Tohle bude tip, který je takový trochu neuchopený, ale nakonec je sobota, druhý prázdninový den, začíná okurková sezóna, doba poklesu všech aktivit na Internetu. A tohle už v rozepsaných je docela dlouho, takže je čas to zkusit vypustit ven. A doufat, že další tipy napíšete, tak jako často, vy všichni co @365tipu čtete a sledujete.
V tomto případě jde o kolekci online služeb a pomůcek, které jsou zásadní pokud pracujete na dálku (vzdáleně). Řada z nich se objevuje v jiných tipech, ale neuškodí mít jeden samostatný. Ty související pak zcela určitě jsou V čem řešit projektový management, ideálně navíc ještě týmový? (tohle je asi dost podstatné), Jaké software používat pro psaní poznámek? Evernote? OneNote? Google Keep? a řada tipů zařazených pod Online služby.
Slack – www.slack.com – je jedna z těch, o které se hodně mluví. Těžko popsat, ale jde o virtuální kancelář s posíláním zpráv, chatem, kanály v privátní i veřejné podobě, sdílení souborů. Tedy ne že byste si tohle všechno nemohli pořídit třeba v Google Docs (a Google Apps), ale tohle je prostě víc cool a prý zcela revoluční. Ale také to z vás udělá ještě většího online otroka.
Zoom – www.zoom.us – je jedna z mnoha variant videokonferencí (toho na co jste dřív chodilo do kanceláří firmy Cisco a co stále na pořízení stovky tisíc, klidně i dolarů). V Zoomu najdete vše obvyklé co jinde – web/video konference, sdílení obrazovek, webináře. Chcete-li něco jiného, tak třeba GoToMeeting a v nejhorším i Google Hangouts. A přinejhorším Skype, ale to opravdu jenom v okamžiku zoufalství.
TIP: Hledáte náhradu za Zoom? Podívejte se do Jaké jsou alternativy pro Zoom pro videohovory. Přehledně na jenom místě ty nejpoužívanější a nejlépe použitelné.
WordPress – www.wordpress.com a www.wordpress.org – vypadá, jako by sem snad nepatřil, ale není tomu tak. WordPress.com ve zcela zdarma dostupné podobě dokáže být fantastický pomocník. Nakonec i @365tipů jede právě na WordPress.com. Ve WordPress.org podobě na vlastní hostingu se ale dostanete ještě na zcela novou úroveň.
Google Docs. Google Drive a Gmail – apps.google.com v placené a www.google.com v zdarma podobě – jsou hodně zásadní pomůcka. Třeba proto, že je to jedna z nejsnazších a nejefektivnějších cest jak si pro startup i jednotlivce pořídit e-mail, cloud a potřebné kancelářské software s záplavou možností práce více lidí. Alternativou je samozřejmě Microsoft a jejich cloudové řešení, ale osobně dávám stále přednost Google.
Basecamp – www.basecamp.com – je v zásadě už letitá osvědčená klasika (byť v novějších verzích už jsou nějaké ty výhrady). Software pro týmovou práci, projekty, kampaň. Komunikační nástroj, hub pro soubory, dokáže nahradit e-mail pro řadu činnosti.
Trello – www.trello.com – nelze nezmínit, byť patří do samostatné kategorie úkolníků a poznámkovníků.
TIP: 11 nejlepších Kanban aplikací aneb jaké jsou alternativy pro Trello: MeisterTask, LeanKit, KanbanTool, KanbanFlow, Blossom, Breeze, Taskworld, Wekan (jediná serverová), dapulse a Pipefy.
JIRA – www.atlassian.com/software/jira – je vlastně také letitá klasika. Určené hlavně pro vývojáře, sledování dění na projektu, bugtracking, ale vůbec jakýkoliv projektový management. Dnes už i jako JIRA Cloud a hodně jinde, než před lety.
GitHub – github.com – vám možná bude připadat poměrně více programátorský a budete mít pravdu. Ale může být dost nepostradatelný, ať už přímo GitHub nebo některé alternativy.
LastPass – lastpass.com – v Enterprise podobě (nebo, jakákoliv alternativa) je určitě zásadní pomůcka tam, kde začne být ve hře hodně hesel pro více lidí. Ale i hodně hesel pro jednotlivce.
HackPad – hackpad.com – coby možná ještě pokročilejší pomůcky pro kolaboraci a týmovou práci nad dokumenty. A když už ho koupil Dropbox – www.dropbox.com – , tak samozřejmě nezapomenout ani na nějaké to cloudové úložiště (Dropbox, OneDrive, atd).
TIP: Nakonec sem patří i Jak řeším nové projekty, vlastní i pro klienty. Krok za krokem (5) (Nepostradatelné) Online služby a tak trochu předchozí (a budoucí) díly této série.
Yammer – www.yammer.com – by asi mohla být jediná sociální síť pro týmy, pro práci, kterou lze doporučit. Všechny ostatní jsou totiž klasické sociální sítě, které na týmy a firmy nemyslí.
AWW app – awwapp.com – vypadá zajímavě (tip od Pavla Smolky na Twitteru) – „whiteboard“ neboli prostě tabule, na kterou můžete kreslit – ve více lidech.
TIP: V Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování? najdete další chatovací aplikace, ale spíš takové, které umí hlasové a video telefonování
Dodatek na konec?
Pomůcek pro úspěšnou práci na dálku (ideálně ještě navíc týmovou práci) jsou desítky, možná i stovky. Není cílem je vyjmenovat všechny, najít se je přes slova „remote“, „worker“, „working“, „tools“ (a podobně) můžete snadno najít v Google. Jsou k dispozici desítky článků. Každopádně, dejte vědět co používáte pro práci na dálku vy. Můžete na @365tipu na Twitteru, můžete e-mailem na 365tipu@gmail.com a můžete i na Stránku 365tipů na Facebooku.
TIP: V čem sledovat kolik času vynakládáte na projekty a různorodé činnosti? Dost důležité, pokud jste na volné noze, nebo prostě potřebujete vědět čím trávíte čas.