Taková ta klasická situace, kdy vám v mobilním telefonu dochází paměť. Ať už je to Androide nebo iOS, vždy je k tomu vlastně potřeba přistoupit stejně. Musíte nějakou tu paměť „získat zpět“, uvolnit. U iOSu navíc nemůžete vložit microSD kartu a tím si pomoci k větším paměti (nejčastěji) pro uložení fotografií (ale u novějších Androidů i pro odložení aplikací).
V iPhone a iPad začněte tím, že se podíváte do Nastavení/Settings -> Obecné/General -> Úložiště/Storage. Chvíli počkejte na spočítání a utřídění a můžete začít zkoumat, co vám nejvíce zabírá paměť.
Odstraňte nebo odložte aplikace či jejich data
Nejsnazší cesta jak rychle ušetřit paměť je odstranit největší aplikace, případně odstranit ty nepoužívané – k tomu navíc můžete využít odkládání „offload“ (od iOS 11), tedy nemusíte aplikace smazat (a přijít tak o její data a nastavení), ale pouze odstranit její programovou část a později si ji kdykoliv stáhnout znovu z App Store – její data vám přitom zůstanou v mobilu/tabletu.
Řeč je o tom v Jak najít zbytečné aplikace ve vašem iPhonu či iPadu? A jak se jich zbavit? a iOS 11 má nové možnosti správy využití paměti iPhone či iPadu. Odstraní nepoužívané aplikace (ale zachová jejich data)
„Offload“ se dá zapnout automaticky (od iOS 13 je tahle volba dostupná ale v Nastavení/Settings -> iTunes & App Store) nebo můžete přejít na detaily konkrétní aplikace a tam použít Odložit aplikaci/Offload App nebo Smazat aplikaci/Delete App. Pro odložení/offload jsou nejvhodnější aplikace, které málo používáte. Pro odstranění/delete ty co nepoužíváte vůbec.
Některé aplikace umí nechat smazat data co mají v mobilu – příklad může být Spotify, které si do mobilu/tabletu ukládá přehrávané skladby a může tak obsadit i několik GB paměti. Stejně tak to dělá Hudba/Music či Safari. Typičtí žrouti jsou Instagram (vidět můžete ostatně na obrázku vpravo), Facebook a další sociální sítě. Podrobněji viz Jak v iOSu smazat data aplikace?
TIP: Čím více nepoužívaných a zbytečných věcí máte v iPadu, tím větší budo zálohy a také budou déle trvat pokud zálohujete do iCloudu.
Odstraňte fotky a videa
Čím déle budete mobil či tablet používat, tím více budete mít fotek a videí – dostat se na gigabajty až desítky gigabajtů není vůbec složité. Může to být druhá nejrychlejší cesta jak si uvolnit paměť.
První řešení je, že smažete všechny fotky a videa co máte – ještě předtím je ale vhodné si je zazálohovat, což jde snadno udělat po připojení k počítači (pokud nepoužíváte iCloud ani Google Photos) přes USB a přesunem do počítače (můžete využít i iTunes, pokud je stále máte).
Druhé řešení je mít zapnuté iCloud Photos a tím si všechny fotky nechat ukládat do iCloudu – má to dvě nevýhody – musíte mít dostatek místa v iCloudu (což znamená platit za něj) a musíte mít i slušné připojení k Internetu nebo neomezený mobilní Internet – nahrát desítky GB fotek do iCloudu může trvat hodiny.
Pokud máte iCloud zapnutý a všechny vaše fotky jsou uložené do iCloudu, tak můžete zapnout automatickou „optimalizaci“ fotografií – váš telefon či tablet si plné verze fotek ponechá v iCloudu a v zařízení budou pouze menší náhledy – pokud nějakou fotku budete chtít pak otevřít, tak se stáhne z iCloudu.
Zapíná se to buď v Storage/Úložiště nebo v Nastavení pro Fotky/Photos (viz obrázek vpravo).
K fotografiím je ještě případně dobré vyprázdnit Nedávno smazané/Recently deleted (najdete ve Fotky/Photos -> Alba -> Další alba uplně dole)
Pokud obecně chcete šetřit místo ve fotkách tak nepoužívejte Živé fotky/Live photos ani Burst Mode. Zvážit můžete i zachování normální fotografie při pořizování HDR fotografií (volba se zapíná/vypíná v Nastavení/Settings -> Fotoaparát/Camera -> Ponechat normální/Keep Normal Photos. Tahle volba se mimochodem v iPhone 11/iOS 13 neukazuje.
TIP: iOS 13 konečně umožnil na iPhone/iPadu používat externí úložiště připojená přes USB (viz iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět).
Kde ještě můžete ušetřit místo
Máte-li hudbu. podcasty či videa, tak mrkněte i co zde můžete odstranit (a kdykoliv později nahrát zpět). Zejména videa bývají hodně velká.
V Nastavení/Settings -> Safari najdete Smazat historii a data stránek/Clear history and Website Data. Jde o klasické cache prohlížeče, kde si Safari ukládá stránky, obrázky a další soubory. Pokud používáte Chrome, tak má vlastní volbu pro výmaz ve vlastním nastavení.
Místo mohou zabírat i zprávy a SMS – tohle najdete v Nastavení/Settings -> Zprávy/Messages a tam Ponechat zprávy/Keep Messages. Výchozí je trvale/forever a můžete to snížit na 30 dní či jeden rok.
Máte-li v telefonu WhatsApp tak to může být další žrout místa – stahuje a ukládá fotky a videa, které jste dostali v chatech a skupinách. Můžete tomu zamezit v přímo v aplikaci WhatsApp v Nastavení/Settings -> Data and Storage Usage. Jde tam vypnout stahování fotek, zvukových souborů, videa i dokumentů (výchozí nastavení je, že se stahují po Wifi a jenom fotky i přes mobilní data). Obávat se nemusíte, pořád můžete vidět co vám poslali, jen musíte na fotku tapnout. V Storage usage můžete i vidět, které z chatů nejvíce zabírají místo – stačí pak přejít na konkrétní chat a pomocí Manage vybraná data promazat.
Ve Soubor/Files můžete mít také uloženy věci zabírající místo a můžete je také možná smazat. Nezapomeňte, že každá z aplikací má vlastní „souborový“ systém oddělený od všeho ostatního. Místo může navíc zabírat i to co uložily cloudové služby jako Dropbox či OneDrive.
Co příliš nepomůže je zkoušet iPhone/iPad restartovat. Ale můžete to zkusit, je to rychlé a nic špatné se nemůže stát. Jak restartovat najdete v odkazu uvedeném o kousek níže.
Poslední věc k vyzkoušení je nepříliš popsaná cesta jak „resetovat“ paměť – začněte tím že budete chtít zařízení vypnout – držte zapínací tlačítko dokud se neobjeví „Vypněte přejetím/Slide to power off“ a poté držte Home/domů dokud se neocitnete zpět na ploše. Pokud máte zařízení bez Home/domů, tak si musíte zapnout AssistiveTouch – to vám umožní stisknout a držet neexistující tlačítko. Tento poněkud zvláštní postup ale neřeší plnou paměť – pouze vyčistí „operační“ část paměti a můžete získat svižnější telefon.
Drastičtější ušetření místa
Nejdrastičtější cesta jak ušetřit místo je reset telefonu či tabletu (Jak restartovat či vypnout iPhone? Jak resetnout iPad?). Což je mimochodem i jediná cesta jak se v paměti zbavit místa zabraného jako Ostatní/Other.
Drastičtější na peníze je pořídit si nové zařízení s více paměti. Pokud si v roce 2019 chcete kupovat nový iPhone či iPad, tak zcela určitě jděte alespoň do modelů se 128 GB paměti. Rozhodně ne něco co má pouze 32 GB, a další v pořadí, tedy 64 GB, se sice dá, ale narazíte dříve na nedostatek místa.
TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS je místo kde najdete všechny zdejší tipy a triky pro iPhone, iPad i Apple Watch