@365tipu

TIP#1781: Bezpečnost na internetu pro novináře: Mobilní zařízení a Internet na cestách (4)

Dnešní telefony je nutné provozovat s účtem od Google nebo od Apple. Je to další zásadní bezpečnostní riziko a tyto účty také musíte chránit dvoufaktorem (začíná to e-mailovým účtem a platí to pro prakticky všechny další účty) . Je také otázka, zda ponechat aktivní všechny synchronizace, které z mobilu probíhají do cloudu u provozovatele – fotky, polohové informace, e-maily, historie prohlížení, historie volání, SMS/MMS a řada dalších věcí je ukládána, zpracovávána a zneužitelná útočníkem.

Hacknutí vašeho účtu u Google či Apple znamená, že se kdokoliv dostane ke všemu co tam máte, od e-mailu a cloudového úložiště, až po výše zmíněné osobní informace. Zásadně nutné je šifrovat paměť a i případnou paměťovou kartu (tu lepší nemít).

SIM je nutné chránit PIN, telefon samotný je nutné chránit proti odemčení složitým PIN nebo heslem – odemykání obličejem či otiskem prstů není v tomto případě bezpečné.

TIP: Dá se telefon s Androidem provozovat bez účtu u Google?

Nezapomeňte nacvičit vyhledání a smazání zařízení „na dálku“ v případě ztráty či odcizení a zablokování SIM karty. Viz  Jak chránit tablet či telefon pro případ ztráty či odcizení?

Pro zvýšení bezpečnosti se dost hodí mít více SIM karet (a tím více čísel) a možnost je snadno měnit, případně se hodí telefony s dvojicí SIM karet.

Bezpečný telefon? Popravdě? Jedině nějaký starý co vůbec není chytrý. Zajímavá varianta je Blackphone od Silent Circle.

Nezapomínejte ani na chytré hodinky – budou obsahovat řadu informací, běžně slouží pro přihlašování. Je nutné je chránit stejně jako každé jiné mobilní zařízení (Jak zabezpečit Apple Watch?). Stejně tak rizikové jsou i sportovní hodinky

TIP: Pro přihlašování nepoužívejte hodinky, otisky prstu ani obličej. Nejbezpečnější je opravdu složité a poctivé heslo.

Každé připojení na Wi-Fi je rizikové (neznámé Wi-Fi se prostě nepoužívají) a nejlepší je, pokud se připojovat nebudete – mobilní neomezený Internet je v tomto ohledu nejlepší řešení. Platí pochopitelně i pro počítače či notebooky. Má to ale samozřejmě jeden háček – možná budete chtít využívat veřejná Wi-Fi pro znesnadnění sledování (váš mobilní Internet je rozhodně velmi snadno sledovatelný). Váš telefon či notebook připojující se k Wi–Fi je nicméně také sledovatelný (od MAC adresy až po otisky prohlížeče a systému vůbec).

Na cestách (a vůbec na jakékoliv neznámé síti) je vždy nutné používat VPN. Měli byste mít tu co poskytuje redakce (pro přístup k redakční sítě). A zcela určitě budete potřebovat bezpečnou šifrovanou VPN pro vše další. Vhodnost používání Tor Browseru platí i zde.

Cestování do podiv(uhod)ných zemí

Na co ještě narazíte může být problém při vstupu do některých zemí – mohou po vás chtít přístup do vašich zařízení, přehledy sociálních sítí, dokonce i hesla k nim (nemají na to zpravidla právo, ale těžko se to s nimi řeší). Mohou vám zabavit mobilní telefony, notebooky.

Často bývá vhodné cestovat s prázdným telefonem/notebookem (ale pozor, musí být bezpečně smazaný, na hranicích mohou prostě udělat kopii vašeho disku). Takto podivné věci po vás mohou chtít dokonce i při vstupu do civilizovaných demokratických zemí, ty totalitní mohou být ještě horší – do telefonů například běžně vynuceně instalují šmírovací aplikace. Tohle by ale bylo téma na dlouhý samostatný tip, takže možná někdy.

TIP: K mobilním zařízením viz Jak na bezpečně používání iPhone? a Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?

Jednotlivé díly seriálu:

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky