@365tipu

TIP#1506: Jak najít koš ve Windows? Co to ten Koš vůbec je a proč ho občas vysypat?

Čas se vrátit k základním věcem pro Windows. Koš je místo, kam se odkládají smazané soubory a složky – všechno co smažete ve Windows (neplatí pro mazání z příkazové řádky a v některých programech) se přesouvá do extra složky jménem Koš. Dělá se to proto, abyste si omylem smazanou věc mohli zachránit vrácením zpět. Objeví se tam jednotlivé soubory i celé složky.

2019-12-07 21_29_48-.pngKoš ve Windows najdete zpravidla na ploše (ikonka koše co se opravdu jmenuje Koš/Recycle bin). Pokud tam není, tak jste si ho možná vypnuli – což najdete v Nastavení/Settings -> Přizpůsobení/Personalization -> Motivy/Themes -> Nastavení ikon na ploše/Desktop icon settings. Řešil to případně už tip Chybí vám na ploše Windows 10 ikonky pro Tento počítač, Síť, Koš či Ovládací Panely?

2019-12-07 21_18_03-Nastavení ikon na ploše.png

Kliknutím na ikonku Koše se vám zobrazí všechny soubory a složky, které jsou v něm schované (které jste dříve smazali) a můžete je snadno obnovit.

2019-12-07 21_19_52-Koš.png

Můžete je třídit, prohledávat a také můžete koš vysypat – jedna z věcí, kterou je vhodné čas od času dělat ručně zejména pokud nemáte příliš místa na disku. Windows každopádně koš vyprazdňují v okamžiku kdy potřebují volné místo na disku. Windows 10 někdy od roku 2019 umí s tímhle navíc lépe zacházet, mrkněte do Co je to Windows Storage Sense?

O mazání koše je řeč i v Jak ve Windows vysypat Koš? Tři klasické metody a jak na to, když to nejde běžnou cestou. To pro případ, kdy to stávkuje ale i jak si to usnadnit.

2019-12-07 21_21_46-Koš – vlastnosti.png

Ve Vlastnosti koše pak můžete nastavit jakou velikost smí Koš mít a můžete také používání Koše kompletně vypnout (není to nejlepší nápad). Zjistíte tam, že každý disk co máte v počítači má vlastní Koš – vám se ale ukazuje jako jeden velký koš, důležité je to jenom s ohledem na místo. O tom ale více v Jak omezit velikost Koše (Recycle Bin) ve Windows?

TIP: Pokud při mazání souboru či složky  podržíte Shift tak se smaže bez uložení do Koše.

Jednu důležitou věc je potřeba připomenout – do Koše nemíří soubory, které mažete z příkazové řádky. Nemusí to ale platit pro souborové manažery co běží v příkazové řádce (FAR) – ty mohou Koš podporovat a mazané věci do Koše odesílají. Do koše také nemíří starší verze souborů – Windows neumí verzování, takže pokud si omylem přepíšete (například) nějaký Word dokument, tak prostě smůla.

Důležité je, až si příště ve Windows něco omylem smažete zkuste to najít v Koši. Funguje to od Windows 95.

PS: Další tipy a triky pro Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky