Máte zprovozněný Mac (Mini) tak, že je připojený k Internetu, displeji a myš a klávesnice ho umožňují ovládat. Takže můžete pokračovat instalacemi aplikací, aby to také k něčemu bylo. Budu to brát i s ohledem na to, že jsem takhle nějak v listopadu 2024 prostě jednoho dne vypnul stroj s Windows a začal používat Mac Mini M4. Nebude to úplný přehled, nějaké další aplikace dorazí časem.
Google Chrome pokud nechcete zůstat u Safari (něco co nechci). Následně si vytvořte profily, pokud nějaké používáte. Dobrá volba samozřejmě i Firefox a chcete-li zůstat u Safari, jasně. Profily v Chrome i Firefoxu (Safari je umí také) vám zajistí i natažení hesel, oblíbených , pluginů a další věcí, které se synchronizují právě přes profily. Bohužel neumí synchronizovat otevřené záložky, je možnost tomu trochu pomoci přes použití Skupin karet..
Bitwarden či jiný správce hesel, který používáte. A pak můžete pokračovat poněkud rychleji, protože budete mít všechna svá hesla pro další instalované a nastavované věci. Bitwarden můžetemít jako plugin v prohlížeči (rozhodně), ale také jako aplikaci (je v App Store a hodí se).
Spotify ideálně hned jako další, protože chcete poslouchat své věci a pokračovat v instalacích. Ale můžete k tomu využít i Apple Music.
Tailscale pro přístup na váš Mac zvenčí. NordVPN (či jiná VPN). Což je asi na začátek dost z těch základních síťových “VPN” věcí. Tady viz Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
XnViewMP je správa a editor fotografií, který používáme prakticky neustále a je skvělý i v tom, že má jak Windows, tak Mac OS podobu. Šikovné věci v Užitečné tipy a triky pro lepší používání XnView MP. Co je dobré a co nefunguje
NoMachine kde si užijete záplavu povolovacích dialogů. Umožní vzdálený přístup a využil jsme to k tomu, že postupně zprovoznění Mac Mini jsem dělal z Windows stroje právě přes NoMachine. A až to bylo připravené k užívání, tak jsem Windows vypnul. K čemu tohle je najdete v NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
iTerm2 (bude stahovat a instalovat pip a bude to trvat dlouho) je lepší podoba Terminalu. Je dost jisté že to budete brzy používat. K tomu slušný editor pro textové věci, takové ty programátorské a systémové, třeba CotEditor.
Espanso (text-expander) kde je opět velká výhoda v tom, že je pro Windows. Linux i Mac OS. Což je důležité. Jak na to viz Espanso coby náhrada AutoHotKey (AHK) a proč je to nejlepší text-expander pro Mac, Windows i Linux
TIP: Nezapomeňte instalované spouštět. A případně po nich uklízet stažené a rozbalené soubory. Někde v průběhu si klidně odskočte a zprovozněte TimeMachine – v mém případě na Synology NAS.
CopyLess 2 (správce schránky, historie schránky), protože Mac OS to neumí a je to dost nepostradatelné. Případné jiné viz Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
- Bohuže Opt+V (aby to bylo jako Win+V ve Windows) nelze, Mac od patnácté verze znemožňuje Option+cokoliv
Rectangle protože ihned po připojení druhého displeje zjistíte, že se to sice zlepšilo, ale pořád je to nedodělaná a tohle vám umožní přidat klávesové zkratky na posun oken mezi displeji a řadu dalších věcí.
Pokud máte větší displej nebo dokonce dva, tak určitě Better Display. Tady viz Přechod z Windows na Mac: Displej a rozlišení. A více displejů
DockDoor je cesta jak vylepšit stávající Dock o věcí, které měl už dávno mít.
Homebrew bude zcela jistě třeba, moc o tom nepochybujte. A dříve nebo později tak budete přidávat nějaké “linucové” věci, v mém případě skoro ihned toto:
- brew install imagemagick
Mimochodem Python v Mac OS je, není nutné ho extra instalovat. Jako python3
Nezapomenout ně něco co udělá z horní menu řádky použitelnější věc. Takže ice, viz Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře
Jiné cloudy a síťové disky
Google Drive (One Drive, podle toho co máte) na “stolní” Mac smysl dává (pro notebook spíš ne, ale záleží co člověk potřebuje), ale pokud ho máte hodně velký (hlavně co se počtu souborů týče, ale roli hraje i jejich velikost, protože v Mac Mini možná nemáte dost místa), tak rozhodně zvolit “streamování”, tedy ne komplet všechno v “lokálu”. Tady je navíc běžné, že do Google Drive ukládám došlé věci (faktury, dokumenty, atd) a dělat to přes webové rozhraní by sice šlo, ale bylo by to pomalejší.
Výše uvedené je také velmi dobrý důvod proč se podívat, jestli na Google Drive nemáte zbytečné věci a zbavit se jich. Třeba tak, že si je schováte na NAS, ale v cloudu je už mít nemusíte. Nebo tak, že využijete Shared Drive/Sdílený disk a ze “svého” disku tyhle věci přesunete do vytvořeného sdíleného disku. Tím je nebudete mít v počítači, ale budou dostupné v Disku Google přes webové rozhraní. Což můžete jen pokud máte Google Workspace, tedy placený Google.
S čímž trochu souvisí, že pokud máte nějaký ten NAS, tak je vhodné si ho připojit i do Macu. A pokud přecházíte z Windows, tak asi jste zvyklí na nějakou tu “strukturu”, která tady vezme za své, protože nebudete mít písmenka disků. Vrátí se k tomu samostatný tip, je to typicky jablečně komplikované.
TIP: Čerstvě nainstalovaný Mac má docela dost věcí, které můžete chtít změnit (a některé byste možná měli). Věnuje se tomu stamostastný tip Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start. Přidejte si rovnou i aplikaci TinkerTool. A umí toho hodně a hlavně věcí, které nejde měnit v Nastavení. Což se sakra hodí třeba pro Disable delay when showing hidden Dock. To samé také umí například i Deeper.
AI Věci?
Z AI věci to bude například ChatGPT (či jinou AI co používáte) a DeepL (protože překládat se musí). Oboje sice funguje v prohlížeči, ale aplikace mají podstatnou výhodu v tom, že mají klávesové zkratky.
Stable Diffusion přes DiffusionBee, DrawThings pro snadné generování obrázků.
Ideálně také MacWhisper (převod záznamu rozhovorů na text) a samozřejmě Upscayl (upstaling obrázků a fotek, nepostradatelné).
TIP: Důležité čtení je v Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start
Hry?
V mém případě je to jasně World Of Warcraft, který má Mac verzi. Jen tedy nutno stáhnout 100 GB a mít 160 GB na disku. Při prvním spuštění se nainstaluje i Rosetta a pak už to jede. A jede to fantasticky.
Přenos nastavení (addony a vše) je také nakonec snadný. Připojit se z Mac Mini na Windows a najít složku World of Warcraft\retail\WTF\Account a tam je složka s jménem vašeho účtu. Na Mac Mini najdete totéž v Applications/World of Warcraft a pak stačí kopie z Windows na Mac. A dobrá zpráva je, že funguje i CurseForge
A když už jsem zmínil ty hry, tak na Mac OS můžete mít Steam i Epic Games Launcher. Tudy můžete přidávat hry do knihoven (třeba ty zadara na Epic Games) i když nejsou pro Mac OS.
Lepší klávesnice a myš a tak
Karabiner-Elements asi není nepostradatelný, ale přišel jsem na různé situace, kdy se to může akra hodit. Dokáže přemapovat absolutně cokoliv.
Logitech Options+ protože mám myš i klávesnici co umí automaticky přesun kurzoru i s přepnutím profilu mezi počítači. A navíc jsou tam i nějaké užitečné funkce, včetně změn některých zbytečných kláves, atd).
- Umí přemapovat Home/End na libovolnou klávesovou kombinaci, což se dost hodí, protože tyhle klávesy Apple ignoruje a ve Windows jsou hodně používané. Takže na Cmd+šipkavlevo a Cmd+šipka vpravo (jde to udělat i přes Karabiner)
Caps Lock je u Logitex MX Mechanical iritující umístěním a neustále ho budete omylem aktivovat. Takže Nastavení ->Klávesnice > Keyboard Shortcuts -> Modifier Keys a tam můžete Caps Lock změnit na No Action. Nebo něco z ostatních možností.
Je to vše?
Vše to rozhodně není, ještě bude pokračování, prozatím je to jen zásadní sada tak abych vypnul Windows a začal pracovat pouza na Macu. Ale dost věcí tam ještě chybí.
Z minulých tipů je tu několik, které obsahují tipy na užitečné aplikace pro Mac OS. Mezi ně patří i věci pro Linux, pro příkazovou řádku a tím pádem i nějaké vhodné inspirace z Raspberry Pi.
- Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace
- Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)
- Tipy na užitečné software pro MAC OS
- Aplikace pro Linux, pro které nebudete potřebovat GUI, prostě jenom terminal
- Jaké jsou (nejlepší) terminálové aplikace pro Linux?
- Užitečné software (aplikace) pro Raspberry Pi (a Linux vůbec)?
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2860: Jak na MacOS přidat stín k obrázkům (pokračování řešení pro Windows)
Před mnoha měsíci jsem využil ChatGPT k vytvoření .cmd skriptu pro Windows, který k obrázku přidá stín pomocí imagemagick. Ušetřil mi záplavu času, protože to používám prakticky neustále pro sociální sítě i…
-
TIP#2857: Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře
Menu nahoře (řádek nabídek, tak se tomu opravdu říká) je hezký koncept, ale co tam fatálne selhává jsou ikonky vpravo. Tak jako tak musíte pořídit něco pro jejich schovávání, ale co zásadně…
-
TIP#2855: Přechod z Windows na Mac: Displej a rozlišení. A více displejů
Rozlišení a scaling je v pojetí Apple peklo, prostě pokud nemáte monitor od Apple s Retinou, tak cokoliv většího bude problém. Ale jde to vylepšit jednou aplikací, takže nakonec konec dobrý, všechno dobré.…
-
TIP#2852: Jaké příslušenství k Mac Mini M4? Co je nutné a co je vhodné?
Mac Mini M4 má dvojici USB-C (na čelní straně. USB 3) a na zadní straně tři Thunderbolt 4 porty (což znamená i podporu USB 3). Takže máte v zásadě k dispozici pět…
-
TIP#2848: Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start
Po čtyřech letech (Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)) se MacBook dostal do stavu, kdy bylo vhodnější ho “resetnout” a nainstalovat Mac OS znovu (vrátí se k tomu samostatný…
-
TIP#2846: Jak reinstalovat macOS na Mac/MacBook? A proč to může být užitečné.
Může se stát, že budete chtít reinstalovat Mac OS, tedy operační systém, na svém Macu či MacBooku. V novějších modelech je to už poměrně snadné, stačí se dostat do Recovery. U těch…
-
TIP#2842: Espanso coby náhrada AutoHotKey (AHK) a proč je to nejlepší text-expander pro Mac, Windows i Linux
Čistá instalace MacBooku pomohla zbavit se kupy aplikací, které jsem tam měl a nepoužíval. A také najít případně jiné lepší, než používané doposud. Velmi dobrý příklad je Espanso, open source pro automatické…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…
-
TIP#2764: Jak na Apple Watch vidět stav nabití baterie na iPhone i iPadu?
Tohle je takové trochu zábavné téma, protože když budete na Internetu hledat řešení, tak najdete spoustu článků, které budou tvrdit, že je to možné přímo na Watch. Související příspěvky TIP#2763: K čemu…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2666: Jak vytvořit Apple ID pro vaše dítě. A opravdu to chcete udělat?
Pokud jste v rodině jableční, tak můžete dětem (míněno hlavně těm nezletilým) vytvářet “dětské” Apple ID – tedy účty u Apple, které jim umožní využívat jablečný ekosystém a zároveň budete mít kontrolu…
-
TIP#2658: .DS_Store? K čemu tenhle soubor slouží? A jak zamezit vytváření
Možná jste už .DS_Store soubor potkali. Vytváří ho Apple a Mac OS a DS na počátku je zkratkou Desktop Services. Související příspěvky TIP#2848: Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro…