TIP#915: Zpomaluje Apple záměrně iPhone/iPad, abyste museli pořídit novější? Co je to kurvítko?

Kurvítko“ či „kazítko“ asi znáte, je to jedno z velmi oblíbených témat, trochu konspirační. Předpokládá se, že výrobci do svých výrobků dávají nějaké ty prvky (fyzické či softwarové), které po určité době zajistí, že výrobek potřebuje opravu a ještě lépe, že vás to přinutí si pořídit nový.

„Kurvítko“ u iPhone či iPadu  má fungovat tak, že vždy když Apple uvede na trh nové modely, tak ty starší začnou postupně zpomalovat a zlobit. Aby vás to přinutilo nakonec tak po dvou, třech letech prostě koupit novější iPhone či iPad. Poměrně hodně lidí tomu věří a dost je to podpořené tím, že čím starší máte iPhone/iPad, tím je pomalejší a více a více zlobí. Padají aplikace, dokonce i systémové. Je nutné častěji restartovat.

Ověřit existenci „kurvítka“ se rozhodli ve FutureMarku (viz IS IT TRUE THAT IPHONES GET SLOWER OVER TIME?) a zjistili, že výkon procesoru (CPU) a grafického procesoru (GPU) se nijak v čase nemění.

Vyvodili z toho (a řada dalších médií), že žádné „kurvítko“ neexistuje. Což, popravdě, nemusí být až tak správné, protože kurvítko se rozhodně nebude věnovat CPU/GPU ale bude komplikovat používání aplikací.

Pokud máte rádi konspirace, tak můžeme zůstat u toho, že nějaké to „kurvítko“ určitě existuje. Pokud chcete trochu lepší vysvětlení, tak by tu bylo pár bodů.

  • Starší zařízení postupně zůstávají na starších verzích iOSu, které už nejsou opravovány ani vylepšovány. Je to sice taky tak trochu „kurvítko“, ale určitým způsobem to je nevyhnutelné.
  • Na starších zařízeních je nejvíce problémů způsobeno stárnoucími aplikacemi, které často nemají žádné aktualizace nebo jich nemají dostatek – neřeší se tak chyby. V kombinaci s mnohdy starším iOSem se pak projevují chyby, které v novějších verzích nejsou
  • Starší zařízení mají pomalejší CPU/GPU a může se tedy projevit něco, co na rychlejších zařízeních hned tak nenastane
  • Starší zařízení mívají podstatně méně paměti, případně hodně zaplněnou paměť a iOS zrovna v tomhle není nejlepší. Dříve a více se pak projevují různá přetečení paměti, špatná práce s alokací, absence skutečného multitaskingu i nutnost častěji zařízení restartovat
  • Novější aplikace jsou větší, náročnější a netestované na starších zařízeních. Což přináší zpomalení i další problémy
  • iOS 11 přinesl konec 32 bitových aplikací, takže tady bude těch komplikací ještě o trochu více

V praxi si můžete ověřit i to, že pokud několik let používaný iPhone/iPad kompletně uvedete do výchozího nastavení a znovu zprovozníte (ideálně nikoliv jenom obnovením ze zálohy), tak se původní svižnost přeci jenom skoro vrátí. Tohle je ostatně pravda i o Windows, Androidu a jakémkoliv operačním systému, který byl dlouho používán obyčejnými lidmi a za tu dobu nasbíral příliš mnoho aplikací, nastavení a vůbec věcí, které zbytečně zatěžují.

Co se nových verzí iOSu týče, tak počítejte s tím, že vydrží většinou okolo tří let. Po uplynutí určité doby Apple přestane na starší zařízení novější iOS poskytovat – pár dalších let vydržíte i se starším iOSem, ale po zhruba pěti letech je docela vhodné pomýšlet na aktualizaci v podobě nového zařízení.  Bez ohledu na to, jestli věříte či nevěříte v „kurvítka“.

TIP: Tipy a triky pro Apple iOS (iPhone, iPad) obsahují množství tipů, které se vám budou zcela určitě hodit

Reklamy