@365tipu

TIP#2113: Práce na dvou displejích vs. práce na jednom velkém displeji

Dlouhé roky jsem pracoval na dvou displejích vedle sebe. Ideálně shodné velikosti a rozlišení (pokud je jeden menší, dost to komplikuje přechody myší z jednoho na druhý).  Extrémně mi to vyhovovalo oproti jednom displeji a řeč o tom byla v  Jeden výrazně velký displej nebo dva široké displeje (monitory)? a hlavně v Pořiďte si druhý monitor a už nikdy nebudete chtít pracovat na jednom

Mezitím jsem si někdy v roce 2021 pořídil jeden velký displej (32″ Samsung U32J590). Ani tak jsem nechtěl konečně zkusit jaké to tedy je (jeden velký vs. dva střední), původně jsem totiž uvažoval o tom, že se vedle velkého (3840×2160) nechám jeden původní (1920×1080) – jenže se  ukázalo, že mít vedle sebe 32″ a 21″ je nepraktické ze dvou důvodů – zabere to celý stůl a nepoměr velikostí komplikuje přechody myši z jednoho na druhý – původní návyk pracovat na dvou a rozdělovat okna tak přestal dávat smysl.

Jeden z důvodů upgrade byl i ten, že jsme chtěl mít možnost k monitoru připojit můj MacBook (abych mohl normálně pracovat i na něm) a ty dva původní měly jedinou možnost ho připojit přes VGA konektor a to bylo poněkud nepraktické (a výsledný obraz prostě divný). Nový Samsung umí navíc stejné rozlišení jako MacBook zatímco u předchozího by to bylo jenom oněch 1920×1080.

Takže jsem nakonec skončil jen u toho jednoho 32″ Samsungu a po týdnech práce a změn návyků bylo čas ty zkušenosti sepsat.

Je to nezvykle velké a možná je dost dobré přemýšlet nad koupí prohnutého displeje – v mém případě by to asi bylo bez problémů, neřeším grafiku, výkresy, nic kde prohnutí vadí. V prvním týdnu ta neobvyklá velikost byla prostě divná i pro hlavu, ale po pár týdnech už to přijde normální.

Ideální (aspoň pro mé potřeby) je používat dvě okna vedle sebe (levá a pravá polovina) na celou výšku displeje. Jde to snadno, Windows to umí rovnou bez složitostí. Navíc jde upravit i poměr (jedno může být širší) popotažením uprostřed.  Na šířku to je navíc přesně 1920+1920 bodů jako předchozí dvojice. Kazí to nastavení změny měřítka (protože v 100% velikosti fontů by to bylo nepoužitelné) a výsledná okna nepojmou samozřejmě totéž, ale dá se to. Ale o to ještě dále v textu.

Windows tyhle věcí umí přetahováním myší i pomocí klávesových zkratek (MacOS to ostatně umí také). Řeč je o tom v  Aero Snap toho ve Windows 10 umí daleko víc. Jak na pozicování oken na displeji? a   Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows

Na výšku to má 2160 bodů, dvojnásobek toho co předchozích 1080 (takže jsou to plochou vlastně čtyři původní, byť něco ubere změna měřítka). Tohle je hodně příjemné, protože pro čtení a práci je toho vidět na výšku daleko víc.

Další okna (mám běžně otevřených v tuto chvíli pět Chrome) už nechávám „volně“ velké někde uprostřed plochy. V kombinaci s lištou nahoře (Proč mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře) to funguje dobře. Jen je potřeba si zafixovat která z ikonek Chrome je která a přechody jsou velmi rychlé. „Třetí okno“ někde uprostřed navíc umožňuje stále vidět dvě hlavní okna Chrome co jsou na levé a pravé polovině a kopírovat i přetahovat.

Hraní her (World of Warcraft především) jsem původně také řešil menším oknem a nikoliv celoobrazovkově –  což jsem původně zkusil, ale nedávám to. Je to příliš velké a špatně se v tom orientuje. Okno někde uprostřed se ale ukázalo jako použitelné – okolo jsou vidět i části těch oken, které případně je potřeba sledovat pro nějakou ti příchozí zprávu.

V oněch menších oknech řeším vlastně všechna okna až na dvě základní okna dvou profilů Chrome (jeden je „firemní“  druhý „soukromý“). Expression Web pro psaní textu je malé okno (v průběhu času jsem ho přestal používat), stejně tak ThumbsPlus (to v průběhu času nahradil XnView MP), Excel, Spotify a další trvale otevřené (včetně dalších tří Chrome, aktuálně 365tipu.cz, Rychlofky a Kolotipy.cz). Menší velikost umožňuje je případně libovolně poposunout – nějak se mi nehodí je připínat vpravo nebo vlevo (podle potřeby) protože pak jsou moc vysoká.

TIP: Jak si usnadnit život při používání Windows na více displejích?

Co se koupeného  32″ Samsung U32J590 tak je to rozumně vybavený displej za rozumnou cenu – 2 x HDMI a 1 x DisplayPort se prostě dost hodí. Měl ale dvě trochu negativní vlastnosti – po uspání pro nečinnost dost dlouho nabíhá a po zapnutí počítače je nutné monitor probrat tlačítkem (a to je umístěné na zadní straně, v podobě joysticku co na druhou stranu značně usnadňuje ovládání). Někdy v průběhu aktualizací Windows (nebo možná spíš ovladače karty) se ale i tento problém vyřešil. 

Umí i PIP (Obraz v obraze), který jsem pochopitelně zkoušel a přišlo mi to značně nepraktické. Jinak velká spokojenost. Za pár let, až budu řešit náhradu či upgrade, tak ale možná zkusím prohnutý displej.

Windows 10 mají jednu dost nepříjemnou vlastnost – pokud si nastavíte  měřítko na cokoliv než 100 % tak to některé aplikace nerozdýchají. Nerespektují, některé kompletně, u některých ho nerespektují některé menu či funkce. Případná změna měřítka navíc vyžaduje restart – některé aplikace změnu nezaregistrují a projeví se to právě až po restartu. 

Mimo to na Windows 10 stále špatně funguje zachování pozice a velikostí oken po probrání se z uspání (Windows 10 s více displeji připojenými přes DisplayPort a problémy s obnovením oken). Zkoušel jsem to řešit, ale nakonec jsem to vzdal a po probuzení špatně obnovená okna ručně napravím.

Co Windows ještě také neumí je pamatovat si umístění více ikon Chrome v liště po restartu – nová spuštění je dávají na konec ikonek. Opět řešitelné ruční nápravou, k restartu až tak často nedochází.

Nastavených mám 150 % a na 100 % se s tím pracovat prostě nedalo.  Nastavení na 150 % má ale i občasné nevýhody v tom, že se některé věci do 1920 bodů na šířku nevedou – zejména to vadí u Gmailu.

Po měsících práce na MacBooku mimochodem docela uvažuji o nějakém Docku (v letech minulých jsem to opakovaně zkoušel) ale nejde mi to v hlavě dohromady s lištou nahoře (a Dockem dole) a Dock nahoře je zase zbytečně vysoký – byť tedy s 2160 body výšky je prostoru dost.  Možná se to časem vydám znovu zkoušet.

Jednu podstatnou věc jsem ale určitě zjistil – když jeden velký, tak opravdu nutně s velkým rozlišením.  Pokud by to nebylo 3840 x 2160 tak by to příliš smysl nedávalo. To co se na 3804×2160 dá skvěle dělat se totiž na 1920 x 1080 udělat prostě nedá.

TIP: Jak přimět konkrétní aplikaci ve Windows, aby se otevřela na konkrétním displeji? 

Nakonec ale stejně mám dva displeje

Po pár měsících to ale celé nakonec dopadlo stejně tak, že jsem původní menší 1920 x 1080 displej dal vlevo od velkého – některé hry totiž na velkém displeji prostě hrát nejdou ani omylem (mají neřešitelné problémy škálování) a i hraní WoWka se nakonec ukázalo jako přijatelnější na levém menším displeji v celoobrazovkovém okně. 

Jednu věc jsem ale následkem toho pořídil, podstavec (AlzaErgo Riser ER100) pod menší monitor, tak aby byl výš a ne přímo na stole (dalo by se to řešit i nějakým tím nastavovacím stojanem, ale to možná až někdy v budoucnosti). Výhoda je i ta, že tím pod displejem vznikl prostor. 

Výsledek je ten, že na velkém displeji pracuji. Způsobem popsaným výše (dvě hlavní okna vedle sebe, menší okna podle potřeby “nad” nimi) a jen výjimečně si něco odkládám na menší displej – ten vlastně slouží jen k spouštění a hraní her. A běží na něm Rainmeter s pár užitečnými grafy/údaji, na které se je třeba občas podívat (třeba a zejména to, jestli není ucpaný Internet).

PS: Prozatím jsem nepřešel na Windows 11 (jenom na notebooku), takže až k tomu dojde, bude asi opět co popisovat. Ale dokud Windows 11 umí lištu jenom dole, tak je to zásadní důvod proč nepřejít.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky