Na Volného paradox se rozhodně neptejte AI. Bard ani ChatGPT si s tím neví rady a nabízejí různorodá zmatená vysvětlení. Ale není ani příliš divu. Volného paradox je české meme. Objevilo se na sociálních sítích někdy v roce 2022 (například zde, případně viz Rouming) a jak už to tak chodí, autor není jasný (ale zasloužil by si pochvalu).
Definice: To nejkomplikovanější a nejsofistikovanější spiknutí vždy odhalí ten největší idiot.

Meme. Ale ve skutečnosti je vlastně krutě pravdivé. Stačí se podívat na záplavu idiotů zveřejňující „nejtajnější“ informace a usilovně věřících ve věci zcela absurdní. Namátkou:
- Co je to EAN? A jakou to má spojitost s 666 a kontaminací potravin?
- Měli byste si koupit nějakou „ochranu“ proti Wi-Fi záření?
- Co je to mašíbl?
- Co jsou to chemtrails?
- Co je to hoax?
- Nespoléhejte se, že lidé rozpoznají vážnou věc od parodie. Co říká Poeův zákon?
- Proč se u Bluetooth či Wi-Fi ukazují divné číslice a věci? Jsou to očkovaní lidé? A jak zkoumat zařízení okolo vás?
Ale zpět k Volného paradoxu.
Je pojmenovaný po dřívější poslanci Lubomíru Volnému. Proslavil se skandálním jednáním ve Sněmovně, podivným podnikáním s lidským neštěstím, šířením nenávisti, šikanou, obtěžováním, násilím (kauza „flákanec“). Konec poslaneckého mandátu využil k odchodu na pracovní neschopnost a pobírání nemocenské počítané z poslaneckého platu. Ukončil to až poté, kdy média zjistila, že během neschopnosti vystupoval na demonstracích.
Známe je také ale jako konspirační teoretik – propagoval ivermektin, tvrdil že pacienty covidu jsou usmrcování záměrně, trval na tom, že Covid-19 práškují letadla. Za šíření poplašné zprávy byl dokonce odsouzen k dvouleté podmínce.
Vcelku tedy asi není divu, že výše uvedený mechanismus odhalování spiknutí byl pojmenování právě Volného paradox.
Co na to ChatGPT?
Volný paradox (nebo také paradox volné vůle) je filozofický problém, který se zabývá otázkou, jak je možné, aby existovala volná vůle, pokud je budoucnost předem určena nebo pokud existuje přesné předurčení všeho, co se stane. Tento paradox se týká především vztahu mezi koncepty volné vůle, předurčení a determinismu.
V základu paradox spočívá v následujících tvrzeních, která se zdají být v konfliktu:
- Determinismus: Idea, že všechny události, včetně morálních výběrů, jsou předurčeny příčinami, které jim předcházejí podle nezvratných zákonů přírody. Pokud je determinismus pravdivý, pak každá akce je výsledkem předchozích událostí a přírodních zákonů, což znamená, že svobodná volba je iluze.
- Volná vůle: Koncept, že lidé mají schopnost volit mezi různými možnými způsoby jednání nezávisle na přírodních zákonech a předchozích událostech. To znamená, že jednotlivci mohou rozhodovat a jednat jinak, než jak bylo předurčeno nebo očekáváno.
Volný paradox tedy poukazuje na zdánlivou nekompatibilitu mezi determinismem a existencí volné vůle. Filozofové a vědci hledají různé řešení tohoto paradoxu, například přijetím kompatibilismu, který tvrdí, že determinismus a volná vůle mohou koexistovat, protože koncept volné vůle lze chápat tak, že nevyžaduje absolutní náhodnost nebo neodvislost na příčinné determinaci. Jiní se mohou uchýlit k libertariánství, které odmítá determinismus a tvrdí, že volná vůle skutečně existuje jako nezávislý faktor ovlivňující naše rozhodnutí.
Ne, toto tak není. Volného paradox se týká dřívějšího poslance Lubomíra Volného
Omlouvám se za nedorozumění. Lubomír Volný je český politik, který byl poslancem Parlamentu České republiky. Pokud se hovoří o „Volného paradoxu“ v kontextu Lubomíra Volného, může jít o specifické téma nebo situaci spojenou přímo s ním, která je známa pro určitou neobvyklou, paradoxní nebo kontroverzní situaci nebo výrok. Bez dalších specifikací nebo kontextu je obtížné přesně určit, na co se „Volného paradox“ vztahuje.
Pokud máte na mysli konkrétní událost, výrok nebo situaci spojenou s Lubomírem Volným, která byla označena jako paradox, prosím poskytněte více informací, abych mohl poskytnout přesnější odpověď.
Týká se konspirací a spiknutí, ale proč jsi si to nezjistila na Internetu?
From a quick search, here’s what I found.
Je mi líto, ale při prohledávání dostupných zdrojů jsem nenašel žádné konkrétní informace o „Volného paradoxu“ v souvislosti s konspiracemi nebo spiknutími a Lubomírem Volným. Mohlo by jít o velmi specifické téma nebo o nesprávně interpretovaný pojem, který není široce dokumentován nebo diskutován v dostupných online zdrojích.
Pokud máte na mysli něco konkrétního, co Lubomír Volný řekl nebo nějakou situaci, ve které se ocitl, a která by mohla být popsána jako paradox týkající se konspiračních teorií nebo spiknutí, prosím poskytněte více detailů. Informace o politických osobnostech a jejich výrocích nebo teoriích mohou být často specifické a bez přesnějších detailů může být obtížné poskytnout přesnou odpověď.
Co na to Bard?
Volný paradox, někdy také nazývaný jako Volného úloha, není paradoxem v pravém slova smyslu, nýbrž spíše hádankou s protiintuitivním řešením. Není přímo propojen s Monty Hallovým problémem, ale sdílí s ním určitou podobnost v oblasti pravděpodobnosti a rozhodování.
Hádanku navrhl český matematik Jaroslav Volný a zpopularizoval ji psycholog Pavel Řehák. Zhruba se dá popsat takto:
Máte před sebou 5 krabic, z nichž jedna obsahuje drahokam a čtyři nic. Vyberete si libovolnou krabici, ale nesmíte se do ní podívat. Moderátor, který ví, co je kde, následně otevře zbývající čtyři krabice a ukáže vám, že neobsahují drahokam. Nyní se vás zeptá, jestli chcete zůstat u své původní volby, nebo ji změnit a zvolit si náhodně jednu z těch, které vám moderátor neukázal.
Intuitivně se může zdát, že obě možnosti mají stejnou šanci na úspěch, tedy 50 %. Zdání však klame. Správná odpověď zní, že byste měli změnit volbu. Proč?
• Zpočátku máte šanci 1/5 vybrat správnou krabici. • Když vám moderátor ukáže čtyři prázdné krabice, zbývá pouze jedna krabice, která nebyla odkryta (ta vaše) a jedna zbývající neotevřená. • Vzhledem k tomu, že moderátor záměrně odkryl čtyři prázdné krabice, zvýšil tak pravděpodobnost, že drahokam se nachází v neotevřené krabici (té vaší) na 4/5, zatímco původní krabice má stále pouze 1/5 šanci.
Podobně jako u Monty Hallova problému se toto řešení může zdát neintuitivní. Může pomoci si představit, že si na začátku zvolíte všechny čtyři prázdné krabice najednou a pak je najednou všechny „odhodíte“. Zbývají tak pouze dvě původní krabice, z nichž jedna má čtyřnásobnou šanci na výhru.
Pokud vás zajímá více detailů nebo chcete vidět různé způsoby vysvětlení, doporučuji hledat informace o „Volného paradoxu“ online. Nabízím také odkazy na relevantní zdroje:
• Původní zdroj: https://is.muni.cz/th/veqbw/Sbirka_uloh_z_DM_Archive.pdf • Wikipedie o Monty Hallově problému: https://en.wikipedia.org/wiki/Monty_Hall_problem • Video Zpátky mimo téma o Volném paradoxu: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/2558576
Hm, tohle to není. Volného paradox se týká Lubomírá Violného
Máte pravdu, omlouvám se za nedorozumění. Existují dva „Volného paradoxy“: jeden, o kterém jsem mluvil, se týká Jaroslava Volného a pravděpodobnosti, a druhý se týká Lubomíra Violného a etiky.
Volného paradox Lubomíra Violného se zabývá otázkou morálního dilematu a obětování nevinného člověka za záchranu většího počtu životů. Paradox zní takto:
Představte si, že se řítí tramvaj, která je na cestě k zabití pěti dělníků na kolejích. Vy se nacházíte na mostě nad tratí a vedle vás stojí obézní muž. Máte možnost shodit muže na koleje, čímž zastavíte tramvaj a zachráníte životy pěti dělníků, ale zároveň zabijete muže. Je to morálně ospravedlnitelné?
Paradox nemá jednoduchou odpověď a vyvolává otázky ohledně morálního relativismu, principu neubližování a utilitarismu. Existuje mnoho argumentů pro i proti obětování nevinného člověka, a paradox slouží k zamyšlení nad komplexností morálních dilemat.
Některé zdroje, které se zabývají Volného paradoxem Lubomíra Violného:
• Článek „Volný paradox“: <neplatná adresa URL byla odstraněna>: <neplatná adresa URL byla odstraněna> • Kniha „Etika a moderní věda“: <neplatná adresa URL byla odstraněna>: <neplatná adresa URL byla odstraněna> • Prezentace „Etika a morálka“: <neplatná adresa URL byla odstraněna>: <neplatná adresa URL byla odstraněna>
Doufám, že tato informace je užitečná. Pokud máte další otázky, neváhejte se zeptat.
Další tipy týkající se konspirací a hoaxů
-
TIP#2802: Co je to HAARP? A proč si někteří lidé myslí, že slouží USA k manipulaci počasí?
Je to teď aktuální. dezoláti na sociálních sítích tvrdí, že za současné počasí a povodně mohou USA a jakýsi HAARP. Tak jsem se šel zeptat ChatGPT a výjimečně to nedám na JustIT.cz.…
-
TIP#2617: Je žabička na jídle nebezpečná a je za tím Bill Gates? Proč chce vyhubit lidstvo?
Lidská blbost JE nekonečná a mezi oblíbené konspirační teorie patří, že jídlo označené symbolem žabičky je nebezpečné. A že za tím je Bill Gates, který chce vyhubit lidstvo. Nebo, v tom příznivějším…
-
TIP#2613: Co je to Volného paradox?
Na Volného paradox se rozhodně neptejte AI. Bard ani ChatGPT si s tím neví rady a nabízejí různorodá zmatená vysvětlení. Ale není ani příliš divu. Volného paradox je české meme. Objevilo se…
-
TIP#2399: Proč se u Bluetooth či Wi-Fi ukazují divné číslice a věci? Jsou to očkovaní lidé? A jak zkoumat zařízení okolo vás?
Určitě jste to už někdy potkali. Vyvoláte si připojení Bluetooth zařízení (nebo seznam okolních Wi-Fi pro připojení k nějaké) a tam jsou vidět divné věci. Zejména u Bluetooth tam budou věci jako…
-
TIP#1870: Měli byste si koupit nějakou „ochranu“ proti Wi-Fi záření?
Tohle je obrovská taškařice. I na českém Internetu najdete různé zaručené „ochrany“ před „škodlivým“ (či dokonce nebezpečným až smrtelným) „zářením“ Wi-Fi sítí. Většinou jsou to nějaké obskurní koule, krabičky či jiné předměty.…
-
TIP#915: Zpomaluje Apple záměrně iPhone/iPad, abyste museli pořídit novější? Co je to kurvítko?
„Kurvítko“ či „kazítko“ asi znáte, je to jedno z velmi oblíbených témat, trochu konspirační. Předpokládá se, že výrobci do svých výrobků dávají nějaké ty prvky (fyzické či softwarové), které po určité době…
-
TIP#726: Co je to EAN? A jakou to má spojitost s 666 a kontaminací potravin?
Je dost jisté, že EAN znáte a potkáváte prakticky denně. Jde o čárové kódy, které jsou dnes umístěny prakticky na každém zboží a velmi výrazně usnadňují to, že hladce a rychle projdete…
-
TIP#602: Co jsou to chemtrails?
Původně to vypadalo, že by tohle mohlo být dobré téma na prvního dubna. Nebo do nějakého poměrně povedeného seriálu věnovaného konspiracím a mašiblům (což je mimochodem odborný termín pro magoři, šílenci a…
-
TIP#425: Co je to mašíbl?
Je přestupné pondělí, tedy chcete-li, je den, darovaný nám jaksi navíc protože je přestupný rok. Což by sice mohlo být důvodem k napsání hesla na toto téma, ale to si snadno najdete…
-
TIP#319: Mohu věřit metadatům v dokumentu z Wordu nebo těm v EXIFu fotografie?
Fotografie mají tzv. metadata (o těch je řeč v Co je to EXIF, jak si to prohlédnu a co s tím dělají sociální sítě?) ze kterých lze zjistit různé informace ale které…