@365tipu

TIP#430: Má naše společnost být na Google+?

V Má naše firma být na Pinterestu? a Má naše společnost být na Linkedin? najdete již existující tipy na téma, zda a proč si založit firemní účet na určité sociální síti. A protože to časem na @365tipu je potřeba mít komplet, tak přichází tip týkající se Google+. U kterého mám tak trochu obavu, že ho možná píšu už poměrně pozdě. S Google+ je to totiž takové, ehm, vachrlaté

[08.10.18] POZOR! Google oznámil, že Google+ skončí 2. dubna 2019. Viz Google+ za deset měsíců skončí ve volně dostupné spotřebitelské podobě. Takže teď už opravdu na Google+ být nejen nemusíte, teď už nemůžete.

Co všechno vás čeká před zrušením Google+. Kompletní postup až po smazání Google+ Stránky i případného Účtu značky  se vám bude hodit v roce 2019

Google+ byl (a tak trochu ještě stále je) čtvrtý pokus Google o sociální síť, kterému se podařilo dosáhnout počty uživatelů minimálně na úroveň dnešního Twitteru a po určitou dobu měla tato síť i dobře použitelné uživatelské rozhraní a vše bylo na dobré cestě. Pak v Google tak nějak vyprovodili pryč Vica Gundotru, člověka který se o Google+ staral a bil, a pak už to začalo jít ještě více do ztracena. Někdy na podzim 2015 přišel Google s myšlenkou, že to celé předělá, pochopitelně směrem který dnes nikoho nezajímá. a začal masivní sestup do ztracena.

Pokud někdo ještě do konce roku 2015 měl na Google+ sociální profily přinášející mu návštěvnost a aktivitu, tak na počátku roku 2016 se původní čísla ponížila o jeden řád a jakkoliv Gogle+ dokázalo být přiváděním lidí a zapojením na úrovni Twitteru a občas dosahovat i úrovně Facebooku, tahle doba je pryč.

2016-03-05 08_58_27-Google My Business.png

Google+ není mrtvé, v Česku tam najdete pár set tisíc lidí, dost často takových, kteří nejsou na žádné jiné sociální sítí. Celosvětově tam pár stovek milionů také bude (viz Přehled sociálních sítí, médií a služeb včetně počtu uživatelů, ale aktuální čísla neexistují, Google je už několik let neposkytuje). Zásadní problém v roce 2016 je, že více a více klesá jejich aktivita a tím použitelnost této sociální sítě pro marketing, ať už firemní či osobní. Ale i pro tradiční využití, tedy prostě jenom získávání zajímavého obsahu od zajímavých zdrojů.

TIP: Nezapomeňte na zdejší speciály.‣ Vše co jste chtěli vědět o Pinterestu, ‣ Návod pro Instagram, ‣ Twitter for dummies a ‣ Jak používat Facebook pro marketing vám pomohou s tím, jak využívat další sociální sítě.

Stále nejspíš platí, že obsah vkládaný na Google+ je přednostně zaindexován vyhledávacími roboty od Google, stejně jako to, že aktivity na Google+ spojené s určitými odkazy slouží jako jeden z (minoritních) signálů pro hodnocení stránek vyhledávačem od Google, tedy je zde stále existující význam pro SEO.

2016-03-05 08_58_57-Google My Business.png

Má tedy naše společnost být na Google+?

Proto je možná stále platné to, co poslední rok či dva. Na Google+ může být užitečné vytvořit firemní profil, na který je možné vkládat všechno co vkládáte na Facebook (a další sociální sít+) a příliš to neřešit. Pomůžete si mírně ve vyhledávání, máte (malou) šanci, že se o vás bude zajímat někdo na Google+. Obávat se toho, že byste nějak obzvlášť museli reagovat na fanoušky, nemusíte.

Technicky to lze zajistit poměrně snadno, Google+ sice nemá kompletní API, ale pro Stránky (tak se jmenují tamní firemní profily) existuje a Buffer (viz Buffer oceníte v okamžiku, kdy chcete plánovat věci na sociálních sítích dopředu) ho například umí (a někdy v roce 2016 to začalo fungovat i pro osobní profily)

. Snadno lze nastavit i různé automatické formy publikování (například RSS -> Google+, viz IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet), takže pokud nemáte kapacity na věnování se ruční práci s obsahem pro Google+, tak je to celé řešitelné za velmi nízké náklady. Ostatně viz též Jak automaticky dostávat obsah na firemní Stránku na Google+

2016-03-05 08_57_20-Google My Business.png

K správě firemního profilu na Google (Stránky) budete potřebovat tak jako tak mít osobní účet a určitě neuškodí, pokud se podíváte, jestli z vašeho oboru na Google+ nejsou ještě nějaké živé a užitečné zdroje. Pokud se zabýváte Internetem, tak to bude snadné, Google a lidé z Google stále na Google+ zveřejňují řadu zajímavých informací.

Když už to budete dělat, můžete se poohlédnout také po Komunitách (Communities), kde je občas možné najít poměrně aktivní společenství lidí, kteří se věnují určitému tématu. Případně je možné se pokusit nějakou vytvořit pro vaše vlastní potřeby, ale osobně něco takového v tuto chvíli už nepovažuji za vhodné a účelné. Komunity ale nepodceňujte, jen pozor na to, že snaha rozjet komunitu (navíc „českou“) bude vyžadovat hodně úsilí.

2016-03-05 08_55_05-Communities - Google+.png

Stále zajímavé může být využít Google+ pro fotografie, respektive správnější bude říci, využit Google Photos (Fotky Google) jako místo, kde budete mít osobní či firemní fotografie. Ale i tady se připravte na to, že je to i po mnoha měsících od uvedení stále nedodělek, který se nedostal ani na úroveň původní služby Picasa.

Co bude s Google+?

Na tohle není jasná odpověď, konec roku 2015 přinesl beta verzi, která se zatím do ostré podoby nedostala a stále není jasné, zda se vůbec dostane. Snaží se z Google+ udělat opět něco zcela jiného. Bohužel něco tak jiného, že pro využití pro firemní účely se to bude spíše nehodit.

Jak to nakonec dopadne ale ukáže čas. Do té doby platí, že pokud už se staráte o obsah pro Facebook (a další sociální sítě), tak je jednoduché si založit profil na Google+ a obsah tam vkládat také. Náklady na to jsou minimální a můžete tím něco málo získat.

TIP: Na otázku „Má naše společnost být na ….“ tu máme už více odpovědí. Na Google+? Na Pinterestu? a na Linkedin? Tak se neostýchejte je pořádně prostudovat. A třeba o Být na IGTV či nebýt? Měla by naše společnost mít Instagram TV?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky