TIP#2173: Proč v nepoužívaných zařízeních nenechávat baterie?

Někdy před pár týdny si syn chtěl na školu v přírodě vzít svítilnu, kterou nepoužil už tak dobrý rok. Nesvítila a při snaze dát nové baterie se zjistilo, že jedna z tužkových baterií “vytekla”. Nové baterie nepomohly, stále nesvítila. Vyteklá baterie vytekla natolik dobře, že poškodila plošný spoj, takže svítilna je nefunkční.

Což je jeden z hlavních důvodů proč v nepoužívaných zařízeních nenechávat baterie. “Vytečená” (zkorodovaná) baterie vzniká tak, že vybíjení baterie provází chemická reakce, změna složení a dochází ke generování vodíku. Zvýšením tlaku uvnitř článku dojde k prasknutí izolační vrstvy/obalu a to co je uvnitř, vyteče ven. 

Vytečení “pomůže” i uložení/používání v horku – vysoké teploty urychlí únik, ale mohou vést i k explozi.

Nejčastěji vám vyteče baterie v zařízení, které nemá skutečný vypínač a z baterie odebírá nějaký minimální proud. V případě svítilny byl vypínač jen on/off a elektronika stále odebírala proud pro možnost zapnutí/vypnutí, byť nesvítila. 

TIP: Jak hodně degraduje baterie v mobilu, tabletu či notebooků s ohledem na její stáří?

Vyhnout se vytečení baterií je snadné. Nenechávejte je v nepoužívaných přístrojích. Baterie vám sice může vytéci i když není v přístroji, ale bude na to třeba podstatně více času (nebo nevhodné teplotní podmínky). Případně můžete zkusit používat baterie, které ke korozi nejsou náchylné – hledejte označení Energizer MAX

Předejít vytečení u spotřebičů s malým odběrem (třeba hodiny) můžete pořízením alkalické baterie. 

Vytečená baterie v příznivém případě jenom ušpiní (a zkoroduje) kontakty – nejsnazší vyčištění u alkalických baterií je pomoci octa nebo citrónové šťávy. U autobaterií pomůže soda na pečení promíchaná s vodou do formy pasty. 

Mohlo by se hodit, nákupní rádci

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i s 433 Mb/s pro 5 GHz Wifi (navíc mylně uváděné jako 433 MB/s). Téma se už řešilo v Proč je důležité vědět, zda máte … Pokračování textu TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

TIP#2144: Nákupní rádce: Měl bych si pro můj router (a síť vůbec) pořídit UPS? 

UPS jsme tu už řešili v Co je to UPS (záložní zdroj) a k čemu se hodí? Jde o zálohování napájení – když přestane jít proud, tak po určitou dobu (od deseti minut výše, podle zátěže) dokáže poskytnut 240 V. Hodí se k zálohování napájení pro počítač, protože výpadkem proudu nepřijdete o práci a máte … Pokračování textu TIP#2144: Nákupní rádce: Měl bych si pro můj router (a síť vůbec) pořídit UPS? 

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, internetovou televizi, chcete rozvést síť (a Internet) do dalších částí bytu či domu (nezapomeňte na Wi-Fi Mesh). A také vždy, když chcete připojit (a … Pokračování textu TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)

Fitbit Flyer poněkud zestárly a výdrž baterie se dostaly na dvě hodiny nepřetržitého hraní, což není moc dobré. Na kolo přeci jenom člověk jde tak na tři až čtyři hodiny. A protože jsem si letos víc oblíbil něco poslouchat (ne ve městě a ne tam kde je provoz, tam je třeba opatrnost) tak to chtělo … Pokračování textu TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)

TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

V Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon? jsme na to už narazili. Můžete si pořídit mikrofon se sluchátky, co se zpravidla připojují audio konektory (občas i USB) nebo nějaký dražší větší mikrofon co se skoro vždy připojuje přes USB (ale jsou takové, které mají audio konektor). Pro úplnost je tu ještě varianta s bezdrátovými … Pokračování textu TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače

Možná máte jenom notebook a nechcete kupovat další „stolní“ (velký) počítače. Možná vám to takhle bude vyhovovat, protože budete moci všechno mít vždy po ruce. Nebo možná nemáte doma (či v kanceláři) dostatek místa na to, aby ještě někde stál nějaký ten desktop či věž s počítačem. Skutečnost je ta, že dnešní notebooky jsou běžně … Pokračování textu TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.