Různorodé konektory pro (hlavně) video jsme tu už probírali v HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší a o tom, že existuje více variant HDMI tam už řeč byla. Ale neuškodí se podívat jaké vlastně.
HDMI znamená High Definition Multimedia Interface a jde v základní podobě o přenos videa a audio z nějakého zdroje signálu do něčeho co bude přehrávat (video, zvuk či oboje, takže televize, displej, atd), ale také nahrávat (tedy například Blu-Ray přehrávač či jiné záznamové zařízení).
Dobré vědět je, že HDMI má vedle různých konektorů několik verzí– ty postupně zlepšovaly možnosti. Ta poslední aktuální je HDMI 2.1 a umožňuje přenos 47 Gbps dat (což je nekomprimované 12 bitové 4K HDR 120 Hz video). Takže pokud je možné mít alespoň HDMI 2.0, tak ho mějte (a 2.1 určitě neuškodí) – hledět na to je třeba při nákupu kabelů a pořízení displeje. Verze 2,.1 se objevila v roce 2020, takže starší zařízení ho tak jako tak podporovat nebudou.
Tři typy konektorů

Co se provedení týče, tak HDMI používá 19 pinové konektory, ve třech různých provedeních – teče přes ně video, audio, 5V napájení, hodiny pro synchronizaci a může i Ethernet.
HDMI Type-A je doposud nejčastěji používané provedení s největším konektorem – prakticky vždy k nalezení na televizi a všude tam, kde je dostatek místa (rozměr 14×4.55 mm). Konektor je na jedné straně zkosený a to souměrně.
HDMI Type-C neboli mini HDMI je menší verze, také na jedné straně zkosený a to souměrně. Rozměry 10.42 x 2.42 mm, stejný počet vodičů (ale jiné uspořádání). Začal se používat tam, kde bylo méně místa a Type-A se tam nevešel – běžně ho tak najdete na foťácích/kamerách a v některých noteboocích či na mini počítačích jako je Raspberry Pi.
HDMI Type-D neboli micro HDMI je ještě menší provedení, taktéž souměrně zkosené na jedné straně – rozměry 6.3 x 2.8 mm. Stále všech 19 vodičů, opět v jiném rozložení. Nesetkáte se s ním příliš často, ale když už, tak v některých mobilních telefonech.
HDMI (zejména Type-D) ale dnes plně nahrazují USB-C konektory – přes ně je totiž možné přenášet video. A pro připojení (třeba) k televizi stačí pořídit USB-C > HDMI adaptér nebo kabel. Tady viz Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-B? Jak to je s USB porty a kabely?
Co kupovat, jak kupovat a na co hledět
Pokud budete kupovat HDMI kabely (nebo redukce, kde už je často nějaká ta aktivní elektronika), tak můžete začít zkoumat na HDMI Kabely na Alza.cz (či kdekoliv jinde).
Lišit se budou podle verze (HDMI 2.0 je běžné a vystačí, HDMI 2.1 bude dražší, HDMI 1.4 nemusí pro některé náročné věci stačit ), délky (většinou 1, 1.5, 2, 3 až 10 m) a ohlídejte si zda jsou oboustranné (měly by být vždy u HDMI na HDMI). Většinou budete kupovat “male”, protože na zařízeních jsou vždy “díry” pro zasunutí.
TIP: Pořídili jste si něco co je označené HDMI 2.1? Tak pozor co to vlastně je.
- Bez problémů budou kabely propojující tři výše uvedené HDMI konektory
- Existuje i propojovací (prodlužovací) HDMI s male – female
- Pořídit můžete (tady už pozor, nepůjde o obousměrné)
- Display Port -> HDMI a mini Display Port -> HDMI
- DVI-D -> HDMI a DVI -> HDMI
- USB-C -> HDMI
- Ethernet musí být specificky uveden, pokud to potřebujete
V redukcích je pak zpravidla možné
- HDMi -> VGA
- Display Port -> HDMI a mini DP -> HDMI
- USB-C -> HDMI (Thunderbolt a USB-C jsou kompatibilní)
- Apple Lightning -> HDMI (ano, u Apple nezapomeňte, že má vše po svém)
- VGA -> HDMI
- DVI -> HDMI resp. HDMI -> DVI (tady pozor na rozdílné DVI konektory)
- HDMI -> RCA a RCA -> HDMI
- obousměrné HDMI <-> DVI
- někdy i dvojité (třeba USB-C -> HDMI a VGA)
Roli redukcí mohou plnit i různorodé huby (viz například Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy řešící USB-C/Thunderbolt -> HDMI a Canyon DS-9 (14-v-1) co navíc umí i VGA).
U notebooku (a mobilů) je dobré mít příslušnou redukci (USB-C například) na HDMI a VGA (protože nikdy nevíte, k čemu se budete potřebovat připojit). Případně nemá-li USB-C, tak z micro/mini HDMI na HDMI a VGA.
Další nákupní rádci
Nákupní rádci všeho druhu
-
Nákupní rádce (26): Skvělý 27″ MSI s Quad HD. Sodastream do myčky. Google Pixel 9 je venku
Udělátko na čištění okapů. Užitečná sada nástrojů. Venkovní chytrá zásuvka od Evolveo. Cable Clips. Meross Smart Water Leak Sensor. MagSafe, tripod i do ruky. Teisseire má slušnou nabídku příchut. Gumicuk, a Tessan…
-
TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení? Jak na chlazení pro Raspberry
Mám už dlouho doma Raspberry Pi 3 v kovové skříňce bez chlazení a funguje ty roky stále stejně dobře. Jenže to je stařičké Pi 3 a není použito pro nic intenzivního. Novější…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
Nákupní rádce (25): Jak vyndáváte klíšťata? Moleskine, letitá klasika. Velcro. Organizér kabelů. Tipy na powerbanky
Čistící hmota co má kouzelný název. VESA adaptér. SwitchBot teplo/vlhkoměr a skvělý Hub co umí IrDa. Plachta na kolo. SodaStream flašky. Tesla Smart Sensor Smoke. Pozicovatelný držák na tablet či telefon Související…
-
Nákupní rádce (24): Odsávačka pájky. Krásné barevné tašky na třídění odpadu. Herní tichá USB klávesnice hýřící RGB. Skvělý Victorinox Swiss Champ
Z Flip6, Z Fold6 lze předobjednat. Nabíječka pro cesty po světě. Zigbee+Tuya. 16 A do krabice. AlzaPower Station v akci. Dlouho jsem nezkoušel hádanku. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit…
-
TIP#2759: Vyplatí se koupit levný Android TV Box? Jsou s tím spojená nějaká rizika? Co spíše koupit?
Aliexpress a jiné weby jsou plné levných TV Boxů s Androidem. Je lákavé si chtít něco takového koupit. Ceny jsou velmi nízké. Můžete i něco podobného koupit v Česku, kde to sice…
-
Nákupní rádce (23): Pouzdra na laptop či tablet? Co Cable Storage Bag? Přepěťové zásuvky. Kobo Clara BW a jailbreak
ASUS Vivobook 15. Chladící podložka pro psa a ventilátor. Anti-spy Screen Protector. HDMI Switch udělátko. Klasická kostka se čtyřmi zásuvkami, ale navíc už je tam USB. Logitech, malá, lehká herní myš Související…
-
Nákupní rádce (22): Skvělý Pineboard HatDrive! Nano. LED hudební žárovka. Pouzdro na M2 SSD. Apple Watch řemínky.
Kroužek na klíče. Pekáček? S chytrou poklicí. Fascinující ty „SEO popisky“. Výstražná oranžová vesta a motolékárnička. Gola sada. Odstraňovač samolepek. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si…
-
Nákupní rádce (21): AirPods Pro 2? Vlastně dost problematický produkt. Podstavec pod monitor přesně naopak
Titanové nádobí. Ze zcela jiného soudku, na víkend. NFC znáte? Netatmo má dálkové infra červené ovládání. Digitální Šupléra. Horkovzdušná pistole. Tapo L535E pro Matter. Podložka pro přesazování. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce:…
-
Hlouposti z Aliexpressu (1): Neodymové magnety, světlo co je i otvírák na lahve. Kupa věcí co ani nevíte, že existují
Asi je čas založit novou kategorii tipů. Ty původní promyšlené a často i zkoumané či jinak lepší zůstávají. Ale občas se tam prostě objeví jednotlivosti co pobaví či potěší, ale nemám vlastně…
-
TIP#2723: Original case pro Raspberry Pi5 přímo od Raspberry
Je řada možností do čeho Raspberry “zavřít”, ale zrovna Raspberry Pi Case for Raspberry Pi 5 přímo od Raspberry je dobrá alternativa na začátek. Související příspěvky TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení?…
-
TIP#2722: Jak na NFC. K čemu všemu můžete využít NFC tag, levnou a dostupnou nálepku či přívěšek s čipem.
Už je to dávno, kdy vznikl tip Co je to NFC? Co je to NFC Tag? K čemu je to vlastně dobré?. V té době ještě podpora čtení NFC v mobilech byla…
-
Nákupní rádce (20): Multimetr, povinná výbava do domácnosti. Užitečné zahnuté USB-C kabely
Mouse Mover, Jiggler, Jitter. Thule 926 VeloCompact. Hádanka. Raspberry Pi 5 kit. Backbone One. Výběr různorodých prodlužovaček. Ešus. měření USB portů/kabelů. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co…
-
Nákupní rádce (19): Soundbar asi tak ideálně k počítači s více tipy. Skvělý Tefal OptiGrill. Co používáte proti komárům s tipy od čtenářů
Odstraňovač vteřinového lepidla. Batoh pro notebook. Dvě užitečnosti pro stěhování. Lis na zdravé tyčinky. CANS s kupou příchutí. Plachta proti kroupám. Klopák. Nová Tapo C125 kamera. A Stan. Jo. Související příspěvky TIP#684:…
-
TIP#2711: Jak simulovat pohyby myši? Pořiďte si Mouse Mover, Jiggler, Jitter, simulátor pohybu myši…
Dával jsem to jenom jako malý tip na věci z Ali/Temu, ale ukázalo se, že to nejen není moc známé, ale že hodně lidí tápe co se se využití týče. Takže proč…