@365tipu

TIP#944: Jak udržet pozice/rozložení ikon na ploše při změnách rozlišení a připojování externích monitorů?

Pokud patříte mezi onu část uživatelů Windows co důsledně používá plochu a na ní rozmístěné ikonky, tak jste se už určitě setkali s tím, že se vám pracně připravená plocha, celé to skvělé rozvržení ikonek, náhle změnilo. Nejčastěji při připojení k dalšímu displeji, ale stejně tak často při změně rozlišení. Což mohlo přijít i při aktualizaci ovladačů nebo nějakých jiných příležitostech.

Tahle letitá „vlastnost“ Windows umí být dost otravná a řeší se poměrně špatně. Windows samotné to totiž neumí (Visty něco takového uměly, ale už dlouho je to pryč).

TIP: Osobně vlastně plochu skoro vůbec nepoužívám, všechno podstatné mám v hlavním panelu (liště nástrojů). A co navíc, místo obvyklého umístění dole ji mám nahoře. Viz Proč mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře. A co s panely ve Windows 10.

2017-11-19 11_58_39-Program Manager.png

Jedna z možností je DesktopOK – freeware – umožní vám uložit rozmístění/polohu ikon na ploše a kdykoliv vše obnovit. Zvládá to dokonce i pro různá rozlišení, takže si můžete tak nějak trochu připravit rozložení podle toho s čím a kde zrovna pracujete. Umí je ukládat i pro různé uživatele. Dobrý je tenhle program i v tom, že nepotřebuje instalaci – prostě ho stačí stáhnout a začít používat. Ve Windows 10 by měl fungovat bez problémů.

Starší a už nějakou tu dobu neaktualizovaný je Iconoid – ukládá a obnovuje pozice ikon a umí i nějaké drobnosti týkající se nastavení barev a textu ikon.

Podobně je to s Desktop Restore, tedy co se aktualizace týče. Použitelný by ale měl být až do Windows 10. Od předchozích řešení se liší tím, že se instaluje a objeví se vám v menu vyvolatelném pravým tlačítkem myši na ploše.

TIP: Windows si ukládají rozložení ikon na ploše, samozřejmě že ano. Dělají to ale většinou jenom při odhlášení, což může také znamenat, že o rozložení vás může připravit pád systému. Je dobré vědět, že by mělo stačit minimalizovat okna (nebo alespoň aktivovat ploch) a stisknout F5 – tím dojde k uložení. Můžete i kliknout pravým tlačítkem na plochu a v menu vybrat Aktualizovat/Refresh.

Další možnost je Reicon, IconRestorer a je dost dobře možné, že najdete řadu dalších možností. Pokud máte nějaké vlastní osvědčené řešení, dejte vědět, ať můžeme přidat.

Vedle intenzivního používání lišty nástrojů (viz poznámka na začátku tohoto tipu) je tu ještě další možnost spočívající ve využití dlaždic v Start menu ve Windows 10 (od Windows 8 výše). Jde o dost dobře použitelnou alternativu plochy/desktopu u které není potřeba řešit to, že by se nějak automaticky a nesmyslně věci přeskupovaly.

K používání ikon na ploše je ale opravdu vhodné dodat to, že je to ta nejméně praktická cesta jak používat Windows – byť velmi často se setkáte s lidmi, kteří dokonce nic jiného než plochu používat nemají a dokázali ji zaplnit kompletně nejen programy, ale také soubory z Office, obrázky i staženými soubory.

TIP: V ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete desítky dalších tipů týkajících se všech verzí Windows

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky