Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na zadní straně (prostřední z tamní trojice). Nemá žádný USB-A port, takže je dost pravděpodobné že tak jako tak budete potřebovat právě to (případně redukci USB-C na USB-A)..
Rozšíření je věc pořízení USB-C hubu. Můžete jít do Thunderbolt hubu, ale těch je stále poměrně málo a mají dost vysokou cenu. Nic tedy nezkazíte, pokud půjdete do USB-C hubu, a je vhodné hledat rychlé, tedy 40 Gb/s pro klasický M4 i M4 Pro (kde Thunderbolt je výhodnější s ohledem na podporu až 120 Gb/s).

USB-C Hub/Dock
Než sáhnete po něčem víc “na míru” tak prostě stačí sáhnout po USB-C hubech. Těch existuje množství s různorodým složením portů – zapojíte ho do USB-C na zadní straně. Většina z nich bude mít USB-A, takže to vyřeší i tuto potřebu. Některé budou mít HDMI (což moc nepotřebujete, máte jedno na zadní straně), některé čtečky karet (záleží, pokud potřebujete hodí se, jinak škoda kupovat).
Tyhle běžné USB-C huby nemívají možnost M.2 SSD, ale řešitelné to je přes dražší a šikovnější do kterých jde M.2 SSD vložit – lišit se budou podle toho jak velké disky, většinou bude místo pro jeden.
- Hodně toho jde koupit na Alze, viz Dokovací stanice, USB huby a replikátory portů a můžete jít po AlzaPower, Axagon, atd.
- Na Aliexpressu hledejte “usb-c hub” nebo “usb-c docking station” a něco i tak běžného jako 10 in 1 USB C HUB 4K30Hz Docking Station pro začátek poslouží dostatečně
- Před měsíci jsem na Temu koupil obyčejný 8v1 a fungoval dobře jak pro Windows stroj, tak teď chvíli pro Mac Mini M4
Mac Mini M4 tyhle věci utáhne přímo, nemusíte hledat něco co má vlastní napájení.
Externí disky
Externí disky ale můžete připojovat jak do USB-A (v hubu), tak do USB-C portů. Stačí mít buď přímo nějaký (ideálně) SSD s USB-A/C kabelem nebo pořídít krabičku “enclosure”do které si přidáte M.2 SSD dle potřeby. A tady jen pozor, Mini M4 nepodporuje USB 3.2 Gen 2×2 (20Gb/s), takže USB připojené disky co to umí pojedou jem USB 3.2 Gen 1 (10Gb/s). Klidně třeba to popsané v nedávném tipu Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
K externím diskům viz Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS? Najdete tam i přehled konkrétních modelů i s cenami. A to jak již hotové (kdyby Mac Mini M4 uměl 3.2 Gen 2×2 tak by skvělá volba byl Kingston XS 2000) tak krabičky.
POZNÁMKA: Výše popsané se hodí nejen pro Mac Mini, pro jakékoliv počítače či notebooky, které potřebujete rozšířit.

USB-C Hub/Stojánek přímo pro M4 Mini
Na míru bývá výhodnější v tom, že už velmi často je možné osadit M.2 SSD a velikostně jsou buď jako “podložka” stejné velikosti jako Mac Mini M4 nebo podstavec, do kterého Mini dát nastojato. Některé dokonce s “vykousnutým” rohem, aby bylo nmožé se snadno dostat k vypínači co je na spodní straně Mini.
Hodně se dá koupit na Aliexpressu (pokud věříte, že dodají slíbené), ale bezpečnější může Amazon, ale narazíte na klasický cenový skok.
- Hagibis USB C Hub with M.2 SSD Enclosure for Mac Mini M4/M4 Pro Stand (1700 Kč, Aliexpress)
- ORICO MiniDock Storage Expansion Dock for Mac Mini M4&M4 Pro Stand (1480 Kč, Aliexpress)
- Mac Mini M4 Dock, USB C rozbočovač hliník Mac mini stojan a HDMI rozbočovač pro Mac Mini M4 a M4 Pro 2024 (2787 Kč, Amazon)
Značkové je tu například Satechi, které už konečně má i M4 Mini hub (měli M4 Hub pro předchozí model, ten je ale větší ale použitelný je také). Ale je tu trochu zklamání v malém počtu portů. A také pozor, že nedodávají z EU, takže musíte připočítat clo a opruz s dodávkou i placením.
- Mac Mini M4 Stand & Hub with SSD Enclosure (99 USD, Satechi)
Značkové můžete brát i RayCue, mají RayCue New M4/2024 Mac Mini Hub & Stand with NVMe/ M.2 co vypadá prakticky skoro stejně jako výše uvedený Hagibis/GIISMO. A oproti Satechi má podstatně víc portů. Včetně toho, že má i různá provedení, to nejlevnější “10-in-1”) aktuálně nabízí za 2 325 Kč.
S tím výše uvedeným z Amazonu vs. RayCue je to takové zajímavé. Ten z Amazonu jsem pořídil (viz RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení) a balení uvádí RayCue.
POZNÁMKA: Jakkoliv jsou tyhle věci na míru pro Mac Mini, tak vlastně jenom rozměrově. Jsou připojitelné k čemukoliv jako USB HUB.
Nepostradatelná drobnost
A poslední co je dobré mít je USB-C /M) na USB-A (F) redukci ať už jenom dongle nebo kabel (na obrázku vpravo). Tam si případně jen hlídejte, ať je to 3.2 Gen 1 minimálně (ale jsou i 3.2 Gen 2). Tady opět můžete jít do AlzaPower, Vention, Axagon…. A dodám, že tohle se prostě hodí mít jen tak v zásobě pro případ potřeby, včetně opačné redukce z USB-A na USB-C.

Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2077: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?
Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí.…
-
TIP#2076: Trápí vás změny jasu na Mac/MacBooku? Vypněte si to a nastavujte si jas ručně
Pokud máte MacBook vybavený světelným čidlem, tak při změně světelných podmínek dochází k automatické změně jasu. Velmi často k takové, kterou vůbec nechcete, jak už to tak u automatických věcí tohoto druhu…
-
TIP#2071: Jak na Mac OS maximalizovat okno
Ovládání oken jsme tu už probírali v Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS a o zeleném ovládacím prvku vlevo nahoře už tam řeč byla. Slouží k…
-
TIP#2066: Proč nejde Mac/MacBook uspat?
Nejde vám uspat Mac? Brání se zavření víka nebo volby Sleep/Uspat? Mrkněte do Activity Monitor/Monitor aktivity na CPU a v menu Zobrazení s vyberte Sloupce a úplně dole je Zabránit uspání. Související…
-
TIP#2065: Jak na Mac OS vypnout Spotlight a čím (a jak) ho nahradit
Spotlight je velmi užitečný pomocník, osobně ho používám prakticky vždy, když chci spustit nějakou aplikaci, kterou nemám v Docku. Stačí si pamatovat její jméno a cmd+mezera vyvolá Spotlight (vyhledávací políčko) kde prostě…
-
TIP#2062: Jak na Apple AirTag: Pokročilejší věci a otázka soukromí
Apple Watch původně nepodporovaly AirTagy. Najít/Find My na hodinkách ale byla doplněno o Find Items/Najít předměty a můžete je tedy používat pro hledání. Související příspěvky TIP#2061: Jak na Apple AirTag: Jak najít…
-
TIP#2061: Jak na Apple AirTag: Jak najít AirTag (předmět s AirTagem)
Spustíte si Najít/Find My a vyberte si záložku Předměty/Items – tam uvidíte všechny vaše AirTagy a jejich polohu. Ten který chcete hledat si můžete otevřít (kliknutím na ikonku nebo ze seznamu). Související…
-
TIP#2060: Jak na Apple AirTag: Zprovoznění nového AirTagu a k čemu to slouží
Apple AirTag je malý disk, který je možné vyhledávat s pomocí dalších zařízení od Apple, tedy zejména iPhone, iPadu a Mac/MacBook počítačů. Můžete si ho koupit jednotlivě nebo v balení po čtyřech…
-
TIP#2059: Jak na Mac OS nainstalovat font/fonty
Nainstalovat jeden font na Mac OS je snadné – zobrazte si soubor ve Finderu a prostě ho otevřete. Nebo Vyvolejte kontextové menu (cmd+pravé tlačítko) a vyberte Otevřít v aplikaci -> Kniha písem.…
-
TIP#2054: V MacOS Monterey je nově pomůcka pro měření kvality sítě
V Mac OS 12 Monterey se objevila v příkazové řádce pomůcka networkQuality – umožňuje měřit rychlost síťového připojení (stahování a odesílání) a také něco, čemu Apple říká Responsivess/responzivnost (RPM). Související příspěvky TIP#1357:…
-
TIP#2049: Jak najít hesla uložená na Macu. Novinka od Mac OS 12 Monterey
Už jsme to tu probírali v Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla? ale s příchodem Mac OS 12 Monterey je tu malá změna. Hesla jsou sice nadále…
-
TIP#2044: Co to na Mac OS znamená “Přemístěné položky/Relocated Items” a co s nimi?
Možná jste na to narazili při aktualizaci na Mac OS 12 Monterey (nebo při jiné předchozí aktualizaci). Na ploše se vám objevily Přemístěné položky/Relocated Items – složka (respektive shortcut/odkaz na složku), ve…
-
TIP#2039: Jak na Mac OS (Linuxu i Windows) převést QuickTime (MOV) na MP4?
Tyhle věci stále Apple strašně neochotně řeší. Záznam obrazovky ukládá video jako QuickTime, takže pokud ho chcete použít kdekoliv jinde, tak ho musíte převést na MP4. Což QuickTime aplikace prostě neumí. Uměla…
-
TIP#2037: Jak z (nejen) Windows přistupovat vzdáleně na Mac/MacBook
Mohlo by se hodit, ať už opravdu na dálku (tedy někde přes síť či Internet) nebo jenom doma kdy používáte Windows i MacBook. Související příspěvky TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na…
-
Převod mezi JPG/PNG/HEIC je od Mac OS 12 Monterey přímo v menu souboru
Nenápadná novinka v Mac OS 12 Monterey se skrývá v kontextovém (control+kliknutí) menu pro obrázky – v Rychlé akce/Quick Actions najdete Převést obrázek/Convert mage. Související příspěvky TIP#1680: Jak na iPhone či iPadu…