Určitě jste to už někdy potkali. Někoho kdo má na pracovní ploše stovky ikonek a používá ji nejenom ke spouštění aplikací, ale také tam ukládá soubory. A pak přesný opak, někoho kdo plochu skoro vůbec nepoužívá.
Osobně patřím víceméně do té druhé skupiny (a řeč je o tom i v Proč mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře. A co s panely ve Windows 1).
Pro spouštění aplikací používám primárně lištu (hlavní panel) a na ploše mám ponechané pouze ikonky aplikací, které nejsou v liště – tedy takových co je třeba spustit jednou za kdo ví jak dlouho.
Ani ty by tam ale být nemusely, rychlejší je totiž zpravidla je spustit před hledání (viz Mají Windows Spotlight co má MacOS? Jak funguje vyhledávání ve Windows a jaké alternativy můžete mít)

Soubory (záměrně/cíleně) na ploše nemám žádné a nikdy k tomu plochu nepoužívám. Dáno je to i tím, že plochu vůbec nevidím. Na hlavním displej jsou vedle sebe půl-na-půl dvě okna Chrome. A také tím, že většina dokumentů je někde v Google Disku/Dokumentech a dalších “cloudových” aplikacích.
Soubory v počítači pochopitelně existují. Mám složku /tmp/ pro věcí co jsou “dočasné” (temporary) a tam padá vše co je nějak tak na jedno použití. Mám, samozřejmě, složku /daniel/ co se synchronizuje do Disku Google a tam je spousta věcí, docela dost rozsáhlá struktura, které nejsou dokument Google. Je i nějaká ta složka /photos/ (zhruba) kde jsou fotky, obrázky a podobné věci.
Na Mac OS to je dost podobné, ale tam to přímo podporuje operační systém – nepočítá se s tím, že byste používali plochu (viz Jak na Mac OS zacházet s plochou?). A tím jak mám vše v cloudu a v prohlížečích, tak je to ještě jednodušší.
Plocha je složka
Plocha ve Windows i na Mac je ale tak jako tak složka, takže teoreticky vám nic nebrání ji používat jak se vám líbí – nejen pro spouštění aplikací, ale můžete tam odkládat soubory, včetně vytváření dalších složek (a kompletní struktury složek).
Osobně bych se tomu ale vyhnul. Plocha je součást vašeho profilu, ten je zpravidla na systémovém disku, což dnes bývá SSD – záplavy souborů, se kterými se navíc i pracuje, je vhodnější mít na něčem čemu nevadí velké množství zápisů (takže klasický pevný disk) a někde kde je dostatek místa (což nebývá SSD).
Nevýhoda práce na Ploše ve Windows může být i v tom, že se vám všechno bude svéhlavě synchronizovat do OneDrive (tedy pokud si to nevypnete) a u velkých souborů to může být komplikace. A protože Plocha je součást vašeho profilu, tak případné poškození/ztráta profilu může znamenat i ztrátu obsahu Plochy.
Někdo Plochu používá pro dočasné/pracovní soubory (to co já mám v zmíněném /tmp/), ale ani to bych nedoporučoval (třeba i pro sync do OneDrive).
Každopádně, je to na vás a jediná správná cesta neexistuje. Vyberte si z výše popsaného všechna pro a proti a zařiďte se podle toho.
Tipy týkající se Windows 11
-
TIP#2155: Jak ve Windows 11 zakázat Widgety
Widgety jsou užitečná vychytávka ve Windows 11 (zejména pokud to časem Microsoft dotáhne do ještě použitelnější podoby než je mít jenom v “start menu”). Možná je ale z nějakého důvodu chcete vypnout. …
-
TIP#2070: Mají Windows Spotlight co má MacOS? Jak funguje vyhledávání ve Windows a jaké alternativy můžete mít
Spotlight je velmi užitečná součást MacOS (Spotlight na Mac OS. K čemu to je a co to umí) vyvolávaná klávesovou zkratkou cmd+S – slouží k vyhledávání (aplikace, soubory, atd.) a má i řadu…
-
TIP#2038: Windows 11 mají účet Administrator, ale je neaktivní. Jak ho povolit?
Při instalaci Windows 11 vás instalační program přiměje k vytvoření uživatelského účtu, se kterým budete váš počítač používat. A stále zde platí, že účty mohou mít práva správce nebo být prosté uživatelské…
-
TIP#2035: Jak ve Windows 11/10 zamezit automatickému přeskupování ikon na ploše
Nebude to zcela 100% “blbuvzdorné”, ale pokud se vám ve Windows 11/10 automaticky přeskupují ikonky na ploše, tak na to většinou stačí vypnout Automaticky uspořádat ikony/Auto arrange icons v kontextovém menu plochy…
-
TIP#2032: Zapněte si ve Windows 11/10 historii schránky
Byly doby kdy historie schránky byla pořiditelná jedině pomocí nějaké extra aplikace, ale od října 2018 se tato užitečná funkce objevila přímo ve Windows. Související příspěvky TIP#2822: Jak se z Windows 11…
-
TIP#2028: Jak přimět konkrétní aplikaci ve Windows, aby se otevřela na konkrétním displeji?
Víc displejů ve Windows je tak trochu katastrofa. Jedna z věcí vám může tak trochu pít krev. To, že třeba chcete otevřít Word na druhém displeji a on se vytrvale otevírá na…
-
TIP#2023: Jak ve Windows 11 (i Windows 10) otevřít Ovládací panely (Control Panel)
Windows 11 neudělaly prakticky nic se záplavou ovládacích panelů sloužících pro nastavování různorodých věcí – panely zůstaly, stejně jako původní stará rozhraní. Pro některé věci je navíc budete potřebovat, v novém grafickém…
-
TIP#2010: Jak na Windows 10/11 zapnout šifrování disku
Zejména pro notebooky je důležité myslet na šifrování disku – pro případ ztráty či odcizení zajistí, že se nikdo k obsahu disku nedostane tím, že ho z počítače vyjme a připojí k…
-
TIP#2008: Jak ve Windows 11 (ale i Windows 10) přizpůsobit zamykací obrazovku
Zamykací obrazovka ve Windows 11 (a Windows 10) obsahuje zpravidla obrázek na pozadí, čas, datum a vpravo dole několik užitečných ikonek – kliknutí kamkoliv nicméně aktivuje přihlášení a zobrazí se ikonky pro…
-
TIP#2006: Jak nainstalovat Windows 11 na nepodporovaný počítač.
Je to s tím PC Health Check poněkud komplikované. Při zpřístupnění beta verze Windows 11 se tahle pomůcka pro kontrolu zda počítač splňuje požadavky pro Windows 11 objevila, aby ji Microsoft byl…
-
TIP#2002: Jak vypnout, restartovat, odhlásit se, uspat a hibernovat Windows 11?
Ve Windows 11 oproti předchozí verzi není nic zásadně nového ve vypnutí (shutdown), restartování (restart), odhlášení (logout či sign out), uspání (sleep) a hibernaci (hibernation). Změnilo se to jenom mírně graficky s…
-
TIP#1997: Jak na Windows 11 (a Windows 10) nastavit pozadí pracovní plochy (desktopu)
Pro Windows 10 jsme to už řešili v Jak nastavím pozadí plochy, zamknuté obrazovky a pozadí pro přihlašovací plochu ve Windows 10? a platí to stále. Včetně možnosti kliknout pravým tlačítkem někam…
-
TIP#1989: Jak ve Windows 10 (i Windows 11) použít numerickou klávesnici jako myš
Pokud k počítači s Windows 10 či 11 nemáte připojenou myš, tak je zde trochu divočejší, ale stále hodící se možnost proměnit v “myš” numerickou klávesnici. Související příspěvky TIP#2409: Snazší ovládání Windows…
-
TIP#1982: Kde ve Windows 11 najdu hesla pro Wi-Fi?
Čas od času budete potřebovat z počítače vylovit heslo pro Wi-Fi, ke které jste již připojení nebo ke které se někde připojujete. Související příspěvky Ve Windows 10 si k přihlašovacímu heslu můžete…