@365tipu

TIP#2032: Zapněte si ve Windows 11/10 historii schránky

Byly doby kdy historie schránky byla pořiditelná jedině pomocí nějaké extra aplikace, ale od října 2018 se tato užitečná funkce objevila přímo ve Windows.  

Vyvolává se klávesovou zkratkou Win+V (to proto, že Paste je Ctrl+V). 

Nejprve je ale nutné si historii schránky zapnout – buď při prvním stisku Win+V nebo v Nastavení/Setting -> Systém/System -> Schránka/Clipboard. Na stejném místě můžete aktivovat synchronizaci napříč zařízeními a zapamatovaná data vymazat.

Používání je jednoduché. Win+V vyvoláte přehled toho co je zapamatované a můžete si kteroukoliv položku vybrat. Lze i vyvolat kontextové menu kde je zajímavá možnost připnout/pin určitou položku – z historie se vám tak neztratí. Lze i mazat jednotlivé položky a také smazat kompletní historii (ve Windows 10 pod “…” menu, ve Windows 11 přímo Smazat vše/Clear All).

Historie schránky ve Windows 10

Do schránky se vedle textů ukládají i obrázky a objekty, což historie schránky podporuje bez komplikací. 

Ve Windows 11 došlo k mírnému vylepšení – v Nastavení lze vybrat zda se síťově má synchronizovat vše automaticky nebo manuálně a samotná Win+V má přepracované ovládání, ale jinak žádnou další extra funkčnost. Je ale také nově společné “okno” s emoji klávesnicí (Win+;) – takže i odtamtud se sem lze dostat.

V historii zůstává 25 položek, cokoliv staršího nad tento počet mizí

TIP: V  Jak na Windows 10 a  Jak na Windows 11 najdete množství dalších tipů

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky