@365tipu

TIP#426: Co to obnáší uvést iPad do výchozího stavu a obnovit z iCloudu?

Jeden by řekl, že uvést iPad (i iPhone) do výchozího stavu by mělo být poměrně jednoduché. V Nastavení najdete Reset, vyberete smazání nastavení i obsahu, potvrdíte to, zadáte heslo, passcode, jasné a logické (jinak by vám to někdo mohl udělat pokud dostane do ruky váš iPad/iPhone). A pak se nestane nic. Prostě nic. Uděláte to podruhé, opět to celé proběhne, opět se nestane nic. Až napotřetí se to chytí a iPad se restartuje, uvidíte nějaké to jablíčko a pak klasické Hello.

TIP: Já vím, že by doporučení na to co udělat před obnovením mělo být na začátku, ale toto je takový ten „chronologický a praktický“ tip, takže pokud si nejste jisti co udělat ještě předtím než zvolíte výše uvedenou volbu, tak mrkněte skoro ke konci tohoto tipu, je tam extra oddíl na toto důležité téma.

Pokud si teď myslíte, že máte vyhráno a bude to hned hotové, zapomeňte na to. Zvolíte si jazyk, připojíte k WiFi, pak připojíte váš účet u Apple (teď už ho určitě máte pojištěný ověřovací SMS, pokud tohle děláte s iPhone tak asi dost pozor) a pak si vyberete obnovení z iCloudu (ať už proto, že jste zálohování přes iTunes do počítače dávno vzdali nebo je iTunes záloha novější). A pak se budete dvacet minut dívat na to, že „odhaduje jak dlouho bude obnovení trvat“. Nic se neděje, na obrazovce se nic nemění, vlastně ani nevíte, jestli to třeba neumřelo.

TIP: Jak zálohovat iPhone/iPad? A kdy je dobré zvolit lokální zálohu?

Ale chce to trpělivost, po těch dvaceti minutách se objevi, že „Time remaining: About 47 minutes„. Což už nevypadá tak špatně, byť nevíte ani jak to dopadne a co vlastně dostanete. Každopádně pro případ resetu iPadu a obnovení z iCloudu počítejte minimálně s hodinou času – iPad je po celou tu dobu nepoužitelný, což je dost podstatné.

2016-02-28 14.25.16.jpg

Po hodině máte zpět iPad. Ale je dost prázdný

Odhad 47 minut se nakonec ukazuje docela realistický, po 45 minutách se stroj restartuje, ale vyhráno nemáte ani trochu. Chybí v něm totiž všechny aplikace z App Store. První obnovení se týkalo jenom iPadu, nastavení a aplikací, které jsou předinstalované. To co v iPadu prozatím nemáte poznáte snadno, podle černých ikonek. Co vás zklame, že po pohledu do App Store nebudete vůbec tušit co ještě se stahuje ani kolik toho ještě bude. Takže se připravte ještě na několik hodin stahování (můj 32 GB iPad měl zhruba 3 GB volné, takže to vypadalo, že se bude stahovat přes dvě desítky GB).

Velmi, ale opravdu velmi, hloupé je, že nejprve nemáte šanci vidět jestli se něco stahuje nebo nestahuje. Nezmění se to ani poté, co iPad zapojíte na napájení, jak vás to instruovalo po restartu. Tady, pokud začnete zmateně hledat pomoc na Internetu, podle všeho platí, že musíte prostě čekat. iOS totiž, čistě teoreticky, opravdu stahuje aplikace (a pro pár desitek gigabajtů aplikací to bude trvat opravdu hodně hodin).

To, že se „něco“ děje poznáte až později podle toho, že některé ikonky začnou mít na sobě onen symbol stahování, tedy postupně se zvětšujícího kruhu. Uspíšit stažení některé aplikace můžete, čas od času některá z černých ikon zareaguje na to, že na ni budete klikat. Spolehnutí na to ale není.

Každopádně, v tomto momentu alespoň už můžete iPad používat, jsou v něm aplikace od Apple. Je poněkud méně responzivní a spotřebovává hodně vašeho připojení k Internetu pro stahování, ale používat se dá.

TIP: V Jak restartovat či vypnout iPhone? Jak resetnout iPad? se dozvíte jak váš iPhone/iPad vypnout. Ale také jako ho restartovat tak aby se opravdu spustil znovu (no, skoro) a věci co třeba nefungují náhle začaly fungovat.

Obnovení se neobejde bez hlídání

Dejte si pozor, protože tohle je Apple, tak se může v průběhu stahování několikrát stát, že po vás znovu a znovu bude chtít přihlášení k Apple ID. Nemůžete se tedy spoléhat na to, že se vám iPad (ale tohle vše platí i pro iPhone) uvede do původního stavu aniž byste to nehlídali. Žádost o přihlášení navíc znamená, že se stahování aplikací zastavilo.

Protože Apple má už měsíce trvající problémy s dostupností App Store, tak je velmi časté, že se stahování některých aplikací zastaví (zejména ty co mají pár set MB). Pak většinou nepomůže nic jiného, než restartovat iPad (Power + spodní knoflík, držet dokud se neobjeví jablko). Pokud pokračuje stahování jiných aplikací, tak to ale spíš nechte až na konec.

Výhoda obnovení z iCloudu je, že všechno se objeví zpět jak bylo, tedy včetně nastavení, přihlášení do aplikací a všech dalších věcí. Vrátí se vám i fotografie a data, která v iPadu byla uložena. A tohle jedna z věcí, která vypadá jako dobře zvládnutá, byť, jak už teď vidíme, je časově náročná.

Obnovení je nekompletní

Po hodině a půl vás iPad potěší „Restore incomplete“ a tím, že některé věcí se z App Store nepodařilo stáhnout. Prý si je ale můžete získat z počítače, tedy pokud jste synchronizovali s iTunes. Ale pozor, stahování v tuto chvíli stále probíhá, možná máte v tuto chvíli stažených tak deset, patnáct aplikací.

x-2016-02-28 14.55.54.png

Bohužel je to Apple, takže vám neřekne co se nepodařilo stáhnout – velmi pravděpodobně je to nějaká aplikace, která již v App Store není (ale taky to může být jiný důvod). Příklad? Třeba by to mohly být Flappy Birds (nebo jak se to jmenovalo), které jsem měl v iPadu ale v App Store už možná nejsou. Nebo to může být něco, co jste měli ve starší verzi a nová už váš iPad/iPhone nepodporuje.

Je dobré vědět, že stahování aplikací je vcelku jedno, jestli máte iPad na napájení nebo bez, takže odpojení od zdroje se bát nemusíte. A také to, že prostě opravdu nebudete vědět,  jestli iPad něco dělá nebo nedělá. Ona proslulá dokonalost UX od Apple zde neexistuje. Nutně totiž narazíte na dlouhé chvíle, kdy se nebude na displeji dít vůbec nic. Budete-li doufat, že to třeba bude vidět tam co obvykle, tedy v „Updates“ části App Store, tak smůla. Není. Ale mějte trpělivost, ono se to časem zase někde ukáže na nějaké ikonce. Pokračuje to postupně po jednotlivých plochách, docela dobře sledovatelné, byť stejně nebudete vědět co stahuje (popisek ikonky je buď Loading nebo Waiting a ikonka sama je poznatelná jen občas).

TIP: Co vše se zálohuje do iCloudu z iPhone/iPadu

Dvě a půl hodiny a podle postupu ikonek je obnovení aplikací v polovině (počtu ikonek, ne podle velikosti aplikací). Na počátku jsem to tak nějak odhadoval na pět až šest hodin, podle předchozí zkušenosti s obnovením když nová verze iOSu zrušila komplet iPad. Pokud si říkáte, že je to určitě pomalým připojením k Internetu, tak ne, iPad ho využívá jenom asi na třetinu kapacity, takže kdyby chtěl, může stahovat ještě rychleji.

Proč jsem tohle vlastně dělal?

Tohle podstoupit, jak je vidět, vyžaduje čas, jinak je to poměrně bezbolestná záležitost. Dělal jsem ji proto, že můj iPad v poslední době ztrácí aplikace (při aktualizaci prostě zmizí), alespoň jednou týdne je nutné ho restartovat (padají aplikace, zásadně se zpomaluje), některé aplikace nebylo možné vůbec aktualizovat. Zlatým hřebem bylo včerejší ráno, kdy prohlásil že nemá paměť a přitom tam bylo 2.4 GB volno – což se po další restartu postupně napravilo, těžko říct co tam iOS začal provádět.

Na tohle všechno je nejlepší to zkusit tvrdě vypnout a zapnout, takže kompletní smazání, nově iOS (ten poslední je v zařízení, proto vám neustále ubývá volná paměť) a obnovení ze zálohy – to vrátí data a nastavení, ale nainstaluje všechny aplikace znovu. Jestli to pomůže v tuto chvíli netuším, ale je to vlastně jediná možnost, protože iOS je černá skříňka kterou není možné spravovat jako Windows či Linux.

x-2016-02-27 17.19.26.png

Tři hodiny po zahájení je skoro  hotovo

Nakonec obnovení do původního stavu trvalo tři hodiny (začalo 13:37, je 16:37 a stahuje se poslední aplikace). Vedlejší efekt je ten, že v iPadu je místo 2.4 GB volného místa 13.8 GB volného místa. Což musí poněkud znamenat, že něco podstatného musí chybět, pokud to nebyly „dočasná“ data některých aplikací (což je samozřejmě možné, ale tohle u iOSu nelze snadno zjišťovat).

Při pohledu do přehledu toho co je v paměti v Nastavení vidím to, že například chybí World of Tanks (což bylo 2.2 GB), ale pokud bych si to nepamatoval, tak nemám šanci na to přijít. Co dalšího ale chybí?

Pohled do App Store -> Purchased (Zakoupené) může také pomoci – ale budete to muset projít a snažit se najít co jste tam opravdu měli – pokud máte víc zařízení pod jedním účtem, tak to bude složitější. Ale ty co mají obláček s šipkou v daném zařízení nemáte a stačí nahoře přepnout na „Not in This iPad“ a nezapomenout vpravo nahoře prohlédnout jak aplikace pro Ipad, tak pro iPhone.

Obnovení nemůžete věřit

Výsledek zkoumání? Vedle World of Tanks Blitz se do iPadu nevrátily Skyward a Todoist. Ale ukázalo se, že tu některé aplikace ještě trčí v rozinstalovaném stavu, nepřekvapivě Microsoft Word (to já pár set dalších MB). Ideální před obnovením ze zálohy by zjevně bylo dobré si udělat screenshot všech ploch, protože jedině tak zjistíte, co se vám nevrátilo

Word se nakonec stále tváří v App Store jako že bych ho měl mít,a nakonec ho nacházím i mezi ikonkami, Excel se instaluje a ukazuje zhruba 10 procent a je zaseklý už asi čtvrt hodiny, takže se nakonec splnilo i to, před čím jsem varoval na počátku – že prostě některé věci se nestáhnou, nebo to bude stávkovat. V horní liště se vedle ikonky WiFi navíc stále kroutí ukazatel toho, že to „něco dělá“ (a nutno říct, že dělá, protože je to strašně pomalé).

Excel se nakonec probral, Wordu je potřeba pomoci kliknutím na ikonu. World of Tanks Blitz ale musíte dostat zpět ručně, ikonka se ztratila, stejně tak Todoist.

Což nakonec. tři a půl hodiny po zahájení vede k tomu, že máte v iPadu aktualizované aplikace (a nejméně tři se při obnovení nevrátily).

A pak ještě narazíte v App Store -> Updates na to, že ačkoliv jste právě stáhli nový Word i PowerPoint, tak tam stále visí jako věcí k aktualizaci. A chová se to stejně chaoticky, jako před snaohu to napravit – kliknete na UPDATE, problikne kroužek, který se opět změní v UPDATE. Ale tak na pátý, šestý pokus to projde a těch pár set MB se stahuje znovu. Kupodivu už i úspěšně, ale tohle je už dlouho vlastnost App Store, zlobí.

Později při užívání ještě narazíte na to, že některé aplikace budou znovu žádat o přístup k fotografiím, poloze a žádat si znovu již dříve přidělená práva. Takže přeci jenom se něco někde neobnovuje správně, ale není to nic co by bylo špatně. Alespoň vám to umožní revizi přidělených práv.

Nezapomeňte, při prvním připojení obnoveného iPadu do iTunes budete muset povolit přístup počítače k iPadu a spárovat je. Pak můžete případně vytvořit lokální zálohu či cokoliv dalšího s iPadem dělat, k čemu jsou potřeba iTunes. Při snaze o vytvoření zálohy nejspíš narazíte na to, že „záloha není kompatibilní“ a bude nutné zálohu smazat. Na což budete asi koukat stejně zmateně jako jsem koukal já.

Zkuste Úpravy -> Předvolby ->  Zařízení a tam by měl být seznam záloh. Pokud tam nic není (můj případ) a zálohování stále nefunguje, tak si zkuste vzpomenout, jestli jste náhodou nepřesunuli složku pro zálohy (MobileSync\Backup) na jiný disk než systémový a zkontrolujte, jestli stále existuje. Tím vyřešíte problém, na který žádný návod na Internetu nenajdete.

Co bych doporučil dělat před obnovením

Pokud chcete jít někdy cestou obnovení z důvodu chaoticky se chovajícího iPadu/iPhone, tak bych rozhodně doporučil nejprve odstranit všechny aplikace, které opravdu nepotřebujete. Případně i ty, které jsou hodně velké a které si můžete stáhnout později. Můžete tím výrazně zkrátit dobu opětovné instalace aplikací.

Jak už bylo napsáno výše, doporučím i udělat si screenshoty všech ploch (nezapomeňte na složky, pokud nějaké máte), protože jenom tak budete moci snadno zjistit, co vám chybí. Cesta přes App Store a hledání podle paměti je velmi nepraktická.

Před tím než se do toho pustíte, nezapomeňte, že bude potřeba znát passcode, heslo k Apple ID a pokud máte ochranu přes SMS, tak telefon kam vám přijde ona SMS (případně musíte ochranu před obnovením vypnout, nevím jak tohle je řešení, když obnovuje zařízení co slouží k ověření). Není od věci si najít recovery kód.

Zapomeňte na to, že byste obnovu dělali přes mobilní připojení, čeká vás stažení stovek megabajtů až gigabajtů aplikací (záleží na tom, kolik aplikací v telefonu máte). Dobré, rychlé, internetové připojení je taky dost dobrý nápad, byť servery Apple zjevně tak jako tak nic rychle neposkytují. Budete potřebovat i heslo k WiFi, protože čerstvě resetnutý iPad ho znát nebude (po obnovení se vrátí i všechna zapamatovaná hesla).

Pokud v iPadu/iPhone máte nějaká kritická data (fotky, videa, dokumenty, e-knihy) tak by se měla obnovit zpět, ale jistota bývá jistota, takže se tohle vcelku vyplatí dostat do počítače (nebo do cloudu) ještě před resetem. Pokud to z iPadu/iPhone rovnou i smažete, tak si ušetříte i další čas na obnovení. Což, jasně, obnáší to, že zálohu do iCloudu uděláte těsně předtím, než začnete s obnovením.

Vyřešil reset a obnova něco?

Dost důležitá otázka, protože tohle všechno jsem podstupoval abych vyřešil nějaký ten problém. Zatím to vypadá, že něco se vyřešilo – iPad je viditelně svižnější, podařilo se konečně aktualizovat PowerPoint, Word a Excel. Místo zhruba 2.5 GB volné paměti je náhle volno zhruba 15 GB (ve skutečností by to bylo méně, není tam například zpět 2.2 GB velké World of Tank Blitz).

xx-2016-02-06 12.48.08.png
Pokud se vám z iPadu(iPhone) ztrácejí aplikace, tak to máte  šanci na to přijít v App Store, budou v aktualizacích vidět s šipkou a obláčkem.

S odstupem jednoho dalšího dne mám za to, že nová instalace pomohla. Pořád je to svížnější, stále je tam 15 GB volných, žádné problém s aktualizacemi se neobjevily, aplikace nepadají. Ale aby se tohle ověřilo, tak to bude chtít pár týdnů. Pak uvidíme.

Vyřešil reset problémy?

Po čtyřech dnech už je jisté, že se nevyřešil problém s neúspěšně se aktualizujícími aplikacemi. Stále se objevují neúspěšně aktualizované; ztratí se ze zařízení a musíte v App Store v Aktualizacích najít jejich „obláček s šipkou“ a znovu je stáhnout.

Po devíti dnech je opravdu jisté, že iOS 9 má zásadní problémy při aktualizaci aplikací i ztrácením aplikaci při aktualizaci. Pamatujte na to, že to ani kompletní reset zařízení nevyřeší. Musíte pravidelně kontrolovat, jestli vám něco nezmizelo a co všechno se nachází ve stavu neprobíhající aktualizace.

Osmý den se iPad stal opět líným, některé aplikace se odmítaly spustit nebo padaly, po asi pěti minutách marného snažení se sám bez varování restartoval. Takže k problémům s aplikacemi přidejte to, že tam někde mohutně něco alokuje a neuvolňuje paměť. A ani toto tedy kompletní reset nevyřeší.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS a v souvislosti s tématem tohoto tipu je dobré si přečíst Zpomaluje Apple záměrně iPhone/iPad, abyste museli pořídit novější? Co je to kurvítko?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky