@365tipu

TIP#2008: Jak ve Windows 11 (ale i Windows 10) přizpůsobit zamykací obrazovku

Zamykací obrazovka ve Windows 11 (a Windows 10) obsahuje zpravidla obrázek na pozadí, čas, datum a vpravo dole několik užitečných ikonek – kliknutí kamkoliv nicméně aktivuje přihlášení a zobrazí se ikonky pro přepnutí jazyka klávesnice, připojení k Wi-Fi, přístupnosti a vypnutí/uspání/restartu.

Zamykací obrazovku si můžete změnit. Po přihlášení vyvolejte menu na ploše a pokračujte přes Přizpůsobit/Personalize -> Přizpůsobení/ Personalization -> Zamykací obrazovka/Lock Screen (ve Windows 10 pouze Přizpůsobit/Personalize -> Zamykací obrazovka/Lock Screen). 

Můžete si zde vybrat co bude na pozadí- zda Windows Spotlight, Picture nebo Slideshow.

První je pozadí určované Microsoftem (a cokoliv dalšího se tam Microsoft rozhodne časem zobrazovat), druhé je vámi vybraný obrázek a třetí je série vámi vybraných obrázků co se budou střídat. Velmi podobné nastavení jako pro klasické pozadí plochy.

TIP: Jak vypnout inzeráty na obrazovce zamknutých Windows 10?

Slideshow má mimochodem řadu dalších nastavení – od obsahu (tedy co má ukazovat, včetně obsahu celých složek), aktivaci/deaktivaci Slideshow pokud jede počítač na baterie, možnost aktivovat Slideshow místo zhasnutí obrazovky při neaktivitě počítače a to jak se zachovat poté co se přehrají všechen dostupný obsah. 

Pokud si nastavíte vlastní obrázek či Slideshow, tak je zde navíc možné deaktivovat Získejte na svou zamykací obrazovku zábavná fakt, tipy, triky a další věcí z Windows a od Cortany/Get fun facts, tips, tricks and more on your lock screen. Zbavíte se tak případných mouder, kterými vás jinak Microsoft bude zásobovat. 

V Lock screen status můžete vybrat aplikaci chcete mít na zamykací obrazovce – na výběr je ale pouze XBox Console Companion, 3D Viewer, Mail, Weather a Calendar. Pokud po nastavení neuvidíte nic, tak se vůbec nedivte. Těžko říct kdy to funguje a kdy ne.

TIP: Windows 10 bylo popsáno již v Jak nastavím pozadí plochy, zamknuté obrazovky a pozadí pro přihlašovací plochu ve Windows 10?

Ve Windows 10 je navíc možné vybrat několik aplikací, “které budou zobrazovat rychlý stav na zamykací obrazovce” – tady je výběr větší, tedy 3D prohlížeč, Budíky a hodiny, XBox Console Companion, Rychlé poznámky, Obsah společnosti Microsoft, Pošta, Microsoft Solitaire Collection, Microsoft Store, Skype, Počasí, Získat pomoc a Kalendář.  Na rozdíl od předchozí volby to ale alespoň něco dělá, byť tedy ne spolehlivě a jasně u všech nabízených aplikací. 

Poslední co můžete je deaktivovat Zobrazovat obrázek pozadí zamykací obrazovky na přihlašovací obrazovce/Show the lock screen background picture on the sign in screen – deaktivace vyvolá to, že po objevení přihlašovacího dialogu nebude na pozadí rozmazané pozadí ze zamykací obrazovky – místo toho tam prostě bude černo. 

Rychlé vyzkoušení nového nastavení je přes Win + L – dojde ihned k uzamčení. 

TIP: Tipy a triky pro Windows 11 najdete v  Jak na Windows 11 a  Jak na Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky