Jsem si dost jist, že se s tím za roky užívání věcí a bateriemi (akumulátory) setkáte. Prostě se začne nafukovat baterie. Dost často to vede i poškození zařízení, protože to není připraveno na to, že baterie zvětšuje objem. Jak hodně to je nebezpečné?
Inu, vlastně docela dost. Protože takto se nafukující baterie mohou explodovat. Nafouknutí baterie je způsobeno chemickými reakcemi uvnitř článků, které vedou k uvolňování plynu. Tento jev může nastat v důsledku stárnutí baterie, mechanického poškození nebo nesprávného nabíjení. Pokud dojde k porušení separační membrány, může to vést k výbušné reakci. Nafouklá baterie může vytlačit další součásti zařízení a způsobit jeho poškození-
Explozi může způsobit narušení obalu, takže v žádném případě do takovýchto baterií nezkoušejte něčím rýpat. Ani je “zbavit nafouknutí” tím, že je budete chtít prostě “vypustit”. Bez podobné manipulace ale k explozi zpravidla dojít nemůže.
Nafukující se baterie, byť i třeba jen mírně, rozhodně přestaňte používat, odpojte je, vyjměte ze zařízení. Pokud odpojení a odstranění ze zařízení vyžaduje víc než jen pouhé vyjmutí, tak je dobrý nápad to nechat na servisu.
Pozor i na to, že baterie mohou růst postupně, velmi pomalu, ale zpravidla lze pozorovat i menší mírné změny – vliv na displej, zvětšující se mezery mezi plastovými díly, neobvyklá nerovnost kdysi placatého povrchu.
Problém trochu nastane, pokud je budete chtít zlikvidovat. Nepatří totiž do klasického odpadu, vlastně ani vůbec nepatří do odpadu. Jejich likvidace by měla proběhnout tam, kde baterie recyklují a mohou je bezpečně likvidovat, poradí si s nimi i sběrné dvory pro elektroodpad.
Klasické baterie tečou
Tohle asi také znáte, klasické baterie, třeba ty tužkové, mohou „vytéct“. Necháte dlouho baterii v zařízení, třeba ovladači nebo hračce a po té delší době ji najdete zkorodovanou – bílé chmýří, krystalky na samotné baterie.
Baterie vybíjejí a dochází k chemické reakci a mění se jejich složení a dojde ke generování vodíku. To vede ke zvýšení tlaku uvnitř článku a u klasických baterií se nenafouknou jako ty v mobilních telefonech či noteboocích. Prostě dojde k prasknutí izolační vrstvy, ochranného obalu a začne „vytékat“ baterie.
Problém to je i pro zařízení, protože vytéká chemikálie, která koroduje kontakty a může zařízení poškodit. Občas to ještě půjde zachránit, vzniklý povlak jde čistit octem nebo citronovou šťávou.
Každopádně, vyteklá baterie už je nepoužitelná a měli byste se jí zbavit. A nepočítejte s tím, že jen tak nepoužívané baterie nemohou po čase také vytéct. I ty se velmi pomalu vybíjejí.
Jedna poslední věc. Nenechávejte baterie v nepoužívaných zařízeních. Nejčastěji to bývají různé dětské hračky, které pak za pár měsíců najdete s vyteklými bateriemi. Prostě je odkládejte a baterie vyjměte. Ale o tom už byla řeč v TIP#2173: Proč v nepoužívaných zařízeních nenechávat baterie? A je tam řeči i tom, že můžete kupovat baterie, které nevytékají.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2491: Jaké jsou Bose QuietComfort QC Earbuds II. Recenze a praktické zkušenosti
Poté co odešlo pravé sluchátko u Apple AirPods Pro a ačkoliv jde o nejvíce se vyskytující problém (začne chrčet), tak Apple závadu už odmítlo (protože k ní došlo o pár měsíců poté,…
-
TIP#2476: Potřebujeme numerickou část klávesnice?
Když si pořizujete klávesnici k počítači, tak máte zpravidla na výběr. Plnou/velkou klávesnici včetně numerické části vpravo (a i nějakých těch dalších kláves). Nebo menší, kde numerická klávesnice není (a i některé…
-
TIP#2434: Jaká jsou Sony Noise Cancelling WH-CH720N sluchátka?
Před jedenácti měsíci jsem si koupil Sony 1000XM5. Za skoro jedenáct tisíc jsem očekával kvalitu poslechu i provedení. To první dorazilo, to druhé ne. Po deseti měsících prostě upadlo levé sluchátko a…
-
TIP#2425: Silvercrest Bluetooth Sound On Ear BT SKSO 16 A1 z Lidlu. Dá se to vůbec používat?
Po deseti měsících upadlo levé sluchátko u Sony 1000MX5. Čímž jsem přišel o zásadní podstatnou věc k denní pracovní existenci. A také k cestování. Stály skoro 11 tisíc a s napětím čekám,…
-
TIP#2345: AENO RC3S robotický vysavač a vytírač (recenze, praktické zkušenosti)
Chcete mít robotický vysavač a nechce se vám kupovat iRobot s vysokou cenovou nálepkou? Chcete aby nejen vysával, ale i vytíral? Nepříliš známá značka AENO a jejich RC3S (stránky výrobce) je kombinace…
-
TIP#2317: Cenově dostupná sluchátka Canyon TWS-5 BT (mini recenze)
Bezdrátovými sluchátka za velmi přijatelnou cenu, od poměrně nové značky. Co dokáží nabídnout? Související příspěvky TIP#2491: Jaké jsou Bose QuietComfort QC Earbuds II. Recenze a praktické zkušenosti TIP#2434: Jaká jsou Sony Noise…
-
TIP#2293: Chytré hodinky Canyon SW-79 (mini recenze)
Značka Canyon před nedávnem uvedla na trh hodinky s názvem SW-79, které disponují dobrým poměrem cena/výkon. K dostání za zhruba 1400,- Kč, a přitom nabízí dostatek funkcí. Související příspěvky TIP#940: Xiaomi Huami Amazfit…
-
TIP#2280: Záložní bateriový zdroj CyberPowerTI VP1000ELCD-FR (mini recenze)
Záložní zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR má jediný, za to však důležitý úkol, ochránit počítače a další elektroniku před nenadálým výpadkem energie, přepětím či špičkami v elektrické síti. My jsme se mu podívali na…
-
TIP#2267: Chytrá zásuvka TP-Link Tapo P110 (recenze a zkušenosti)
Už je to chvíli, co jsem zkoušel chytrou zásuvku od TP-Linku (Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo). Podle tipu to byl rok 2018 a…
-
TIP#2226: Logitech MX Keys Mechanical? Jednoznačně koupit (recenze)
Chtěl jsem se stát bezdrátovým. Z Logitech USB myši a Microsoft USB klávesnice jsem chtěl přejít na obé bezdrátové. Nakonec jsem to risknul a šel do Logitech MX Master 3 myši (bez…
-
TIP#2220: Logitech MX Master 3 je skvělá myš a určitě ne škoda peněz (recenze)
Hledal jsem novou myš (a popravdě i klávesnici, ale o tom jindy). Původní drátová Logitech už měla pod palcem prodřenou gumu až na plast, ale to hlavní bylo, že chci zkusit bezdrátové…
-
TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi
Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i s…
-
TIP#2144: Nákupní rádce: Měl bych si pro můj router (a síť vůbec) pořídit UPS?
UPS jsme tu už řešili v Co je to UPS (záložní zdroj) a k čemu se hodí? Jde o zálohování napájení – když přestane jít proud, tak po určitou dobu (od deseti…
-
TIP#2124: Nákupní rádce: Pouzdro AlzaGuard Crystal Clear pro iPad Air 10.9” (2020/2022) (recenze)
Řada AlzaGuard jsou ochranná pouzdra a skla pro mobilní zařízení a jedním z nich je i průhledné AlzaGuard Crystal Clear TPU Case pro iPad Air 10,9″ (2020) / iPad Air 10,9″ (2022).…
-
TIP#2089: Nákupní rádce: Chytré LED pásky. Všechno co potřebujete vědět
LED pásky jsou taková malá součást chytré domácnosti. Tedy alespoň poslední roky, kdy se svítící proužky staly připojitelné k chytré domácnosti a ovladatelné přes mobilní aplikace a asistenty jako je Alexa. Google…