, který umí nejenom nahrazování, ale s vlastním skriptovacím jazykem toho dokáže mnohem více.
TIP: Elegantní použití AHK najdete v Jak ve Windows spustit klávesovou zkratkou program. Aktivovat, pokud už spuštěný je
SharpKeys má oproti předchozímu AHK výhodu v GUI, není nutné nic editovat.
V rámci PowerToys je od února 2020 dostupný Keyboard Shortcut Manager
Text expandéry pro Chrome
Text Blaze coby rozšíření pro Chrome neumožní mít funkčnost napříč počítačem, ale pokud potřebujete jen v prohlížeči je to užitečné řešení. Užitečné i tam, kde nemůžete do počítač instalovat aplikace.
Praktické vychytávky
Některé z těchto aplikací mají cloudovou synchronizaci, což vám umožní používat nadefinované zkratky na více počítačích (ale i mobilech či tabletech). Věc co se může poměrně hodně hodit. Pokud ji nemají přímo, tak bývá možné si změnit místo kam se ukládají fráze, stačí si soubor/úložiště dát například do Dropboxu.
V některých případech je součástí i řada předdefinovaných zkratek, frází i maker – většinou anglických, ale je toho poměrně hodně a určitě z toho snadno pochopíte, co se vám může hodit k přizpůsobení do češtiny. Výhodné může být i to, že text expandéry může rychle naučit opravovat vaše „extrémně oblíbené“ překlepy.
Makra a vůbec další pokročilé metody nahrazování (včetně tak pokročilých věcí jako je napojení na databáze) může z text expandéru udělat velmi zajímavý a výkonný nástroj. Osobně velmi ocením, pokud nebudu do úkolníků (mám je v Google Docs ve formě něčeho na způsob „log souboru“) nebudu muset pokaždé vypisovat aktuální datum jako „[dd.mm.rr] „, ale prostě napíšu „;tdd“
Co všechno můžete s text expandéry dělat?
- V nejzákladnější podobě určitou posloupnost znaků proměnit na jinou. Třeba ;ty na thank you.
- Vyplňovat formuláře (protože i tabulátor je znak z klávesnice)
- Zkrátit si adresy (URL) v řádku prohlížeče bez ohledu na to, co si sám prohlížeč zjistí z těch co píšete
- Vytvořit si univerzální odpovědi pro zákazníky, když například děláte podporu na sociálních sítích nebo e-mailem
- Mít na pár stisknutí kláves kompletní sekvence HTML, CSS či programátorského kódu
- Ošetřovat často se vyskytující překlepy a úlety
- Používat markdown i tam, kde markdown není podporován
- Vkládat znaky (včetně Unicode), které jsou dostupné pouze poměrně obtížně, včetně všech těch dnes tolik oblíbených emoji, které budete chtít v sociálních sítích
- Pro Instagram si nadefinovat základní sady hashtagů, abyste je nemuseli pokaždé znovu vypisovat
- Mít po ruce několik verzí podpisů do e-mailu
PS: Pokud by vás zajímalo co zkouším, tak PhraseExpress, umí toho poměrně hodně, ale jaké s ním jsou praktické zkušenosti budu moci prozradit případně až po pár týdnech užívání.
PPS: Pokud vám připadá, že je poněkud opomenut iOS/Android, tak jste si všimli správně, některé z výše uvedených aplikací či programů mají mobilní podobu, ale žádnou z nich nemám vyzkoušenou. Ale v plánu něco takového je.
PPPS: [30.09.17] Zkoušený PhraseExpress nakonec skončilo tak, že byl nahrazen AHK, tedy AutoHotkey.
TIP: Předpřipravené odpovědi/Canned Replies v Gmailu – K čemu jsou, jak vytvářet a hlavně, jak je opravovat? dost hodně souvis. Delší opakované využívané texty v Gmailu (G-Suite) si určitě uložte do Šablon.