Zmínka o vlastních účtech v počítačích pro děti padla už v Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači a jde o natolik podstatnou věc, že je dobré se k tématu vrátit v samostatném tipu.
O co vlastně jde? Většinou o domácí počítače či notebooky na kterých si budou vaše děti hrát hry nebo prostě brouzdat po Internetu. Později ale třeba i vyřizovat e.maily, při hraní her používat Skype (TeamSpeak, Discord, atd), sociální sítě (Facebook, Instagram, Messenger, Twitter).
Dost často rodiče dělají chybu, kdy dítě nechají na počítači používat jejich vlastní „dospělé“ účty. Zpočátku to nevadí, pokud jde o dítě v předškolním věku, tak nic moc na počítači dělat nebude, ale později vznikne zásadní problém – ovlivňuje historii prohlížeče, reklamu, může se dostat k heslům, může psát komentáře na YouTube a jinde „jménem“ rodičů, Skype účet rodiče kompletně zaplní kamarády, kteří pak spamují rodiče. Hrozí i to, že do počítače zavleče nějaké nechtěné věci, pořídí si škodlivá rozšíření do prohlížeče, pokusí se spustit nějaký ten vir. Ale i čistě prakticky, bude chtít používat programy, které rodiče používat nikdy nebudou .
Co člověk, to samostatný účet
Praktické řešení je jednoduché – v počítači i notebooku vždy dítěti (platí to pro všechny členy domácnosti) založte jeho vlastní (lokální) účet. A pokud je na počítači, tak vždy pod tímto účtem. Mobil později bude mít vlastní, takže tam bude také používat vlastní účet. Trochu komplikovanější to může být u tabletů, ale i tam by to chtělo aby buď tablet umožnil více účtů, nebo mělo dítě vlastní tablet.
Dnes je samozřejmě běžné, že účet na počítači (Windows 10) může být „síťový“ – opět platí, že byste měli založit dítěti vlastní účet u Microsoftu (pokud nepoužijete lokální účet ve Windows). Bude-li mít telefon s Androidem, tak samozřejmě i vlastní e-mail u Google (Gmail). U telefonů a tabletu od Apple je to totéž, i tam jsou „Apple“ účty.
TIP: Nezapomeňte, že účty u Facebooku, Microsoftu, Google (atd) jsou až od 13 let, někdy dokonce až od 16 let. Někteří poskytovatelé služeb umožňují dětské účty – tak že jsou založeny, schváleny a ovládány rodiči. Mrkněte do Od kolika let je Instagram? A samozřejmě Facebook, Twitter, Google, YouTube a další? pro více informací. Pokud je dítě mladší třinácti let, tak to prostě moc neřešte a založte účet s jiným věkem než reálným.
Zejména e-mailový účet (ideálně Gmail, ale je to na vás, vizKde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail?) bude dítě potřebovat, pro všechny ostatní věci totiž bude sloužit k založení účtu – Steam, Minecraft, všechny hry, tam všude je potřeba mít e-mailový účet jako základ.
Jedna praktická věc k dětským účtům je ta, že není dobré jim dávat k dispozici hesla k jejich účtům – tak jako tak musí jejich hesla být silná a unikátní – proto je lepší, pokud si s dítětem uděláte dohodu, že hesla prozatím mít nebude, aby mu je někdo nemohl ukrást. Bez problémů si s tím vystačíte tak do 11 až 12 let věku. Pak už je čas některá hesla k účtům dětem samozřejmě dávat.
Nezapomeňte děti poučit, že jejich e-mailové adresy, názvy účtů/e-maily a hesla (přihlašovací údaje) jsou opravdu důležité informace, které se cizím lidem jen tak neříkají. Nesmí je nikomu dávat v chatu, nesmí je psát někam na Internetu, hesla nesmí říkat ani kamarádům. K heslům případně ještě viz Jaká jsou nejpoužívanější hesla a jak vůbec zacházet s hesly na Internetu?
Dejte si pozor, že v některých hrách se účty kradou – patří sem například Minecraft, World of Tanks, aktuální Fornite, ale velké riziko je u Steamu (přes který nakupujete hry). Pokud je to možné, je dobré používat dvoufaktorové ověření i u účtů dětí v takovýchto situacích. Ostatně i onen účet u Microsoftu či Google (a jejich e-mail) může být dobré chránit.
PS: Berte tenhle tip vážně. Pokud necháte dítě hrát pod vlastním účtem v počítači, tak později, až bude starší, tak budete nutně potřebovat tohle změnit. A stěhovat všechny ty jeho hry a nastavení na nový účet bude hodně otravné.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2895: 8 důvodů proč byste měli používat VPN. Ve Windows, Macu, na Linuxu, atd.
VPN, virtuální privátní síť, má mnoho způsobu využití (viz Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět kde se to řeší poněkud zeširoka, včetně nevýhod…
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software. Související příspěvky TIP#2845: Jak ve WhatsApp automaticky blokovat spam TIP#2841: Jak…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy: Související příspěvky TIP#2513:…