Tohle jsem prostě musel vyzkoušet. Klasické kolečko formátu Apple AirTag od Mijia (jedna z Xiaomi “značek”) stojí desítky korun. Ale nenechte se mýlit, tohle není kompatibilní se sítí Apple, je to “jenom” lokátor podporující Bluetooth (BLE 4.0). Čemuž ostatně odpovídá cena.
Zprovoznění snadné, vytáhnout plast aby se připojila baterie (vyměnitelná CR2032), ideálně ještě předtím stáhnout aplikaci iSearching (se spoustou čínských písmen, ale bude fungovat anglicky). V aplikaci povolit polohu, bluetooth a posílání upozornění. A poté kliknout na nepříliš viditelné “+” vpravo nahoře aby se našlo vaše kolečko.
V aplikací se vám kolečko objeví s Settings (což nic nedělá dokud nepřipojíte) a Unconnected – trochu zmatené, ale klikněte a tím se připojí.
Po připojení uvidíte stav baterie, signál a bude možné použít Click alarm (kolečko začne vydávat zvuk) a Settings kde si kolečko můžete pojmenovat, nahrát jeho fotku, aktivovat alarm (pokud se kolečko a telefon rozpojí/vzdálí) a vybrat si jaký zvuk vydává (ringtone, vyzvánění).
V Nastavení aplikace samotné je užitečné si změnit DND/nevyrušovat (jinak vás to může v noci probudit pípáním).
TIP: Jaký je Samsung Galaxy Smart Tag 2? Jak si stoji ve srovnání s Apple AirTag? A co si pořídit?
Odstranit z aplikace můžete popotažením doleva, objeví se Delete)
Zajímavé na aplikaci je, že nemá žádný účet a přihlašování.
V aplikaci je ještě vyvolání foťáku, nic extra to nedělá, jen to prostě vyfotí a uloží fotku.
Trochu matené jsou zmínky o možnosti klikat na kolečko (kliknout, držet, 2x kliknout), ale to se bude týkat jiného modelu a aplikace je univerzální.
Výměna baterky klasicky pootočením kovové části s logem. Udávaná výdrž je 180 dní, tedy půl roku.
Zařízení není vodotěsné.
Do aplikace nejde přidat víc jak čtyři zařízení. Dost zásadní omezení.
TIP: Jak na Apple AirTag: K čemu je to použitelné (a platí i pro Tile a další) a Jaký je O2 Tag? “Lokalizační čip” použitelný v Apple Find My, ale za podstatně méně peněz pokud chcete Apple AirTag síť a plnou funkčnost
Jak to vlastně funguje?
Moc nevěřte názvu “Xiaomi Original Portable Bluetooth 4.0 Tag Mini GPS Tracker Smart Locator Key Anti Loss Device Locator Kids Pet Wallet Location”. Pravda v něm je Bluetooth 4.0, ale GPS už ne.
Mini Smart Anti Loss Device (kratší název z dokumentace) je prostě jen Bluetooth (BLE) tracker – pokud je do oněch určitě 10-15 metrů dosahu Bluetooth (v příznivém případě i víc), tak o něm telefonu bude vědět a můžete aktivovat pípání a tím ho najít.
Rozpípá se ale také v okamžiku, kdy se telefon vzdálí a ztratí se spojení.
Což znamená i to, že to ani neumí navádět k místu kde je ani když jste poblíž, tak jak to umí Apple/Google (tam se k tomu využívá UWB, Bluetooth nikoliv).
Telefon (aplikace) si také bude pamatovat, kde ho naposledy viděl (v aplikaci je mapka), ale samotné zařízení GPS nemá, ani není možné ho zapojit do Apple AirTag sítě ani Google/Samsung sítě.
Ideální použití na něco, co máte většinu času u sebe a pokud ne, tak to je něco co by nemělo nastat (typicky třeba klíče) a podmínka nutná pro “u sebe” je – v blízkosti svého mobilu.
Co koupit? Víceméně kterýkoliv
Koupit třeba tento (90 Kč) co má i dvě barevné varianty a případně lze přidat i pouzdro s ouškem. Ale v souvisejících jich najdete hodně, ať už v tomto kulatém provedením nebo jako plastové „placky“ či příspěvky.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#1241: Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon?
S telefony, tablety a notebooky je to dnes poměrně jednoduché, mají kameru a mají mikrofon i reproduktory. U klasického počítače už to ale až tak jednoduché není – pokud potřebujete u klasického…
-
TIP#1239: Nákupní rádce: Koupit počítač nebo notebook?
Když už jsme tu probrali na co hledět při koupi počítače i jak si vybrat správně notebook, tak je čas zmínit ještě jednu dost často řešenou věc. Čemu dát přednost, notebooku či…
-
TIP#1238: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem)
Tohle bude trochu komplikovanější nákupní rádce, než ty předchozí (přehled najdete na konci). Komplikovanější hlavně proto, že se dost liší co chcete koupit podle toho na co to budete používat. Proto nakonec…
-
TIP#1208: Nákupní rádce: Koupit herní konzoli nebo herní počítač?
Před pár dny jsme tu řešili, jestli je lepší koupit herní počítač nebo herní notebook. Výsledek byl, že ideálně herní počítač a herní notebook jedině pokud se s ním chystáte hodně cestovat.…
-
TIP#1205: Nákupní rádce: Koupit herní notebook nebo herní počítač?
Čas se vrátit k sérii Nákupní rádce, tedy tipům snažícím se poradit těm, kdo něco kupují. Téma notebooku se už objevilo v rádci Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při…
-
TIP#1011: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi tabletu? Proč nekupovat levné hračky a proč si pořídit Apple iPad
Jsem domovem ve Windows, mám velký počítač s Windows, mám notebook s Windows (viz Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R). V telefonech jsem Androidový a dlouhé roky jsem pořizoval čisté Androidy, poslední dva…
-
TIP#1006: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?
Psát nákupní rádce je nevděčná záležitost, ale některé věci je vhodné říci (a vědět). Na otázku z titulku totiž je jasná odpověď, levné věci nekupovat, snad jedině pokud je chcete na chvíli…
-
TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi dát pozor?
Chcete rodičům či prarodičům koupit fotorámeček? Tady takovouto mnoho let starou věc která jenom umí pouštět fotografie (a občas i video a hudbu) a kterou byste si za normálních okolností nekoupili? Dejte…