Mezi zajímavými vychytávkami na iPhone v Accesibility/Zpřístupnění je i funkce Speak Screen (aktivace se schovává v Settings/nastavení -> Accesibility/Zpřístupnění -> Spoken Content/Předčítání obsahu -> Předčítat obsah obrazovky/Speak Screen).
Po aktivaci už to funguje jednoduše, otevřete si něco co má obsah – Apple Books, Apple News, webové stránky, PDF, Safari, Apple Poznámky, e-maily – a popotáhněte dvěma prsty odshora na displeji. Nebo řekněte Siri “Hey Siri, speak screen”.
Pokud aplikace funkčnost podporuje, začne vám telefon či tablet předčítat – Všechno co je na obrazovce, takže občas i věci, které předčítat nechcete. Takže na webových stránkách ovládací prvky, menu a podobně.
Na obrazovce se vám objeví i ovládací prvek (Speech Controller/Ovladač čtení) pro posun v textu, pozastavení/ukončení předčítání a také nastavení rychlosti. Užitečný je symbol prstu – lze s ním ukázat na to co chcete předčítat. Ovladač čtení se sám schovává, ale na obrazovce zůstává symbol pro zobrazení, případně v Nastavení si můžete zapnout aby byl vidět (a jak). Jde tam také zapnout zvýraznění textu, který je předčítán.
A v Hlasy vybrat jakým hlasem bude předčítáno – v češtině jsou k dispozici dva, Zuzana a Ivana, obě v základní a vylepšené verzi. Osobně bych asi přepl spíše na Ivanu. Nečekejte, že by snad předčítání bylo skutečně “lidské”, prostě to postupně vyslovuje slova, nedodržuje to přestávky pro interpunkci.
V Kindle to ale například umí stránkovat, takže si můžete prostě pustit předčítání a nechat pokračovat.
Speak Screen lze použit i pro odezvu psaní na klávesnici – v Odezva psaní. Jde zapnout vyslovení jednotlivých znaků, vyslovení celého slova (po ukončení mezerou či jiným znakem) i předčítání oprav a predikcí.
Další tipy týkající se iPhone
-
Dock od iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem
Nový Dock (ikonky v liště na spodní části displeje) na iOS 11 přinesl několik zásadních změn. Většina z nich je poměrně dobrých, ale možná vám některé funkce nebudou plně vyhovovat. Související příspěvky…
-
Multitasking aneb jak mít na displeji více aplikací a video v popupu na iPhone/iPadu
iOS 11 začíná konečně trochu lépe umožňovat na jednom displeji mít více než jenom jednu aplikaci – můžete je mít vedle sebe dvě (Multiple Apps jako Slide Over nebo Split View) a…
-
iOS 11 má nové Přepínání aplikací, Dock i Ovládací centrum
19. září uvolněný iOS 11 je plný problémů, které vypadají, jako kdyby Apple vůbec netestovalo a prostě (opět) něco nehotového pustilo ven. Začíná to už tím, že abyste si zobrazili běžící aplikace…
-
Dock od iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem
Nový Dock (ikonky v liště na spodní části displeje) na iOS 11 přinesl několik zásadních změn. Většina z nich je poměrně dobrých, ale možná vám některé funkce nebudou plně vyhovovat. Především, Dock…
-
Jak umožníte aplikacím od iOS 11 běh na pozadí? Nastavte si u kterých to chcete
Pokud v iOS 11 (a novějších) vstoupíte do Settings/Nastavení a budete pokračovat do General -> Background App Refresh tak najdete možnost kompletně vypnout „běh aplikací na pozadí“. Případně, pokud tuto možnost necháte…
-
Od iOS 11 se změnilo nastavení týkající se aplikací co používají geolokaci. Raději si to zkontrolujte
Apple v iOS 11 změnilo to, jakým způsobem mohou aplikace přistupovat k informacím o geolokaci (GPS) – od původního „vždy“ vs. „nikdy“ je možné ještě volit „při používání aplikace“ (While Using). Vše…
-
Potřebujete ušetřit paměť na iPhone/iPadu? Zkuste odstranit nepoužívané aplikace (ale zachovat jejich data). Od iOS 11 výše.
Několik let trvající (a stupňující se) problém se stále většími aplikacemi se sice hned tak nevyřeší, ale Apple se v novém iOS 11 pokusilo alespoň trochu lépe vyřešit správu a informace o…
-
TIP#880: iOS 11 přinese konec 32 bitových aplikací? Jak zjistím, jestli nějaké mám? A co to znamená?
S příchodem iOS 11 od Apple přijde i konec všech 32 bitových aplikací, které možná v iPhone či iPadu ještě stále máte. Než na vás něco takového dopadne, tak je dobré vědět…
-
TIP#806: Jak chránit váš iPhone či iPad šifrováním? A proč to dělat?
Pokud na iPhone či iPadu (iOSu) nezapnete šifrování je obsah ve vašem telefonu uložen v běžně čitelné podobě. Pokud se váš telefon (či tablet) dostane do ruky někomu cizímu, tak z něj může všechna…
-
TIP#588: Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem
Jedna z velmi zásadních věcí týkající se bezpečnosti se na @365tipů už mnohokrát objevila v různých tipech, ale vždy jenom jako poměrně nenápadná zmínka. Přitom jde o jednu z nejzásadnějších ochran pro…
-
TIP#542: Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači?
Představme si, že máte v počítači či v diskovém úložišti nějaké složky se soubory a chcete je mít i na dalším počítači či notebooku. Případně na dalším úložišti, které ani nemusí být…
-
TIP#498: Jak restartovat či vypnout iPhone? Jak resetnout iPad? (aktualizováno)
Pokud používáte iPad nebo iPhone, tak jste s tím už asi setkali. Po delší době intenzivního užívání přestane fungovat WiFi, padají aplikace, vše je zpomalené nebo se chová chaoticky. Tohle jsou příznaky…
-
TIP#489: Jak si zjednodušit psaní? Programy pro makra a zkratky na klávesnici
Některé programy tohle umí přímo, třeba Microsoft Word. Můžete si definovat, že určitá posloupnost znaků. se promění v něco podstatně delšího. V pokročilejší podobě to umí i doplňovat nějaké konkrétní věci, třeba…
-
TIP#467: Jak rychleji nabijete mobil, tablet či notebook?
Potřebujete rychle nabít váš mobil, tablet či notebook? Pak by tu bylo pár možných „triků“, které vám v tom mohou pomoci. A není na nic nic tajemného ani magického. Ten první je…