V listopadu jsem prostě vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. První dva týdny to hodně bolelo. Ale měsíc poté docela pohoda. Cestou jsem přišel na spoustu věcí, naučil se spoustu věcí a ještě naučím. A vám to třeba pomůže, ať už přecházíte nebo jste už jableční.
Bezdrátová náušní sluchátka (Sony) se nevypnou, protože Mac je jen uspaný (případně ani to) a tím pádem je Bluetooth aktivní. Vypínají se po určité době co se rozpojí Bluetooth, což nenastane. Některé dražší modely se umí vypnout tím, že poznají, že je nemáte na hlavě.
Uspání Macu potřebuje běžně tak dva až tři pokusy. Někdy i víc. Podle online komentářů aktuálně (opět) chyba v Mac OS. Naštěstí ho vlastně ani není třeba uspávat. Jen tedy je třeba uspávat displeje a tam platí totéž, chce to dva až tři pokusy, aby konečně zhasnuly.
Microsoft Office (na Windows mám prastarý 2010) chybí pro některé činnosti, jako třeba ukládání kopie vydaného tipu. Takže jen změnit postupy, tak že dokument se otevře v Google Docs, kde to mám stejně uložené. Což jde bez problémů. Variantou by bylo to otevírat v jablečných Page, nebo si pořídit LibreOffice. Ta první cesta je ale praktičtější.
Ukončování aplikací je oproti Windows zásadní nezvyk, červené kolečko neukončuje aplikaci a musíte to dělat ručně (Cmd+Q nebo v docku přes ikonu). Osobně si myslím, že ten koncept je špatně a zavření by prostě mělo být zavření.
/tmp které jsem měl na D: a kam padalo všechno co prostě bylo dočasně a neslouží k uchování věčně je nutné si založit. Prostě v domovské složce a ve Finderu přidat k oblíbeným. S oblíbenými ve Finderu se rozhodně naučte pracovat a dejte si tam vše často používané, ušetří to hodně času.
V XnViewMP pochopitelně nutno znovu vytvořit všechny Favourites/Oblíbené. A přidat si i různé dávkové soubory dělající věci co se dělají pořád dokola. Šetří to čase vesmírně. Včetně toho, že si XnViewMP dáte na vlastní klávesovou zkratku. A mrkněte i do Jak na MacOS přidat stín k obrázkům (pokračování řešení pro Windows)
Alt+Tab pro přepínání oken zobrazuje jen ikonky a to ještě aplikace, nikoliv otevřených oken, takže tudy se mezi více okny Chrome prostě nepřepnete. Užitečný je AltTab (v Att+Tab budou vidět náhledy) ale zobrazení je takové dost neuspořádané a špatně se v něm orientuje. Můžete se zkusit naučit používat Mission Control, ale i tady mám stejný problém. Je to extrémně nepřehledné.
Připomenu, co už jsem psal jinde, rozhodně přejděte i se správcem hesel co jste měli ve Windows. Obrovská úspora času.
WhatsApp v prohlížeči nebo WhatsApp jako aplikace? Pokud chcete volat, tak aplikace. Jinak to je vcelku jedno. Nechávám to prozatím v prohlížeči.
Text expander jsem už řešil jinde a je dost zásadní pro bezproblémový přechod. Viz Espanso coby náhrada AutoHotKey (AHK) a proč je to nejlepší text-expander pro Mac, Windows i Linux
A pochopitelně mít i další klávesové zkratky pro spuštění/otevírání aplikací (což bude třeba dělat přes Automator, kde pozor tam vytvořené věci jsou v Library/Services ). Ostatně viz Jak na Mac OS spustit aplikaci pomocí klávesové zkratky

Zcela nutně potřebujete clipboard manager, protože to Apple neumí. Takže třeba Copy Less 2 a narazíte opět na komplikaci s klávesovou zkratkou (Win+V vs. něco s C na Macu).
TIP: O Copy Less 2 je řeč už v Přechod z Windows na Mac: Doporučené aplikace pro snadnou změnu. Velmi užitečná tip, který si rozhodně prostudujte.
Brzy zjistíte i další rozdílné chování, kliknutí do neaktivního okna jen aktivuje okno, ale nedojde ke kliknutím tam kam jste klikali. Teoreticky řešitelné přes: defaults write com.apple.Terminal FocusFollowsMouse -bool true. Nebo se to prostě naučit.
Velký náraz budou připojování a přístup na síťové disky. Ale k tomu se vrátím časem v samostatném tipu.
Jedna nepříjemná vlastnost Mac Mini M4. Zlobí sluchátka (Sony) připojená přes Bluetooth, prostě tam občas je výpadek hraní/zvuku. V online fórech to ale píší i o Apple sluchátkách, takže to nebude kurvítko na značku. A už dlouho uživatelé kladou otázku, opraví to Apple?
TIP: Určitě si prostodujte i Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start
Další otravná vlastnost. Mac OS se neustále dožaduje zadání hesla (místního, ne pro iCloud ID). Třeba i u tak obyčejné změny jako navýšení doby pro vypnutí zobrazení z 5 na 10 minut. Ale těch míst je záplava a je to hodně obtěžující.
Praktická zkušenost s Logi Options+ a tamním mapováním kláves? Zámeček vpravo nahoře jsem přemapoval na Stop/Play pro snadnou dostupnost. Ale bezprostředně po probuzení to vede k zamknutí, ona pozměněná funkčnost je k dispozici až se zpožděním.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2131: Jak na MacOS nechat zobrazenou pouze jednu aktivní aplikaci
Chcete mít tak trochu méně vyrušující pracovní prostor (plochu), kde je vidět pouze jedna aktivní aplikace a vše ostatní se schovává na pozadí? V Mac OS si můžete zapnout single app režim…
-
TIP#2126: Jak obnovit (refresh) okno Finderu na Macu?
Jedna z mnoha chybějících věcí v Mac OS. Pokud máte otevřené okno Finderu, tak není žádná jednoduchá možnost jak obnovit jeho obsah. U souborů na disku to většinou nevadí, protože tam dochází…
-
TIP#2123: Jak se do Poznámek/Notes z iPhone/Macu dostat na Windows?
Pokud používáte iPhone (a iPad) a zalíbily se vám tamní Poznámky/Notes, ale jako (hlavní) počítač máte Windows, tak je to poměrně komplikované. Můžete Poznámky na iPhone nepoužívat a pořídit si něco co…
-
TIP#2122: Co je to Společné ovládání/Universal Control pro Mac/iPad a jak to zapnout a používat
iPad OS 15.4 a macOS 12.3 přinesl dlouho očekávané (a odkládané) Společné ovládání/Universal Control – vychytávka, kde můžete klávesnici a myš/trackpad Mac/MacBooku použít pro ovládání iPadu či dalšího Mac/MacBooku (a nejenom to,…
-
TIP#2121: Jak si udělat zálohu nastavení Docku na Mac OS?
Při experimentování se změnami nastavení Docku se můžete snadno dostat do situace, kdy něco nedopadne jak jste chtěli. Vysvobodit vás může již zmíněný reset nastavení, ale je tu i jiná cesta. Můžete…
-
TIP#2118: Zrychlím počítač, když přidám víc paměti?
Jak zrychlit počítač tu řeší Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS a Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle a jeden z bodu jak mít svižnější stroj…
-
TIP#2116: Jak mít na Mac OS Dock jenom s ikonkami spuštěných aplikací
Dock na Mac OS je hodně užitečný pomocník, ale možná ho až tak moc nepoužíváte a spouštíte aplikace přes Spotlight (nebo nějaký jeho ekvivalent) či jste si snad dokonce oblíbili Launchpad (krajně…
-
TIP#2111: Chcete ještě větší velikost ikon v Mac OS Docku než umožňuje nastavení v Předvolby systému?
V Předvolby Systému –> Dock a řádek nabídek můžete pro Dock nastavit velikost ikonek do maxima 256 bodů. Chcete-li ještě něco většího, tak použijte terminal a zadejte Související příspěvky TIP#2131: Jak na…
-
TIP#2107: Jak stahovat hudbu z YouTube
Jak stahovat videa z YouTube jsme tu už řešili v Jak stáhnout video z Facebooku, YouTube, Instagramu a dalších webů? a Jak stáhnout z YouTube video? Není to na počítačích až tak…
-
TIP#2106: Jak spustit Mac/MacBook z USB klíčenky?
Mac OS (Mac, MacBook) je možné bootovat z USB klíčenky stejně jako počítače určené pro Windows či Linux. Pokud už váš Mac/MacBook je zapnutý, tak ho musíte vypnout (skutečný shutdown). Související příspěvky…
-
TIP#2101: Jak na Mac OS resetovat Dock
Pokud se vám snad povedlo nastavování či experimentováním s Dockem docílit stavu co se vám nelíbí tak nezoufejte, v Terminálu můžete zadat následující Související příspěvky TIP#2131: Jak na MacOS nechat zobrazenou pouze…
-
TIP#2096: Přenos videí či fotografií přes AirDrop může snížit rozlišení. Jak tomu předejít?
Pokud se rozhodnete přenést pomocí AirDrop video či fotografie z iPhone/iPadu na MAC, tak může dojít snížení rozlišení – Apple to klasicky rozhodne za vás a navíc vám nedá ani vědět. Související…
-
TIP#2091: Pomalý Mac? Probouzení trvá desítky sekund? Proč byste měli zavírat otevřené aplikace
Narazil jsem na to někdy před pár dny při řešení toho, proč se Mac Book (nový, navíc M1) probouzí desítky sekund až dokonce minuty. Vyřešilo se to nakonec velmi rychle, ale je…
-
TIP#2086: Nastavte si chování Finderu s archivními (ZIP, atd) soubory podle svého
Jedna z těch záhadně schovaných věcí v Mac OS – Archivační utilita/Archive Utility najdete /System/Library/CoreServices/Applications a nejspíš vůbec netušíte, že tam je. Přitom je to dost užitečná možnost, kde si nastavíte jak…
-
TIP#2081: Jak k Mac počítači připojit Apple AirPods
AirPods a párování se zařízením od Apple je další hezká ukázka společného ekosystému – pokud máte AirPods/AirPods Pro již spárované s vaším iPhone/iPadem, tak na Mac počítači či MacBook notebooku nemusíte nic…