@365tipu

TIP#2038: Windows 11 mají účet Administrator, ale je neaktivní. Jak ho povolit? 

Při instalaci Windows 11 vás instalační program přiměje k vytvoření uživatelského účtu, se kterým budete váš počítač používat. A stále zde platí, že účty mohou mít práva správce nebo být prosté uživatelské účty. Stejně tak jako platí, že běžné užívání počítače by nemělo probíhat pod účtem správce. 

Ve Windows 11 je od zprovoznění ale založen i účet Administrator – snadno se o tom můžete přesvědčit spuštěním příkazové řádky a použít “net user” – ve výpise najdete i účet Administrator.

Tento účet je ale neaktivní (o čem se opět můžete přesvědčit pomocí “net user Administrator”).

TIP: Už jsme to tu řešili v Jak ve Windows 10 (ale i dřívějších verzích) získat použitelný účet správce? a mezi Windows 11 a Windows 10 se toho mnoho nezměnilo

Aktivovat účet Administrator se vám může někdy hodit, byť vám bude stačit váš účet co má práva správce. Administrator například nezobrazuje ony otravné dialogy pro přidělení práv, ale zároveň to znamená, že může být rizikovější. Zároveň je dost dobré tento účet mít aktivní jako záložní pro případné řešení problémů.

Aktivace je přitom snadná – stačí spustit příkazovou řádku s právy správce a použít 

net user Adminstrator /active:yes 

pokud byste ho chtěli později deaktivovat, tak

net user Administrator /active:no

Budete-li ho aktivovat, tak jedna důležitá věc – nemá heslo, takže ho zcela určitě nastavte. 

net user Administrator *

Pokud byste výše uvedené nechtěli dělat v příkazové řádce, tak můžete použít lusrmgr.msc nebo Místní uživatelé a skupiny/Local Users and Groups – což i ve Windows 11 je stále staré rozhraní MMC (Microsoft Management Console).

TIP: Tipy a triky pro Windows 11 najdete v  Jak na Windows 11 a samozřejmě i ve  Jak na Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky