Neustále stoupající toxicita Twitteru je problém. Nedá se to vydržet věčně a nástroje co máte, jsou sice hezké, ale boj je to nekonečný. Kdysi dávno jsem něco podobné psal v blokovat nebo tlumit na Twitteru? A jak zacházet s otravnými lidmi?, ale od té doby se leccos změnilo, takže je čas se na to podívat trochu jinak.
- Blokovat/Block, jasně. Za mne nepraktické, kokoty upozorníte že jste to udělali, použijí jiný účet, pozvou si posily, nemůžete si je strkat do seznamů (Lists)
- Tlumit/Mute něčí účet, moje volba. Neví o tom, vy budete mít klid. Navíc je můžete dát do Seznamu, což u blokace nejde). Některým vadí, že mohou pod příspěvky pořád psát, chápu. Mohou o vás psát stejně i když budete blokovat, takže to vyjde nastejno.
TIP: Twitter for dummies (6): Vše co potřebujete vědět o blokování a tlumení na Twitteru
- Nastavit kdo smí odpovídat/Change who can reply (každý, ti které sledujete, pouze vy), což jde udělat kdykoliv u již existujícího tweetu. Použitelné tam kde se to poněkud vymklo a chcete to utnout.
- Zvolit kdo smí odpovědět už při vkládání tweetu (kdokoliv, ti které sledujete, lide v tweetu zmínění)
- Ztlumit konverzaci/Mute this conversation a nechat je si tam honit triko, nebudete to mít v upozorněních. Což mimochodem nefunguje v Tweetdecku.
- Opustit konverzaci/Leave this conversation a tím skoro znemožnit, aby další a další co neumí vynechat další lidi “v kopii” psali odpovědi a vy je dostávali. Velmi užitečné pro jakékoliv toxické/otravné vlákno. Otravné třeba i v tom, že je tam příliš velký provoz. Používám velmi často, včetně předchozí možnosti. zpravidla velmi brzy poté, co mě přestane bavit házet účty do Seznamu a tlumit je.
- Skrýt odpověď/Hide reply pokud nechcete aby nějaký hnus byl přímo vidět pod vašim tweetem. Na to co je skryté se ale dá dívat (Ukázat skryté odpovědi/View Hidden replies).
- Nahlásit tweet/Report tweet, což je samozřejmě, od příchodu Muska, už úplně k ničemu
- Zamknout vlastní účet/Protect your tweet, (zde) obsah tak uvidí pouze ti, které si pustíte do sledujících. Nezapomeňte na témže místě i případně omezit kdo vás smí označit ve fotkách. Případně zcela znemožnit.
- Tvořit tweet jen pro “kruh/Twitter circle” je v zásadě celkem k ničemu, ale dá se využit, nutno při vložení, nejde měnit později
TIP: K čemu slouží na Twitteru Kruh (Twitter Circle)?
- Přímé zprávy/Direct messages (zde) můžete přijímat pouze od těch co sledujete, nesledovaní je nebudou moci poslat. Pokud umožníte příjem od kohokoliv, nesledovaní budou končit v “žádostech”, naštěstí tak jako tak. Na stejném místě můžete zapnout filtr na zprávy „nízké kvality“, ale je to dost k ničemu.
TIP: Jak se zbavit spammerů, co vás na Twitteru přidávají do skupinové komunikace
- Smazat tweet/Delete tweet kde se to vymklo kontrole. Takové „skoro konečné řešení“, ale funguje. Tedy, částečně, protože se na vás sesypou, že jste ho smazali a že cenzurujete.
- Přejmenovat účet/rename account tak že změníte jeho název (tedy ono @něco) a změníte si informace v účtu tak, aby vás nebylo možné najít podle původních. Zůstanou vám sledující, ale „původní“ účet „zmizí“.
- Můžete dát přestávku. Odhlásit se na počítači, odhlásit se či dokonce odstranit aplikaci na mobilních zařízeních, deaktivovat zasílání upozornění na e-mail.. A prostě to den, dva, týden ignorovat.
Konečné řešení?
Odejděte. Opusťte Twitter. Zrušte účet tedy deaktivujte účet. Jakkoliv to zní jako něco skoro nemožného (pro řadu lidí), nemožné to není. Nepotřebujete ho. V okamžiku kdy toxicita přeroste mez a vy už nevíte kudy kam, je tohle jediné funkční řešení.
Deaktivaci účtu můžete využít pro zmizení účtu, máte totiž 30 dní na to, abyste zamezili konečnému smazání.
Pokud nechcete opustit Twitter, můžete si založit nový účet tak, aby nebyl spojitelný s vámi. A můžete sledovat cokoliv chcete. Jen se musíte vyhnout zveřejňování obsahu a komunikaci s dalšími účty. Pokud ne, dříve či později se opět ocitnete v toxické pasti.
Další tipy týkající se Twitteru/X
-
TIP#004: Twitter/X for dummies (10): Správa více účtů na Twitteru/X – na webu, v mobilu či Tweetdecku (aktualizováno)
Je docela zajímavé, že Twitter dlouho zaostával v možnosti spravovat více účtů (profilů) pomocí jednoho přihlášení, respektive v možnosti dát více lidem šanci spravovat jeden účet. Facebook i Google+ tohle umí, samozřejmě…
-
TIP#2609: Čínské aplikace mi do mobilu nesmí, chtějí toho moc. Daleko víc než ty naše. Pravda nebo mýtus? Kauza Temu
Někdy pár dní zpět na sociálních sítích zaznělo: “Vzhledem k tomu, kolik toho ta jejich apka chce, mi do mobilu nesmí. Jsem přesvědčenej, že mají prachy od čínský vlady a netuším, proč…