Rozmáhá se na Linkedin takový nešvar. A rozmáhá u úspěšných příspěvků od “úspěšných” lidí. Nelámou si hlavu s tím, co do příspěvku dají za fotku či video. Vykrádají fotky známých autorů, vkládají fotky či videa z filmů či seriálů. Tak si to pojďme zopakovat.
Na LinkedIn, jako na jakékoli jiné platformě, musíte dodržovat práva na duševní vlastnictví, tedy autorská práva. Pokud chcete použít cizí fotografii nebo video, musíte získat předem svolení od držitele autorských práv. To platí i pro jiné typy obsahu, jako je hudba, text, grafika atd.
Je důležité dodržovat tyto zásady, protože neautorizované použití cizího obsahu může vést k nahlášení vašeho příspěvku a v extrémních případech i k právním/finančním důsledkům.
Pokud potřebujete vizuální obsah pro svůj příspěvek na LinkedIn, můžete využít služeb, které nabízejí licencované obrázky zdarma (nebo za poplatek), jako je například Unsplash, Pexels (Shutterstock, Adobe Stock) a desítky dalších (Kde získat fotky k použití zdarma?).
Co navíc, už nějakých ten půl rok existují generativní AI (Stable Diffusion, Dall-E, MidJourney), které vám umožní vytvářet nekonečné množství originálních ilustrací i fotografií.
TIP: Vše zde uvedené jsme tu už před pár lety řešili. Viz Mohu z Internetu (z Google) vzít fotku a použít ji?
Je také důležité mít na paměti, že LinkedIn má své vlastní podmínky použití, které pokrývají tato témata a další, takže je důležité se s nimi seznámit a dodržovat je.
Podmínky užití Linkedin
Podmínky použití LinkedIn specificky zdůrazňují, že uživatelé nesmí porušovat práva na duševní vlastnictví druhých. To zahrnuje autorská práva, ochranné známky a další práva související s obsahem, který sdílíte na platformě, včetně fotografií a videí.
Podle Podmínek použití LinkedIn uživatelé souhlasí s tím, že:
„…nebudete sdílet obsah, který porušuje autorská práva, ochranné známky, patenty nebo další práva třetí strany…“
„…nesmíte nahrávat, publikovat, sdílet ani distribuovat obsah, který je závadný, obscénní, vulgární, nelegální, hanlivý, nespravedlivý, porušuje nebo využívá práva jiných, včetně práv na soukromí, publicitu, duševní vlastnictví nebo autorská práva, nebo je jinak nepřijatelný…“
TIP: Věděli jste, že animované GIFy nemůžete volně použít? Mrkněte do Mohu GIFy z GIPHy volně použít pro jakékoliv účely?
Porušení autorského práva
Porušení autorských práv může být trestným činem a může mít řadu důsledků.
Od odstranění obsahu či omezení nebo zrušení účtu po právní řízení. Zpravidla navíc toto jednání vede k předžalobní výzvě k zaplacení několikanásobku běžné ceny za předmětnou fotografii či dílo. Mimo porušování autorských práv navíc může jít i o porušování osobnostních práv.
Předžalobní výzva s žádostí o zaplacení navíc může dorazit i několik let poté, co jste autorské dílo využili.