Znáte to, prostě potřebujete nějaké ty programy, které umí pracovat s obrázky. Ideálně samozřejmě Photoshop, protože ten má (a) přece každý a (b) Franta tady od vedle ho umí ukrást. Co na tom, že (a) není pravda a (b) je dost špatný nápad. A co na tom, že Photoshop je dost zbytečně velká záležitost, kterou stejně nebudete moci používat. A co na tom, že existují docela dobré programy, které budou umět to co potřebujete. A dokonce zadarmo.
Než se podíváme na pár tipů na vhodné programy pro práci s fotkami (základy viz Jak změnit velikost obrázku či fotografie?), které můžete použít místo Photoshopu, tak jenom připomenu – aktuálně má Adobe všechny své programy v „CC“ podobě. Říkají tomu „cloud“, ale pořád jsou to ty původní programy, které si instalujete na počítač. A jediné podstatné co se změnilo je, že platíte měsíčně pořád a pořád a pořád. Což je možná další dobrý důvod, proč zkusit něco jiného.
Základní tipy na zdarma dostupné alternativy Photoshopu jsou napíklad tyto:
- GIMP – www.gimp.org
- PhotoScape – www.photoscape.org/ps/main/index.php
- Paint.net – www.getpaint.net/index.html
- Serif PhotoPlus – www.serif.com/free-photo-editing-software
- FireAlpaca – www.firealpaca.com (Win, MAC, zadarmo)
Placené kousky (mají většinou 30 dnů zkušební verzi)
- Pixeluvo – www.pixeluvo.com (Win, Linux, 34 USD)
- Paint Tools SAI – www.systemax.jp/en/sai/ (Win, 45 USD)
- Xara Photo & Graphic Designer 10 – www.xara.com/us/ (Windows, 90 USD)
- Photoline – www.pl32.com – (Win, Max, 59 Euro)
- Pixelmator – www.pixelmator.com – (Mac, iOS, 14/9 USD)
Osobně, protože používám Windows, mám dobré zkušenosti s Paint.net, poměrně rychle se s ním dá naučit pracovat a umí toho docela dost. A popravdě, většina běžných činností s fotkami či obrázky, zejména pro web či blog, je omezena na poměrně málo činností.

Další zmíněný, GIMP, má jednu podstatnou výhodu, jde o Open Source dostupné na dalších platformách. Osobně jsem si s ním nějak nesedl, rozhraní je prostě takové příliš divoké a originální, takže vyhrál předchozí zmíněný.
Affinity Photo (Windows, Mac, iOS) je velmi slibně vypadají konkurence pro Photoshop. Také komerční a každým rokem více v oblibě těch co už nechtějí Adobe ani vidět.
Pokud vám nepůjde o skutečné úpravy fotografií a řešení všech těch různých věcí, včetně tvorby nějakých těch obrázků, či jednoduchých infografik, tak se může hodit něco na organizaci fotografií (ale i práci s nimi v trochu jiné podobě) – tady pomůže určitě i ještě staré dobré Picasa – picasa.google.com, případně ThumbsPlus – www.cerious.com.
Právě ThumbPlus mám v oblibě, používám ho už dlouhé roky, byť není zadarmo a musíte si ho koupit (zde viz Jak na počítači lépe prohlížet obrázky a fotografie? Pomocí prohlížečů fotografií kde najdete i další podobné programy). A poznámka k Picasa, v únoru 2016 to vypadá, že ho Google během 1-2 měsíců zcela zruší.
TIP: Pokud nechcete či nemůžete nic instalovat, tak je tu i přehled toho Jaké online nástroje pro práci s fotografiemi a obrázky. Užijte si je.
Připomenu, že některé další tipy na grafické software najdete v tipech na software pro Linux, Windows či MAC OS. Tam třeba najdete zmínku o zajímavém Inkscape pro práci s vektorovou grafikou, Scribus pro DTP a některé další zajímavé tipy.
TIP: Jaké jsou alternativy pro Adobe Lightroom vám poradí jaké software pro práci s RAW fotkami si pořídit a ušetřit.
Zdeněk Charvát na Facebooku dal tip ještě na RawTherapee, což je software pro práci s raw formáty a dostupný pro více platforem. Takže přidávám.
Kamil Zmeškal poslal odkaz na Krita Desktop – www.krita.org. A musím dodat, vypadá to pěkně. Tak případně mrkněte a dejte vědět, jestli to opravdu stojí za hřích.
Zbyněk Chmela v září 2015 připomněl Zoner Photo Studio – free.zoner.com – v zdarma verzi toho sice neumí tolik jako v placené, ale některé užitečnosti tam najdete.
V čem kreslit (nejenom) ve Windows? Jaké malovací programy si pořídit (ideálně) pro tablet? poradí řadu specializovaných kreslicích programů. Je tam i například výše zmíněná Krita.
10 zdarma dostupných nástrojů na vytváření log. Jak vytvořit logo a kde vytvořit logo? jsou tipy na online služby, užitečné, hodně.
TIP: Co používat v počítači pro správu fotografií vám poradí s programy pro správu fotek v počítači. Hledání, třídění, přesouvání, mazání, základní úpravy, štítkování, přesuny mezi složkami.
Máte nějaké vlastní nápady na to, čím nahradit Photoshop? Podělte se, rád bych rozšířil. Klasicky můžete na 365tipu@gmail.com, nebo využít @365tipu či Stránku na Facebooku.
Foto: Gratisography.com