Pro Home Assistant se pro schématický “mapový” pohled může dost hodně hodit “floor plan”, tedy plán vašeho bytu, kanceláře či celého domu. Málokdo ví, že když máte iPhone vybavený LiDarem (12 Pro a výše, nutné Pro, ale i pokročilejší iPad Pro) tak můžete v aplikaci Alexa aktivovat Map View a tam vytvořit mapu vašeho obydlí (Devices dole -> mapový pin vpravo nahoře).

Poté už jenom projdete s mobilem v ruce a aktivní kamerou všechny vaše místnosti a necháte aplikaci vytvářet mapu – nutno poznamenat, že to umí velmi dobře. Místnost po místnosti, umístí i nábytek, okna, dveře.
Pro samotnou Alexu pak můžete tuto mapu využít pro “osazení” zařízením, které máte a pracovat s tím v rámci automatizací a vůbec všeho..

Pro Home Assistant je to trochu komplikované v tom, že v aplikaci není export, ale dá se udělat screenshot a potom využít upscaling pro získání obrázku v dostatečné velikost. Případně použít něco co umí převod na vektory a poté upravovat. Praktické může být i rozřezat na jednotlivé místnosti.
Alternativní cesta k vytvoření může být využít mapy, které malují robotické vysavače.
Ruční vytvoření
Chcete-li si plán malovat, tak třeba viz floorplanner.com nebo Sweet Home 3D (Windows, MacOS, Linux, iOS, Android ale i online). Pomoci může následně i Blender.
Další možná alternativa je Magicplan. Můžete tak od 2D pokročit i k 3D.
Do Home Assistant
V Home Assistant pak můžete přidat Picture elements kartu. Ta má jedinou komplikací, nemá vizuální editor, edituje se přímo YAML (pomocí může picture-elements-editor) a podkladový obrázek musíte mít někde nahraný (a nejde nahrát přímo do HA tam kde vkládáte kartu – ale jde jít do Média – My Media. Do YAML reference pak můžete umístit odkazem bez https(s)://doména (budete tedy začínat třetím “/” bezprostředně za doménovým jménem).
TIP: Co za kouzla se dá dělat můžete vidět v Floorplan UI with Color synced lights či Creating an Interactive 3D Floorplan in Home Assistant
Tipy týkající se Chytré domácnosti (včetně Home Assistant)
-
Jak na Google Home? Ovládací prvky na Google Home a jak resetovat (tovární nastavení) (3)
Ač to tak nevypadá, na Google Home Mini jsou ovládací prvky, tlačítka – liší se podle provedení (Google Home, Google Home Mini, atd) a případná nápověda je v Control Google Home by touch.…
-
Jak na Google Home? Zprovoznění a základní nastavení (1)
Google Home je osobní asistent ovládaný hlasem – ten základní, nejrozířenější a cenově dostupný (od 1600 do 2000 Kč podle toho kde koupíte) je malá krabička velikosti puku – má jediný ovládací…
-
TIP#1018: Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT
Začali jsme v Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat a je čas se podívat na konkrétní příklad – tím je snadno dostupná Xiaomi Yeelight AC220V RGBW E27 Smart LED Bulb…
-
TIP#1017: Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat.
Do chytré domácnosti patří řada věcí. Některé z nich jsou složitější, některé extrémně jednoduché, celkově v tom všem ale panuje poněkud džungle. Daná hlavně tím, že je řada velmi různorodých výrobců, kteří…
-
TIP#991: Xiaomi chytrá váha, Smart Weight Scale (V2) aneb jak chytře na měření váhy
Nový rok dorazil, podzim, zima, blíží se jaro, přes Vánoce jste určitě nabrali, pohybu je málo. Dobrý čas rozšířit chytrou domácnost a „fitness“ vybavení o pořádnou váhu. Takovou co bude vážit, to…
-
TIP#985: Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo
TP-Link HS-100 je jedna z cenově přístupných a v Česku snadno po říditelných chytrých (na dálku ovladatelných) zásuvek. Ovládá se přes Wi-Fi a TP-Link má vlastní aplikaci, ale tím se nemusíte nechat…
-
TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)
Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá…