TIP#915: Zpomaluje Apple záměrně iPhone/iPad, abyste museli pořídit novější? Co je to kurvítko?

Kurvítko“ či „kazítko“ asi znáte, je to jedno z velmi oblíbených témat, trochu konspirační. Předpokládá se, že výrobci do svých výrobků dávají nějaké ty prvky (fyzické či softwarové), které po určité době zajistí, že výrobek potřebuje opravu a ještě lépe, že vás to přinutí si pořídit nový.

„Kurvítko“ u iPhone či iPadu  má fungovat tak, že vždy když Apple uvede na trh nové modely, tak ty starší začnou postupně zpomalovat a zlobit. Aby vás to přinutilo nakonec tak po dvou, třech letech prostě koupit novější iPhone či iPad. Poměrně hodně lidí tomu věří a dost je to podpořené tím, že čím starší máte iPhone/iPad, tím je pomalejší a více a více zlobí. Padají aplikace, dokonce i systémové. Je nutné častěji restartovat.

Ověřit existenci „kurvítka“ se rozhodli ve FutureMarku (viz IS IT TRUE THAT IPHONES GET SLOWER OVER TIME?) a zjistili, že výkon procesoru (CPU) a grafického procesoru (GPU) se nijak v čase nemění.

Vyvodili z toho (a řada dalších médií), že žádné „kurvítko“ neexistuje. Což, popravdě, nemusí být až tak správné, protože kurvítko se rozhodně nebude věnovat CPU/GPU ale bude komplikovat používání aplikací.

Pokud máte rádi konspirace, tak můžeme zůstat u toho, že nějaké to „kurvítko“ určitě existuje. Pokud chcete trochu lepší vysvětlení, tak by tu bylo pár bodů.

  • Starší zařízení postupně zůstávají na starších verzích iOSu, které už nejsou opravovány ani vylepšovány. Je to sice taky tak trochu „kurvítko“, ale určitým způsobem to je nevyhnutelné.
  • Na starších zařízeních je nejvíce problémů způsobeno stárnoucími aplikacemi, které často nemají žádné aktualizace nebo jich nemají dostatek – neřeší se tak chyby. V kombinaci s mnohdy starším iOSem se pak projevují chyby, které v novějších verzích nejsou
  • Starší zařízení mají pomalejší CPU/GPU a může se tedy projevit něco, co na rychlejších zařízeních hned tak nenastane
  • Starší zařízení mívají podstatně méně paměti, případně hodně zaplněnou paměť a iOS zrovna v tomhle není nejlepší. Dříve a více se pak projevují různá přetečení paměti, špatná práce s alokací, absence skutečného multitaskingu i nutnost častěji zařízení restartovat
  • Novější aplikace jsou větší, náročnější a netestované na starších zařízeních. Což přináší zpomalení i další problémy
  • iOS 11 přinesl konec 32 bitových aplikací, takže tady bude těch komplikací ještě o trochu více

V praxi si můžete ověřit i to, že pokud několik let používaný iPhone/iPad kompletně uvedete do výchozího nastavení a znovu zprovozníte (ideálně nikoliv jenom obnovením ze zálohy), tak se původní svižnost přeci jenom skoro vrátí. Tohle je ostatně pravda i o Windows, Androidu a jakémkoliv operačním systému, který byl dlouho používán obyčejnými lidmi a za tu dobu nasbíral příliš mnoho aplikací, nastavení a vůbec věcí, které zbytečně zatěžují.

Jenže, ta navrácená svižnost nevydrží věčně. Logicky, protože se mezitím telefon či tablet opět zaplní (mnohdy zbytečnými) aplikacemi. Ale co je ještě horší, jedno kurvítko skutečně Apple nasadilo, aniž by o tom řeklo uživatelům. Viz Apple záměrně zpomaluje telefony se starými bateriemi aneb iOS kurvítko se vrací. A ne, není to žádný mýtus ani ošklivé řeči o Apple. Apple nakonec potvrdilo, že staré telefony zpomaluje. Nakonec z toho vznikl docela slušný skandál, který o něco později vedl k doplnění možnosti si zpomalování potlačit v Nastavení.

Co se verzí iOSu týče, tak počítejte s tím, že vydrží většinou okolo čtyř až pěti let. Po uplynutí určité doby Apple přestane na starší zařízení novější iOS poskytovat – pár dalších let vydržíte i se starším iOSem, ale po zhruba pěti letech je tak jako tak docela vhodné pomýšlet na aktualizaci v podobě nového zařízení.  Bez ohledu na to, jestli věříte či nevěříte v „kurvítka“.

TIP: Tipy a triky pro Apple iOS (iPhone, iPad) obsahují množství tipů, které se vám budou zcela určitě hodit