@365tipu

TIP#2006: Jak nainstalovat Windows 11 na nepodporovaný počítač.

Je to s tím PC Health  Check poněkud komplikované. Při zpřístupnění beta verze Windows 11 se tahle pomůcka pro kontrolu zda počítač splňuje požadavky pro Windows 11 objevila, aby ji Microsoft byl donucen stáhnout. Moc nefungovala a dávala zmatené informace.

Někdy okolo 21. září 2021 se ale PC Health Check vrátil (stáhnout můžete zde) a vypadá to, že tentokrát nejen konečně funguje, ale také je dostupný pro každého. 

Stáhněte, nainstalujte a spusťte. Po spuštění si vyžádejte kontrolu počítače – v příznivém případě se dozvíte, že je vše potřebné přítomno (tedy především TPM 2.0 a odpovídající verze procesoru, ale například i aktivní SecureBOOT). 

Jak vyřešit zjištěné nedostatky

Pokud vám PC Health Check našel nějaké nedostatky, tak je otázka, zda je bude možné vyřešit – TPM je například možné aktivovat (některé počítače ho mají neaktivní) nebo se může objevit aktualizace BIOSu od výrobce vaší základní desky/počítače, která něco takového umožní.  stejně tak můžete zapnout SecureBOOT.

K TPM viz Co je to TPM, jak zjistit zda v počítači je a proč Windows 11 vyžadují, aby to váš počítač měl? a Jak v BIOSu/UEFI povolit TPM

K SecureBoot viz Jak v BIOSu/UEFI povolit SecureBOOT

Další z námitek může být, že disk používá MBR místo GPT . Tady vedle čisté instalace může pomoci MBR2GPT – nástroj od Microsoftu pro konverzi MBR na GPT (GUID Partition Table.

Chybějící podpora TPM 2.0 je řešitelná, pokud máte alespoň TPM 1.2 – je musíte v Registry vypnout kontrolu. Stejně jako je to možné pokud máte nepodporovaný procesor. Windows 11 půjdou nainstalovat, ale může docházet k problémům při používání.

V Registry najděte HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup

a vytvořte zde novou DWORD položku AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU a nastavte jí na 1

Pokud byste někdy chtěli kontrolu opět zapnout, tak stačí nastavit na 0.

Windows 11 si pak pořídíte klasicky přes Windows 11 Installation Assistant, čekat na to že dorazí přes Windows Update je v tomto případě poněkud zbytečné.

Co když nemáte TPM, UEFI, SecureBoot nemáte?

Tady bohužel smůla, takový počítač Windows 11 mít nemůže. Můžete zůstat u Windows 10 (nebo co tam máte) a ještě pár let to bude zcela v pohodě. Více o této variantě v Co se stane, když z Windows 10 nepřejdu na Windows 11?

Nebo začít přemýšlet o pořízení nového počítače. Případně se vydat zkoumat Linux.

TIP: Tipy a triky pro Windows 11 najdete v Jak na Windows 11

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky