Mám daleko více v oblibě klasická drátově připojená sluchátka než jakoukoliv bezdrátovou podobu. Totéž ostatně platí i o myši, raději ty drátové. Oboje to má dost společného, prostě nevýhody bezdrátů se projevují všude, kde se něco bezdrátového vyskytuje. Myš teď ale nechme stranou, pojďme se podívat na sluchátka.
1) Nikdy nemůžete mít jenom bezdrátová sluchátka
První zásadní nedostatek, čistě s jedněmi bezdrátovými sluchátky si nevystačíte, vždy budete potřebovat mít v záloze další, osobně dodám, že určitě klasická. Nejčastěji pro moment, že budete muset bezdrátová sluchátka nabít. Někdy ale budete potřebovat sluchátka připojit drátově (některá bezdrátová mají i konektor pro klasické připojení).
S těmi bezdrátovými je to navíc takové, že pokud zůstane pouze u nich, tak stejně budete potřebovat mít prostě náhradní. A to už je jednodušší mít drátové a bezdrátové. Dává to více možností.
2) Bezdrátová budou vždy mít nižší kvalitu než klasika
Osobně tenhle důvod moc neřeším, mám nějaká středně drahá a středně kvalitní sluchátka, necítím potřebu mít zcela dokonalé kousky (třeba od Bose), většinou slouží jako zvuková kulisa, hradba proti zvukům zvenčí. Navíc používám sluchátka jenom k počítači, občas když pracuji s notebookem, pro mobilní telefon potřebu sluchátek nemám vůbec žádnou. Platí to ale všude, pokud vám jde o opravdu špičkový poslech, jděte do klasických drátových. Buď dostanete lepší kvalitu, nebo stejnou kvalitu za menší peníze.
U bezdrátových se navíc objevuje i zpoždění. Pro poslech hudby to bude asi jedno, ale pro hraní her nebo pro tvorbu hudby to je velmi nepříjemné. A ne, nebavím se o něčem zanedbatelném. Klasická sluchátka mají zpoždění někde okolo 7 milisekund, bezdrátová okolo 166 milisekund.

TIP: Fitbit Flyer, sportovní sluchátka k chytrým hodinkám Ionic co se hodí i bez nich (recenze)
3) Klasické vydrží déle
Tento argument není o mechanické trvanlivosti, ta je stejná. Problém s bezdrátovými je s bateriemi, po roce začnou odcházet, za dva roky už bude výdrž výrazně nižší. Za rok či dva se Bluetooth technologie posune, takže pár let stará sluchátka jsou už jen historický kousek do muzea. U klasických sluchátek je vše stále stejné. A vhodné zmínit je i to, že ta klasická můžete připojit k čemukoliv co má konektor.
4) Opravitelnost
Je dost pravděpodobné, že klasická sluchátka s klasickým připojením bude snadné opravit. U bluetooth to bude horší, jsou tu baterie, je tu podstatně složitější elektronika.
5) Baterie
Už to bylo párkrát zmíněno, ale bezdrátová sluchátka mají zásadní problém – je potřeba je dobíjet. Řada z nich nevydrží nepřetržité hrát ani celý den, takže pokud používáte sluchátka k celodenní práci, na bezdrátová zapomeňte. Nabíjeni zpravidla není bezdrátové (indukční) a už vůbec ne dálkově indukční, takže budete řešit jakým kabelem a jakým konektorem nabíjet. Je dost jisté, že to nebude stejný konektor jakým nabíjíte telefon. Dojde-li vám šťáva, je konec s posloucháním a budete muset desítky minut až hodiny počkat než se sluchátka nabijí. Plus samozřejmě i ona zmíněná nepříjemnost, že baterie po roce či dvou už nebudou nic moc a s výměnou se nepočítá.
TIP: Když už tu probíráme sluchátka – Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon?
6) Přepojování mezi zařízeními
U Bluetooth asi už tušíte, že k jednomu zařízení připojit více stejných věcí bývá problematické – občas to nejde vůbec, občas jdou připojit dvě. Stejné to může být, když chcete jedny sluchátka používat s více zařízeními. Navíc je to Bluetooth, takže čas od času budete podnikat nekonečně kolečko v podobě vypnout-zapnout, vypnout-zapnout. Drátové prostě zapojíte do jakéhokoliv zvukového konektoru.
Ano, klasické drátové budou vyžadovat, aby mezi sluchátky (na vaší hlavě) a počítačem vedl kabel. Budete si muset dávat pozor, abyste ho nezamotali do opěradla židle a sluchátka neletěla na zem. Nebude se sluchátky moci chodit po místnosti. Ale na tohle určitě budete mít nějaká obyčejnější bezdrátová sluchátka. Nebo si můžete pořídit nějaké to hardware co umí přes Bluetooth připojit klasická sluchátka s kabelem (třeba Fonestar BRX-3033).
Osobně mám klasická sluchátka zapojená do počítače (Audio-technica ATH-AVC500, na fotce vpravo) a jedna bezdrátová, která ale připojuji k iPadu (třeba když si dávám ranní rotoped a jde o Lamax Beat Blaze B-1 a spíše o nouzovku). V zásobě ještě výše zmíněný Fitbit Flyer, tedy sportovní sluchátka
TIP: Jak do jednoho audio konektoru v počítači/mobilu připojit dvoje sluchátka
7) Bluetooth
Pokud máte klasický počítač, tak je velmi pravděpodobně, že v něm stejně Bluetooth není. Všechna ta dodatečná Bluetooth udělátka co si můžete pořídit budou problematická – mají katastrofální ovladače, obrovské, neaktuální. Budete čas od času slyšet lupání, protože ovladače těchhle věcí (co se zapojují do USB portu) je mizérie. Ostatně viz Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth? A k čemu to je? A jaké to má zádrhele?
S Bluetooth je spojené i peklo s párováním, které je částečně popsané už v předchozím bodě, ale projeví se i když chcete vlastní sluchátka použít na nějakém cizím zařízení.
TIP: Důležité čtení Proč je Bluetooth tak nespolehlivé?
8) Více sluchátek z jednoho zdroje zvuku
Bezdrátová sluchátka vám neumožní na jeden počítač napojit více sluchátek najednou, vždy budou přehrávat jenom na jedna. U klasických si můžete pořídit rozbočovač, který prostě z jednoho konektoru udělá dva (třeba PremiumCord Kabelová rozdvojka 3,5 Jack M – 2xF). Pokud budete namítat, že přece „splitter“ existuje i pro Bluetooth, tak budete mít pravdu – je ale výrazně dražší a přináší řadu dalších problémů s kvalitou (mimochodem na Alza.cz to nevypadá, že by něco takového měli)
DODATEK: Honza Gál na Twitteru psal, že macOS umí posílat do více zařízení, tak jen pro jistotu doplňuji.
POZNÁMKA: Nějaké další argumenty pro/proti drátovým či bezdrátovým? Dejte vědět
Další nákupní rádci
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2499: Zápasíte doma s vyšší vlhkosti, plísní na zdech, vodě na oknech? Zkuste odvlhčovač
Jedna z užitečných funkcí domácího Netatmo je i ta, že je možné měřit vlhkost, takže můžete se zájmem sledovat co s vlhkostí v bytě udělá pověšení vypraného prádla, mytí podlahy či pár…
-
TIP#2491: Jaké jsou Bose QuietComfort QC Earbuds II. Recenze a praktické zkušenosti
Poté co odešlo pravé sluchátko u Apple AirPods Pro a ačkoliv jde o nejvíce se vyskytující problém (začne chrčet), tak Apple závadu už odmítlo (protože k ní došlo o pár měsíců poté,…
-
TIP#2476: Potřebujeme numerickou část klávesnice?
Když si pořizujete klávesnici k počítači, tak máte zpravidla na výběr. Plnou/velkou klávesnici včetně numerické části vpravo (a i nějakých těch dalších kláves). Nebo menší, kde numerická klávesnice není (a i některé…
-
TIP#2434: Jaká jsou Sony Noise Cancelling WH-CH720N sluchátka?
Před jedenácti měsíci jsem si koupil Sony 1000XM5. Za skoro jedenáct tisíc jsem očekával kvalitu poslechu i provedení. To první dorazilo, to druhé ne. Po deseti měsících prostě upadlo levé sluchátko a…
-
TIP#2425: Silvercrest Bluetooth Sound On Ear BT SKSO 16 A1 z Lidlu. Dá se to vůbec používat?
Po deseti měsících upadlo levé sluchátko u Sony 1000MX5. Čímž jsem přišel o zásadní podstatnou věc k denní pracovní existenci. A také k cestování. Stály skoro 11 tisíc a s napětím čekám,…
-
TIP#2345: AENO RC3S robotický vysavač a vytírač (recenze, praktické zkušenosti)
Chcete mít robotický vysavač a nechce se vám kupovat iRobot s vysokou cenovou nálepkou? Chcete aby nejen vysával, ale i vytíral? Nepříliš známá značka AENO a jejich RC3S (stránky výrobce) je kombinace…
-
TIP#2317: Cenově dostupná sluchátka Canyon TWS-5 BT (mini recenze)
Bezdrátovými sluchátka za velmi přijatelnou cenu, od poměrně nové značky. Co dokáží nabídnout? Související příspěvky TIP#2491: Jaké jsou Bose QuietComfort QC Earbuds II. Recenze a praktické zkušenosti TIP#2434: Jaká jsou Sony Noise…
-
TIP#2293: Chytré hodinky Canyon SW-79 (mini recenze)
Značka Canyon před nedávnem uvedla na trh hodinky s názvem SW-79, které disponují dobrým poměrem cena/výkon. K dostání za zhruba 1400,- Kč, a přitom nabízí dostatek funkcí. Související příspěvky TIP#940: Xiaomi Huami Amazfit…
-
TIP#2280: Záložní bateriový zdroj CyberPowerTI VP1000ELCD-FR (mini recenze)
Záložní zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR má jediný, za to však důležitý úkol, ochránit počítače a další elektroniku před nenadálým výpadkem energie, přepětím či špičkami v elektrické síti. My jsme se mu podívali na…
-
TIP#2267: Chytrá zásuvka TP-Link Tapo P110 (recenze a zkušenosti)
Už je to chvíli, co jsem zkoušel chytrou zásuvku od TP-Linku (Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo). Podle tipu to byl rok 2018 a…
-
TIP#2226: Logitech MX Keys Mechanical? Jednoznačně koupit (recenze)
Chtěl jsem se stát bezdrátovým. Z Logitech USB myši a Microsoft USB klávesnice jsem chtěl přejít na obé bezdrátové. Nakonec jsem to risknul a šel do Logitech MX Master 3 myši (bez…
-
TIP#2220: Logitech MX Master 3 je skvělá myš a určitě ne škoda peněz (recenze)
Hledal jsem novou myš (a popravdě i klávesnici, ale o tom jindy). Původní drátová Logitech už měla pod palcem prodřenou gumu až na plast, ale to hlavní bylo, že chci zkusit bezdrátové…
-
TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi
Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i s…