@365tipu

TIP#1077: Jak ve Windows vysypat Koš? Tři klasické metody a jak na to, když to nejde běžnou cestou.

Koš (Recycle Bin) je funkčnost Windows, ve které se smazané soubory (ty z grafického rozhraní, občas i odjinud) schovávají pro případ, že byste je potřebovali obnovit. Dá se nastavit, aby se vysypával v okamžiku, kdy naroste na větší velikost, ale málokdo tohle vůbec tuší (řeč je o tom Jak omezit velikost Koše (Recycle Bin) ve Windows?).

Má navíc i tu vadu, že je to jedna složka (najdete ji fyzicky na disku), do které se sype všechno co bylo smazáno. Vedlejší efekt je ten, že po delší době a tisícících až deseti tisících souborů je Koš stále pomalejší.

2018-05-08 10_41_55-Zjištěno 0 položek (0 bajtů)....png

Klasické smazání koše se dá udělat vyvoláním menu na ikonce Koše (pokud ikonku nevidíte na ploše, tak si ji musíte zapnout) a výběrem Empty Recycle Bin/Vysypat koš. Má to ale jednu vadu, pokud je v koši příliš položek, tak „spočítání“ může trvat neuvěřitelně dlouho. Stejnou vadu má  i druhý postup – otevření Koše a výběr Vysypat Koš

2018-05-10 07_14_07-Koš.png

TIP: Jak najít koš ve Windows? Co to ten Koš vůbec je a proč ho občas vysypat? Základní věci týkající se Koše (Recycle Bin).

Třetí možnost jak vysypat Koš je k nalezení ve Windows 10 – Nastavení -> Systém -> Úložiště/Storage -> Tento počítač/This PC a tam najdete Dočasné soubory/Temporary files and recycle bin. Stačí otevřít, počkat a mžete vysypat nejenom Koš, ale zbavit se ještě nějakých dalších souborů. Dejte si ale pozor, abyste si zbytečně nesmazali věci, které mazat nechcete. Dobré vědět je, že tahle třetí cesta netrpí oním minuta až desítky minut dlouhým „počítáním“ co se má mazat. Zato ale trpí tím, že bude velmi velmi dlouho „vyprazdňovat koš“ (takže to asi nakonec vyjde nastejno jako předchozí varianty).

TIP: Ve Windows 10 se od Creators Update objevila užitečná věc na automatický úklid disku, viz Co je to Windows Storage Sense? Můžete si tam nastavit automatické vysypávání Koše.

Jak nejrychleji vymazat Koš

Čtvrtá možnost je, že si na disku najdete $RECYCLE.BIN, složku Koše (bude skrytá, tak na to nezapomeňte) a prostě smažete všechno co je v ní uloženo (soubory i další složky). Dá se k tomu vcelku úspěšně použít příkazová řádka (ideálně spuštěná jako Správce) a „del . /q /s“.

K téhle metodě byste měli vědět, že v té jedné složce budou další podsložky a teprve v nich budou smazané soubory více uživatelů, pokud máte na počítači založené další uživatelské účty.

2018-05-10 07_16_15-{D__$RECYCLE.BIN} - Far 3.0.3367 x64.png
$RECYCLE.BIN a více účtu na počítači

Tato poslední varianta je nejrychlejší, byť pokud se vám podaří si do koše nastřádat pár desítek tisíc souborů, tak to přeci jenom může nějaké ty minuty trvat. Nezapomeňte, že $RECYCLE.BIN je na každém disku ve vašem systému.

Jak vymazat dávkovým souborem

Pokud chcete mazat koš jedním kliknutím (nebo třeba při každém vypnutí počítače), tak se k tomu hodí vytvoření dávkového (.bat/.cmd) souboru. Do něj dejte následující

PowerShell.exe -NoProfile -Command Clear-RecycleBin -Confirm:$false

Pokud máte Windows s Group Policy Editorem, tak můžete přidat tenhle dávkový soubor do Computer Configuration -> Windows Settings -> Scripts -> Shutdown.

Ve Windows 10 Home (nemají Group Policy Editor) můžete v Průzkumníkovi otevřít shell:startup a tam tenhle dávkový soubor přesunout (zkopírovat).

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky