Windows 11 stejně jako předchozí verze umí víc uživatelů a ti se mohou přihlašovat, pracovat pod svými účty, odhlašovat se, ale i přepínat bez nutnosti odhlašování. Lze řídit i jejich oprávnění a možnosti přístupu. Pokud máte doma jakýkoliv počítač, kde bude pracovat víc uživatelů, tak zcela určitě chcete aby pracovali pod svými účty.
Práce s uživateli (účty) je k nalezení v Nastavení/Setting -> Účty/Accounts. Najdete tam především sebe, pak snahu prodat vám Office365, blok Nastavení účtu co se týká vás (přesněji přihlášeného uživatele).
Po odrolování najdete Jiní uživatelé a případně i Rodina.
Právě v Jiní uživatelé/Other users najdete možnosti Přidat jiného uživatele/Add user. Dostanete se k vytváření účtu, kde se ale předpokládá, že půjde o existující Microsoft účet, nikoliv lokální (místní) účet.
K tomu se ale můžete dostat volbou Nemám přihlašovací údaje této osoby – tam je pak možné mimo založené nového Microsoft účtu zvolit Přidat uživatele bez účtu Microsoft.
Stačí jen vyplnit požadované přihlašovací jméno a přidat heslo.
Pozor na to, že zakládání lokálního účtu vyžaduje nastavování bezpečnostních otázek a není možné je vynechat.
Po založení účtu je možné změnit typ účtu ze standardní uživatel na správce. A samozřejmě také účet Odebrat. V Účty -> Jiní uživatelé můžete vidět přehled založených účtů (místních i Microsoftích), ale pozor, vás tam zobrazovat nebude.
Přes Rodina se můžete dostat k vytváření účtů dětem, kde se opět předpokládá, že vaše děti budou mít Microsoft účet. Po vytvoření účtu si je přidáte jako Člen/Member rodiny – vám to pak umožní používat rodičovskou kontrolu.
Pozor ať si nenaběhnete, dětské účty jsou omezeny věkem. A stejně jako leckde jinde nastavení příliš nízkého věku může znamenat okamžité zablokování účtu. Stejně tak mohou případná omezení být zbytečnou komplikací – dítě ve Windows můžete bez problémů nechat “fungovat” s klasickým uživatelským účtem.
Kam se poděla původní správa uživatelů a skupin?
Windows 11 Home nemá možnost správy uživatelů a skupin, tedy to co jste možná znali jako Local User and Group Managementi – lusrmgr.msc. Můžete si ho sice spustit, ale upozorní vás, že máte verzi Windows, která funkčnost nepodporuje.
Řešením je pořídit si lusrmgr z GitHubu. Získáte lusrmgr.exe s potřebnou funkčností. Dostanete se i tak k uživatelů o které jste při upqrade z Windows 10 na Windows 11 přišli. Stejně tak ke všem skupinám, které v běžném Nastavení/Setting vůbec nejsou k dispozici.
V příkazové řádce nadále funguje staré známé NET USER, takže nic nebrání použití. Pro skupin NET LOCALGROUP. Řeč o tom byla například už ve Windows 11 mají účet Administrator, ale je neaktivní. Jak ho povolit? a Jak ve Windows vytvořit nového uživatele z příkazové řádky?
V PowerShellu navíc užitečné Get-LocalUser (dokumentace) a Get-LocalGroup
Z hodících se tipů ještě viz Jak ve Windows 10 (ale i dřívějších verzích) získat použitelný účet správce? Platí i ve Windows 11
Tipy týkající se Windows 11
-
TIP#1963: Jak se ve Windows 10/Windows 11 zbavit (předinstalovaného) McAfee
Pořídíte-li si počítač či notebook (například ASUS) tak budete mít zpravidla tu smůlu, že se vám tam “od výrobce” objeví spousta předinstalovaného bloatware. Jedním z nich je i “antivirus” od McAfee. Jedna…
-
TIP#1961: Které věci z Windows 10 už nenajdete ve Windows 11
Windows 11 odstraní některé věci z Windows 10. Při pohledu na přehled ale asi dojdete k tomu, že nejde o něco co by vám příliš mělo chybět. Související příspěvky TIP#2821: Jak ovládat…
-
TIP#1957: Jaký je rozdíl mezi Windows 365 a Windows 11 (Windows 10)?
Čerstvě Microsoft oznámil dvě nové verze Windows. V červnu pokračování pro Windows 10 pod názvem Windows 11 a v červenci ještě novinku s označením Windows 365. Takže je čas si v tom…
-
TIP#1951: Co se stane, když z Windows 10 nepřejdu na Windows 11?
Už někdy tento rok Microsoft vypustí do světa nové Windows 11 (aktuálně je můžete mít v beta verzi, viz Jak stáhnout Windows 11?) a bude tlačit na uživatele Windows 10, aby přešli…
-
TIP#1941: Co je to TPM, jak zjistit zda v počítači je a proč Windows 11 vyžadují, aby to váš počítač měl?
TMP je zkratka pro Trusted Platform Module. Jde o čip, který obsahují pouze novější počítače, tedy zpravidla ne starší než zhruba dva či tři roky. Některé i takto nové TPM buď nemají…
-
TIP#1940: Jak v BIOSu/UEFI povolit TPM
Pokud vám Windows tvrdí, že váš počítač nemá TPM, tak ho může opravdu nemít, ale také ho možná máte pouze zakázaný v BIOSu/UEFI – což obnáší to, že musíte restartovat počítač a…
-
Jak stáhnout Windows 11?
Microsoft 24. června oznámil, že nová verze Windows bude skutečně mít číslo jedenáct a bude dostupná zdarma pro uživatele Windows 10. Dostupná v ostré podobě ale zatím nová verze není, takže mít…