#Následující je sice psáno pro aktuální změnu zobrazování příspěvků na Twitteru, ale ony jsou dnes timeline/newsfeed (časová osa, tedy to co vidíte jako tok příspěvků od účtů co sledujete) poměrně dost shodné jak na Twitteru, tak na Facebooku a Instagramu. Hlavní zásadní je to, že nejsou chronologické a nikdy neuvidíte všechno od těch co sledujete.
- Twitter už neukazuje příspěvky v chronologickém uspořádání (takže můžete vidět posloupnost 22 minut, 12 hodin, 22 minut, 26 minut, 5 hodin, 29 minut, 28 minut, 49 minut, 29 minut ..)
- Uspořádání je chaos, běžně uvidíte věci ve zcela opačném pořadí, než se děly
- V pokročilejším rolování zjistíte, že se poměrně hodně vrátí klasická chronologie, ale nevíte, co Twitter vynechal
- Není možné dělat Tweet „na pokračování“, není jisté co bude vidět, na tohle prostě zapomeňte
- Když nemá Twitter co ukazovat, bude vám opakovaně předkládat i to co jste již viděli. Děje se to samozřejmě až poté, co se „vrátíte“ na Twitter a znova si zobrazíte „příchozí“ tweety (newsfeed/timeline).
- Některé tweety neuvidíte prostě nikdy, protože Twitter došel k názoru, že nejste dost dobří na to, abyste je viděli
- Některé účty také neuvidíte prostě nikdy, protože prostě mají smůlu
- Nezapomeňte, že „staré“ tweety uvidíte i proto, že je někdo retweetnul (sdílel, share)
- Quote tweet, ona modernější metoda retweetu s doplněním komentáře vám může také ukázat staré věci
Co dál je dobré vědět?? Třeba to, že zdejší Twitter for dummies obsahuje jeden z nejvíce kompletních návodů k tomu jak používat Twitter. Ale určitě se vám budou hodit následující věci.
- Čím méně účtů sledujete, tím více se může stát, že vám budu příspěvky opakovat, Twitter prostě nemá z čeho brát
- Čím více účtů sledujete, tím méně příspěvků od nich uvidíte
- Čím více jsou sledované účty aktivní, tím méně příspěvků od nich uvidíte. Oboje je logické.
- V timeline můžete vidět konverzace, poznáte to podle modrého pruhu spojujícího více tweetu

- Některé „připojené“ odkazy budou mít „náhled“, některé ne. Tady záleží na tom, zda daný web podporuje „Twitter Cards“ a spoléhat se na to nemůžete, v jiných klientech (i Tweetdecku) se to stejně může zobrazovat jinak
- Podle některých zdrojů si není možné prohlédnout více jak 3 200 tweetů, ale zda toto skutečně platí pro „timeline“, jasné není
- Na profilu uživatele si zcela určitě není možné prohlédnout více jak 3 200 tweetů (toto omezení je i v API)
- Přímo na profilu uživatele podle všeho zatím žádná filtrace neprobíhá (na Facebooku například ano)
Twiitter vám bude do timeline míchat spoustu podivných věcí
TIP: Kdo vidí mé tweety, odpovědi, retweety? Důležité věci, které musíte vědět v přehledné a jasné podobě.
- Když jste tady nebyli bude blok starých tweetů, který dostanete většinou na začátku timeline, ale může se objevit kdykoliv uprostřed. Lze ho mimochodem zavřít (křížkem vpravo nahoře), ale nelze ho nikdy vypnout (nelze se ho zbavit). A snadno si tohle (i následující) můžete splést s opakováním v klasickém toku příspěvků.

- Mohlo by se vám líbit se objeví většinou po pár obrazovkách rolování. Opět to poznáte jen obtížně podle nadpisu na počátku a opět to jde zavřít, ale nejde to vypnout.

- Je velmi pravděpodobné, že dva předchozí bloky tweetů se mohou objevit pouze jednou, ale jisté to není.
- Kdekoliv v timeline se vám může objevit reklama. Opět bude ne zcela jasně viditelné, že je to reklama.
Jak se vyhnout nesmyslné filtrované timeline?
Tweetdeck přímo od Twitteru nefiltruje a dodržuje to, co Twitter dělalo Twitterem, tedy přirozený tok příspěvků
Můžete používat i seznamy (lists) a vytvářet si tak vlastní timeline (časovou osu)
V Nastavení vašeho Twitteru si můžete odškrtnout „Zobrazovat nejlepší tweety jako první„, ale nezbaví vás to všech změn (viz Kde se ve Twitteru zapíná a vypíná nové řazení příspěvků?)
Nepoužívat www.twitter.com ani mobilní aplikaci Twitteru, místo ní zvolit nějakou jinou, kde výše popsané nenastává.
TIP: Jak funguje newsfeed (timeline, informační kanál) na Linkedin? Jak hodně vám filtruje co sledujete? Jak zapnout chronologický newsfeed a Jak funguje algoritmus na Linkedin? Proč nejsou mé příspěvky vidět?
Jak dlouho se bude možné pomatenému třídění a filtrování vyhnout jasné není, Twitter směřuje stejným směrem jako Facebook (a nově i Instagram). Zavést filtrování, uměle omezit dosah tweetu a umožnit si za dosah platit.
DODATEK: Snad jsem našel všechny podstatné body, které popisují chování timeline. Z výše uvedeného vám může být dost jasné, že pokud se na Twitteru objeví někdo nový, tak jde o nepochopitelný zmatek. A vůbec není divu, že dlouho nevydrží a uteče.
DODATEK 7. února 2017: Twitter nasadil ještě pokročilejší filtrování „tweetů nízké kvality“ a pokračuje tak v ještě dalším omezování viditelnosti tweetů. A související je i Proč nemohu ve vyhledávání na Twitteru najít můj (či určitý konkrétní) Tweet?
DODATEK [19.12.18] : Twitter částečně pochopil, že vše výše popsané je nesmysl, takže se můžete na newsfeed/timeline dívat v původní chronologické podobě.
Vrací se zpět klasický chronologický newsfeed. Budete si ho ale muset zapnout a možné to podle všeho bude jenom v mobilních aplikacích, Nepovedený experiment s algoritmickým určením co uvidíte a co ne tak částečně končí. Součástí je i pochopení samotného Twitteru, že s ohledem na zpravodajskou povahu této sociální sítě prostě nechronologický zmatek nefunguje.
TIP: Proč nemůžete sociální sítě použít jako prostředek krizové komunikace
V mobilní aplikaci hledejte ikonku s několika hvězdičkami (Twitter tomu říká „sparkle“). Absurdní je, že to nemůžete přepnout natrvalo, musíte to mačkat opakovaně a pak se aplikace prý „naučí“, že to chcete. Novinka se nejprve objeví na iOSu, později na Androidu.
DODATEK [23.07.19] : Objevila se nová podoba Twitteru na webu – opravdu radikálně nová. Její součástí je i „Hlavní stránka“ s zásadní filtrací a „Nejnovější tweety“ s chronologickým tříděním (to co už chvíli známe z mobilu) – tedy to co bylo již probíráno v Kde se ve Twitteru zapíná a vypíná nové řazení příspěvků? (a na konci je doplněna i tato informace).