Aliexpress a jiné weby jsou plné levných TV Boxů s Androidem. Je lákavé si chtít něco takového koupit. Ceny jsou velmi nízké. Můžete i něco podobného koupit v Česku, kde to sice bude stát víc, ale zpravidla to bude stále stejný “no-name” TV box, občas přejmenovaný na nějakou “značku”.
První co byste měli zvážit je, že je zde zásadní otázka okolo bezpečnosti a soukromí.
Na konci roku 2023 vyšla podrobná zpráva (PDF) o vyšetřování low-endových streamovacích boxů se systémem Android. Navázala tak na výzkum z počátku téhož roku, který provedl Daniel Milisic, jenž na zakoupeném levném přehrávači se systémem Android objevil sadu malwaru přímo po vybalení z krabice.
U levných TV boxů s Androidem je běžné, že jsou vybaveny malware, zadními vrátky či spyware, ostatně velmi podobně, jako se tomu děje u levných “neznačkových” tabletů či telefonů.
Takováto zařízení mohou sloužit jako backdoor do vaší domácnosti či firmy, z vašeho zařízení udělat prvek botnetové sítě, kde bude plnit různorodé úkoly – prohledávání Internet, napadání zařízení, špionáž, nasazení ransomware či virů, budování dalších botnetů, podvodné zobrazování a klikání na reklamu, generování podvodné návštěvnosti, zakládání a používání falešných účtů na Google, Microsoftu či sociálních sítích. Pro detaily můžete mrknout do Unpacking Badbox.
Nebezpečí hrozí i v okamžiku, kdy se na takovéto zařízení přihlásíte s pomocí vašeho skutečného účtu u Google. Můžete o něj přijít, může být zneužit pro nepravosti, můžete přijít o peníze, pokud k němu máte připojené platební karty.
Váš levný box může týdny či měsíce fungovat bez problémů, až jednoho dne, aby to bylo co nejméně nápadné, začne dělat věci, které nemá.
To méně rizikové v případě levných TV boxů je, že za pár desítek dolarů nemůžete čekat výkon a stabilitu – narazíte tak na pomalé rozhraní, sekající se přehrávání, přehřívání, nedostatek paměti. To ale, s ohledem na předchozí, jsou poměrně málo škodlivé vlastnosti.
Většinou také zjistíte, že pro daný TV Box nebudou aktualizace ani podpora. Což bude znamenat zastarávající software, neřešeno bezpečnostní a jiné chyby.
Co tedy koupit?
Pokud netrváte na koupi TV boxu, tak kupte chytrou televizi s Android TV, značkovou, se servisem, podporou a vším potřebným.
Pokud netrváte na Androidu, tak Samsung chytré televize mají vlastní systém a umí toho dost na to, abyste nic dalšího nepotřebovali.
Dobrá volba s Androidem může být i TCL, viz Jaká je levná 40” TCL 40S5400A Android TV? (recenze, praktické zkušenosti)
Máte-li iPhone a nějaké ty další jablečné věci, tak rozhodně jděte to Apple TV. Ideálně aktuální model a s co největší dostupnou pamětí, tedy v létě 2024 stále 4K 128 GB. Jen, na rozdíl od Google TV, nebudete moci přijímat digitální (DVB) vysílání.
Možností, značkových, je ale více, namátkou
- NVIDIA SHield TV (ale dnes už bohužel hodně staré)
- Xiaomi Mi TV Box S či jiné od Xiaomi
- Různé modely od Mecool
- Google Chromecast 4 Google TV
Na trhu je ale hodně “mediabox” řešení, které mohou být také zajímavé. Pro představu například TESLA MediaBox XG500 multimediální přehrávač s Google TV nebo EVOLVEO MultiMedia Box A4, 4k Ultra HD, 32 GB, Android 11 a řada dalších v odpovídající kategorii na Alze.
Variantou mohou být i různé jiné “TV stick”, tedy například něco jako Amazon Fire TV Stick, Tivo Stream. A ostatně i výše zmíněný Chromecast.
U této kategorie ale také nejde přijímat TV (DBV) vysílání. Ostatně, vhodné připomenout, tohle je jedna věc, kterou si hlídejte u všech boxů – ne vždy mohou přijímat televizi, ne vždy umí DVB-T2, atd.
Možná varianta je i jít do nějakého set-top-boxu k „internetové“ televizi, tedy něco jako O2 TV (což je mimochodem také box s Androidem), Kuki,
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#1239: Nákupní rádce: Koupit počítač nebo notebook?
Když už jsme tu probrali na co hledět při koupi počítače i jak si vybrat správně notebook, tak je čas zmínit ještě jednu dost často řešenou věc. Čemu dát přednost, notebooku či…
-
TIP#1238: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem)
Tohle bude trochu komplikovanější nákupní rádce, než ty předchozí (přehled najdete na konci). Komplikovanější hlavně proto, že se dost liší co chcete koupit podle toho na co to budete používat. Proto nakonec…
-
TIP#1208: Nákupní rádce: Koupit herní konzoli nebo herní počítač?
Před pár dny jsme tu řešili, jestli je lepší koupit herní počítač nebo herní notebook. Výsledek byl, že ideálně herní počítač a herní notebook jedině pokud se s ním chystáte hodně cestovat.…
-
TIP#1205: Nákupní rádce: Koupit herní notebook nebo herní počítač?
Čas se vrátit k sérii Nákupní rádce, tedy tipům snažícím se poradit těm, kdo něco kupují. Téma notebooku se už objevilo v rádci Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při…
-
TIP#1011: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi tabletu? Proč nekupovat levné hračky a proč si pořídit Apple iPad
Jsem domovem ve Windows, mám velký počítač s Windows, mám notebook s Windows (viz Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R). V telefonech jsem Androidový a dlouhé roky jsem pořizoval čisté Androidy, poslední dva…
-
TIP#1006: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?
Psát nákupní rádce je nevděčná záležitost, ale některé věci je vhodné říci (a vědět). Na otázku z titulku totiž je jasná odpověď, levné věci nekupovat, snad jedině pokud je chcete na chvíli…
-
TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi dát pozor?
Chcete rodičům či prarodičům koupit fotorámeček? Tady takovouto mnoho let starou věc která jenom umí pouštět fotografie (a občas i video a hudbu) a kterou byste si za normálních okolností nekoupili? Dejte…