Už je to chvíli, co jsem zkoušel chytrou zásuvku od TP-Linku (Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo). Podle tipu to byl rok 2018 a zmíněná chytrá zásuvka od té doby slouží, je k ní připojené světlo u sedací soupravy v kuchyni a ovládáme ji přes Alexu.
Od té doby TP-Link pokročil a chytré zásuvky jsou menší, ideálně stále vybavené i tlačítkem, ale také doplněné o měření spotřeby. Takže jsem po chvíli přemýšlení neodolal a pořídil Tapo P110. Na Alze, jako vždy, k dostání za něco okolo 400 Kč.

Umí měřit spotřebu, ovládání přes Alexu, Google (ale ne Siri, ale to nepřekvapí) nebo Tapo aplikaci (s plánováním a tak). Připojení přes WI-Fi (takže musíte mít dost místa na routeru). Šikovné je až 3 680W.
Zprovoznění je snadné. Dáte do zásuvky, spustíte/nainstalujete aplikaci Tapo a vydáte se přidat (+ nahoře vpravo) nové zařízení, najdete zásuvku v přehledu s telefonem blízko u zásuvky prostě budete pokračovat v nastavení. Musíte se připojit na Wi-Fi zásuvky a nastavit kam se má připojit, pojmenovat ji, zvolit ikonku, kde je umístěna v domě/bytě a nakonec aktualizovat firmware (a nastavit kdy může docházet k automatické aktualizaci).







Po zprovoznění už budete mít zásuvku k dispozici v Tapo aplikaci – tam je možné i zapnout/vypnout (on/off), nastavit časovač (kdy se automaticky vypíná/zapíná), jak se chovat při nastavení away a využít časovač, tedy vypnutí po určité době.


V Nastavení (ozubené kolečko) vpravo nahoře je možné změnit nastavení, zvolit zda má obtěžovat svítící LED, jaký je “VÝCHOZÍ” stav (dost důležité pokud vám doma vypnout proud), zjistit parametry (jako třeba IP adresu či MAC adresu, aktualizovat firmware či odstranit z aplikace (domácnosti)t.
Víc věcí se schovává když povytáhnete domovskou stránku (za spodní část se třemi ikonkami směrem vzhůru).

Najdete tam spotřebu – na čísla lze kliknout, uvidíte graf (dnes, 30 dní – 12 měsíců a aktuální odběr – 24 hodin/7 dní), Jak dlouho zásuvka běží a nastavení sdílení (to je i v klasickém nastavení) a aktivace/deaktivace oblíbených (ty budete mít na homepage).
Měření spotřeby je užitečná pomůcka pro určení toho, jestli vypínání něčeho například na oc může znamenat úspory energie. A také toho, jak náročné mohou některé spotřebiče mít. Zásuvku můžete použít jako zjednodušený měřič – stačí si jednu vyhradit pro tento účel, zapojit, nechat pár dní běžet, zjistit denní spotřebu a podle toho dál jednat.
Vydal jsem se to testovat u zásuvky kde je základnová stanice pro tyčový vysavač a “šlapadlo”. Ten první se nabíjí, čas od času sám (a v noci zbytečně svítí), to druhé je víceméně vypnuté, zapíná se jen při šlapání (a už hodně dlouho to nikdo nevyužil). Vypnutí by mohlo znamenat úsporu (třeba na dobu něco jako 20:00-07:00 x 7 dní), ale také menší světelný smog (tvůrci vysavače moc nepochopili že nemá svítit na půl místnosti).
Takže zapojeno, zprovozněno a pár dní nechat na nasbírání dat. V klidovém stavu to ukazuje 0.8/0.9 W.

Druhou zásuvku jsem použil pro napájení nepoužívané ne-chytré televize (prakticky nic nespotřebovává) a vysavače Roomba. Tam mne čekalo překvapení, vysavač i v klide bere skoro 4 W a neustále se periodicky dobíjí. Dá se to snížit na polovinu uspáním, ale to musíte delší dobu podržet tlačítko s terčíkem.

POZNÁMKA: Aplikaci by neuškodilo, kdyby se napravily využití barev – je špatně kontrastní a obtížně čitelná na řadě míst. V ostatních ohledech je povedená.
Nákupní rádci, třeba se něco bude hodit
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#1239: Nákupní rádce: Koupit počítač nebo notebook?
Když už jsme tu probrali na co hledět při koupi počítače i jak si vybrat správně notebook, tak je čas zmínit ještě jednu dost často řešenou věc. Čemu dát přednost, notebooku či…
-
TIP#1238: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem)
Tohle bude trochu komplikovanější nákupní rádce, než ty předchozí (přehled najdete na konci). Komplikovanější hlavně proto, že se dost liší co chcete koupit podle toho na co to budete používat. Proto nakonec…
-
TIP#1208: Nákupní rádce: Koupit herní konzoli nebo herní počítač?
Před pár dny jsme tu řešili, jestli je lepší koupit herní počítač nebo herní notebook. Výsledek byl, že ideálně herní počítač a herní notebook jedině pokud se s ním chystáte hodně cestovat.…
-
TIP#1205: Nákupní rádce: Koupit herní notebook nebo herní počítač?
Čas se vrátit k sérii Nákupní rádce, tedy tipům snažícím se poradit těm, kdo něco kupují. Téma notebooku se už objevilo v rádci Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při…
-
TIP#1011: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi tabletu? Proč nekupovat levné hračky a proč si pořídit Apple iPad
Jsem domovem ve Windows, mám velký počítač s Windows, mám notebook s Windows (viz Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R). V telefonech jsem Androidový a dlouhé roky jsem pořizoval čisté Androidy, poslední dva…
-
TIP#1006: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?
Psát nákupní rádce je nevděčná záležitost, ale některé věci je vhodné říci (a vědět). Na otázku z titulku totiž je jasná odpověď, levné věci nekupovat, snad jedině pokud je chcete na chvíli…
-
TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi dát pozor?
Chcete rodičům či prarodičům koupit fotorámeček? Tady takovouto mnoho let starou věc která jenom umí pouštět fotografie (a občas i video a hudbu) a kterou byste si za normálních okolností nekoupili? Dejte…