Když už jsem dal dohromady mýty týkající se Windows, tak by bylo škoda nedat dohromady i ty týkající se Androidu. A kdo ví, možná se vypravím i do dalších míst.
K Androidu je nutné dodat, že samotný Android je operační systém přímo od Google a je základem mobilů od dalších výrobců. Ti ale nad samotný Android dávají vlastní nadstavby, a to jak GUI, tak různé další aplikace a funkčnosti. A některé z mýtů mají původ v nepovedených nadstavbách.
Android je vždy méně bezpečný než iOS
Mýtus pramení z otevřené povahy Androidu. Ačkoli Android jako otevřenější platforma může být teoreticky náchylnější k bezpečnostním hrozbám, Google pravidelně vydává záplaty a aktualizace pro zvýšení bezpečnosti. Bezpečnostní rizika jsou často více spojena s chováním uživatelů než s operačním systémem jako takovým.
Pokud uživatel instaluje aplikace pouze z Google Play, tak riziko pořízení něčeho škodlivého je velmi malé. Google Play není samozřejmě 100% bezpečný, ale to není App Store.
Trochu sem tak patří i menší “podmýtus”, tedy že Všechny Android aplikace jsou nebezpečné. Nejsou, ale je to vyvoláno pověstí Google Play Store, který je otevřenější než Apple App Store – což přineslo pohled, že aplikace pro Android jsou méně bezpečné. Google však provádí bezpečnostní kontroly a má opatření na ochranu uživatelů před škodlivým softwarem.
TIP: Je bezpečné na Android pořizovat aplikace mimo Google Play? Je sideloading bezpečný?
Android telefony se rychleji zpomalují než iPhony
Mnoho lidí věří, že Android zařízení se časem stávají pomalejšími rychleji než jejich iOS protějšky. Ve skutečnosti závisí rychlost zpomalení na mnoha faktorech, jako je hardware zařízení, jak je udržováno, a typ a množství používaných aplikací.
Nakonec stejně jako u Windows záleží i na tom jako hodně si aplikace pořizujete a poté odstraňujete.
Co platí na Androidu i na iOSu je mimochodem to, že stárnoucí zařízení bude pomalejší a pomalejší v novějších verzích operačního systému.
Tento mýtus hodně ovlivňuje levné telefony s nedostatkem výkonu, ale hlavně velmi často s pomalými displeji s nizkou rychlostí reakcí na dotek. Pokud chcete srovnávat s iPhone, tak srovnávejte stejné cenové kategorie.
Vlastně by sem mohl patřit i rozšířený mýtus o nutnosti zavírat nepoužívané aplikace, ale tan platí jak pro Android, tak pro iOS.
Android je pouze pro technicky zdatné uživatele
Android je často vnímán jako systém určený pro uživatele, kteří chtějí více přizpůsobit a ovládat své zařízení. Přestože Android nabízí široké možnosti přizpůsobení, je navržen tak, aby byl přístupný a snadno použitelný pro všechny typy uživatelů.
Telefon s Androidem si můžete ale také nemusíte nijak přizpůsobovat. Na iPhone donedávna možnosti přizpůsobení byly mizivé a až v poslední době Apple doplňuje funkčnosti na Androidech běžně dostupné i roky.
Android je méně intuitivní než iOS
Někteří lidé považují Android za méně uživatelsky přívětivý než iOS. To je částečně způsobeno větší variabilitou uživatelských rozhraní mezi různými výrobci Androidu.
Budete-li mít možnost používat Android a zároveň iOS (iPhone), tak nakonec zjistíte, že i u Apple budete čas od času skřípat zuby a nadávat. Stejně tak jako na telefonech s Androidem.
TIP: Před pár lety jsem po mnoha letech na Androidu přešel na iPhone. Vznikl z toho seriál, můžete začít v prvním díle: Přejít z Androidu na iPhone. Stojí to za to? V čem je to lepší? Je to vůbec lepší? (1) Ovládání dotykem a multitasking



Aktualizace Androidu jsou pomalé a nekonzistentní
Tento mýtus pramení z fragmentace na trhu Android zařízení. Zatímco některé zařízení mohou čekat na aktualizace déle kvůli různým výrobcům a modelům, U Google to neplatí a mnoho další výrobců se snaží zlepšit pravidelnost a rychlost vydávání aktualizací. A funguje to.
Aktualizace Androidu odstraňují starší funkce
Někteří uživatelé se obávají, že aktualizace Androidu odstraní funkce, na které jsou zvyklí. Většina aktualizací však přináší vylepšení a nové funkce, zatímco zachovává většinu stávajících funkcí. Ostatně stejně tak je tomu na iPhone/iOSu.
Android telefony mají horší kvalitu kamer než iPhony
Tento mýtus vychází z předpokladu, že iPhone má vždy lepší fotoaparát než jakýkoli Android telefon. Ve skutečnosti některé Android telefony, jako jsou modely od Samsungu, Google Pixel nebo Huawei, mají vysoce konkurenceschopné nebo dokonce lepší fotoaparáty než některé modely iPhone.
Jak už bylo napsáno výše, pokud chcete srovnávat, musíte jít do stejné cenové kategorie. Tedy porovnat iPhone a značkové telefony s Androidem ve stejné cenové hladině.
Android telefony mají vždy horší baterii než iPhony
Výdrž baterie se liší v závislosti na modelu a výrobci, a některé Android telefony nabízejí vynikající výdrž baterie, která překoná i některé modely iPhone. Opět zde platí, že je nutné srovnávat modely ve stejné cenové kategorii.
U iPhone je navíc výdrž baterie ovlivněna absenci multitaskingu – na Androidech je možné současně nechat běžet a používat více aplikací než na iPhone.
TIP: Zprovoznění Samsung telefonu přenesením z iPhone. Jak na to
Android telefony nejsou dobře optimalizované pro hry
Někteří lidé věří, že Android zařízení nejsou vhodná pro mobilní hraní, zejména ve srovnání s iPhony. Ve skutečnosti některé Android telefony, zejména herní specializované modely, nabízejí vynikající výkon a optimalizaci pro hraní her, včetně vysokých obnovovacích frekvencí displeje a silného hardwaru.
Aplikace na Androidu jsou méně kvalitní než na iOS
Existuje názor, že aplikace dostupné na Androidu jsou obecně méně kvalitní než ty na iOS. Realita je taková, že záplava populárních aplikací má své verze pro obě platformy a jejich kvalita je často srovnatelná. Na Androidu bývá navíc často dostupno více aplikací bezplatně, v iOS/iPadOS je v tomto ohledu více zvykem za vše platit.
Obecně platí, na obou platformách, že bezplatné aplikace mohou být “horší” než ty placené. Ale i to by svým způsobem mohl být jeden z mýtů.
Android postrádá soukromí uživatele
Android udělal významný pokrok v oblasti ochrany soukromí uživatelů. Uživatelé mají granulární kontrolu nad oprávněními aplikací, což jim umožňuje povolit nebo zakázat přístup k citlivým údajům. Kromě toho systém Android nabízí funkce zaměřené na ochranu soukromí.
iPhone může být v tomto ohledu bezpečnější, ale je to opět dáno tím, že systém je podstatně uzavřenější a neumožňuje řadu věcí, které jsou na Androidu běžné. Sliby o ochraně soukromí od Google i Apple jsou zpravidla rovnocenně “marketingoví”.
Telefony se systémem Android jsou levné
Už o tom byla výše párkrát zmínka. Telefony s Androidem mohou být levné, ale pak jde o zařízení nesrovnatelná s iPhone modely – je běžné, že si za nižší cenu pořídíte hardware (telefon) s kvalitou, vlastnostmi, parametry srovnatelný s iPhone. A ve vyšší cenové kategorii jsou telefony s Androidem (třeba ty od Samsungu, Google ale i dalších značek) mnohdy i lepší než ty od Apple.
Tipy týkající se Androidu
-
TIP#2525: Jak nepřijít o fotky z telefonu když je omylem smažu nebo o telefon přijdu?
Chcete rychlou odpověď? A také tu nejvíce snadnou? Ta zní – zálohujte. Protože to je jediná cesta, jak nepřijít o věci v telefonu v okamžiku kdy vám odejde, někdo vám ho ukradne,…
-
TIP#2475: Zprovoznění Samsung telefonu přenesením z iPhone. Jak na to
Příliš dlouho jsem používal jenom iPhone a zanedbával tak tipy a triky pro Android. Nově mám příležitost v podobě Samsung Galaxy S23 Ultra (fakt nádherný telefon co i nádherně fotí), takže se…
-
TIP#2415: Co je to PWA (Progressive Web App, progresivní webová aplikace)?
PWA je zkratka pro „Progressive Web App„. Jedná se o webové aplikace, které se snaží poskytnout uživatelům podobnou uživatelskou zkušenost jako nativní aplikace, tedy aplikace stahované a nainstalované na zařízení. Související příspěvky…
-
TIP#2399: Proč se u Bluetooth či Wi-Fi ukazují divné číslice a věci? Jsou to očkovaní lidé? A jak zkoumat zařízení okolo vás?
Určitě jste to už někdy potkali. Vyvoláte si připojení Bluetooth zařízení (nebo seznam okolních Wi-Fi pro připojení k nějaké) a tam jsou vidět divné věci. Zejména u Bluetooth tam budou věci jako…
-
TIP#1719: Mám si pořídit (novou) aplikaci eRouška? Jak to funguje a čeho se obávat
Polovina září 2020 přinesla zásadní vzestup počtů nakažených koronavirem (budeme-li tak říkat počtu pozitivních testů, což s trochou nadsázky můžeme) a také konečně eRoušku 2.0. Ta využívá exposure API od Apple a…
-
TIP#1403: Netatmo Personal Weather Station aneb jak sledovat počasí venku (i doma) (recenze)
Čas otestovat další kousek chytré domácnost od Netatmo. Po chytrém topení (viz dlouhý seriál Jak na chytré vytápění) přišlo dlouhé období testování domácí meteostanice od Netatmo. Snadno použitelná, elegantní, slušně vybavená a…
-
TIP#1166: Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?
Když už jsme u té série tipů „jak nastavit soukromí“, tak je čas na body týkající se mobilních zařízení – zejména telefonů, ale platí i pro tablety (Android a iOS jsou v…
-
TIP#1105: Jak vybrat kanál pro WiFi?
Už v Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo? byla řeč o tom, že WiFi má takovou jednu nepříjemnou vlastnost – používá kanály (frekvence) na kterých komunikují…
-
TIP#982: Jak si opatřit HBO GO (a HBO vůbec) a jak se na tamní filmy a seriály dá dívat?
Když už máme ten rok 2018, tak prozradím jednu zásadní dobrou zprávu, HBO GO si můžete už pořídit přímo od českého HBO. Konečně došlo k dlouho žádanému a prostě si na hbogo.cz…
-
TIP#941: Schopná malá Xiaomi Mijia Camera Mini 4K Action za sympatickou cenu (recenze)
Na GearBest.com si můžete snadno (i do Česka) opatřit Xiaomi Mijia Camera Mini 4K 30fps Action Camera – BLACK – jednu z různorodých variant kamer od Xiaomi (existuje i v řadě Xiaomi…
-
TIP#809: Jak chránit váš telefon s Androidem šifrováním? A proč to dělat?
O šifrování iPhone/iPadu už tu byla řeč v dřívějším tipu (viz Jak chránit váš iPhone či iPad šifrováním? A proč to dělat?) a je čas se podívat na to, jak chránit obsah telefonu s…
-
TIP#542: Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači?
Představme si, že máte v počítači či v diskovém úložišti nějaké složky se soubory a chcete je mít i na dalším počítači či notebooku. Případně na dalším úložišti, které ani nemusí být…