Různorodé konektory pro (hlavně) video jsme tu už probírali v HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší a o tom, že existuje více variant HDMI tam už řeč byla. Ale neuškodí se podívat jaké vlastně.
HDMI znamená High Definition Multimedia Interface a jde v základní podobě o přenos videa a audio z nějakého zdroje signálu do něčeho co bude přehrávat (video, zvuk či oboje, takže televize, displej, atd), ale také nahrávat (tedy například Blu-Ray přehrávač či jiné záznamové zařízení).
Dobré vědět je, že HDMI má vedle různých konektorů několik verzí– ty postupně zlepšovaly možnosti. Ta poslední aktuální je HDMI 2.1 a umožňuje přenos 47 Gbps dat (což je nekomprimované 12 bitové 4K HDR 120 Hz video). Takže pokud je možné mít alespoň HDMI 2.0, tak ho mějte (a 2.1 určitě neuškodí) – hledět na to je třeba při nákupu kabelů a pořízení displeje. Verze 2,.1 se objevila v roce 2020, takže starší zařízení ho tak jako tak podporovat nebudou.
Tři typy konektorů

Co se provedení týče, tak HDMI používá 19 pinové konektory, ve třech různých provedeních – teče přes ně video, audio, 5V napájení, hodiny pro synchronizaci a může i Ethernet.
HDMI Type-A je doposud nejčastěji používané provedení s největším konektorem – prakticky vždy k nalezení na televizi a všude tam, kde je dostatek místa (rozměr 14×4.55 mm). Konektor je na jedné straně zkosený a to souměrně.
HDMI Type-C neboli mini HDMI je menší verze, také na jedné straně zkosený a to souměrně. Rozměry 10.42 x 2.42 mm, stejný počet vodičů (ale jiné uspořádání). Začal se používat tam, kde bylo méně místa a Type-A se tam nevešel – běžně ho tak najdete na foťácích/kamerách a v některých noteboocích či na mini počítačích jako je Raspberry Pi.
HDMI Type-D neboli micro HDMI je ještě menší provedení, taktéž souměrně zkosené na jedné straně – rozměry 6.3 x 2.8 mm. Stále všech 19 vodičů, opět v jiném rozložení. Nesetkáte se s ním příliš často, ale když už, tak v některých mobilních telefonech.
HDMI (zejména Type-D) ale dnes plně nahrazují USB-C konektory – přes ně je totiž možné přenášet video. A pro připojení (třeba) k televizi stačí pořídit USB-C > HDMI adaptér nebo kabel. Tady viz Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-B? Jak to je s USB porty a kabely?
Co kupovat, jak kupovat a na co hledět
Pokud budete kupovat HDMI kabely (nebo redukce, kde už je často nějaká ta aktivní elektronika), tak můžete začít zkoumat na HDMI Kabely na Alza.cz (či kdekoliv jinde).
Lišit se budou podle verze (HDMI 2.0 je běžné a vystačí, HDMI 2.1 bude dražší, HDMI 1.4 nemusí pro některé náročné věci stačit ), délky (většinou 1, 1.5, 2, 3 až 10 m) a ohlídejte si zda jsou oboustranné (měly by být vždy u HDMI na HDMI). Většinou budete kupovat “male”, protože na zařízeních jsou vždy “díry” pro zasunutí.
TIP: Pořídili jste si něco co je označené HDMI 2.1? Tak pozor co to vlastně je.
- Bez problémů budou kabely propojující tři výše uvedené HDMI konektory
- Existuje i propojovací (prodlužovací) HDMI s male – female
- Pořídit můžete (tady už pozor, nepůjde o obousměrné)
- Display Port -> HDMI a mini Display Port -> HDMI
- DVI-D -> HDMI a DVI -> HDMI
- USB-C -> HDMI
- Ethernet musí být specificky uveden, pokud to potřebujete
V redukcích je pak zpravidla možné
- HDMi -> VGA
- Display Port -> HDMI a mini DP -> HDMI
- USB-C -> HDMI (Thunderbolt a USB-C jsou kompatibilní)
- Apple Lightning -> HDMI (ano, u Apple nezapomeňte, že má vše po svém)
- VGA -> HDMI
- DVI -> HDMI resp. HDMI -> DVI (tady pozor na rozdílné DVI konektory)
- HDMI -> RCA a RCA -> HDMI
- obousměrné HDMI <-> DVI
- někdy i dvojité (třeba USB-C -> HDMI a VGA)
Roli redukcí mohou plnit i různorodé huby (viz například Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy řešící USB-C/Thunderbolt -> HDMI a Canyon DS-9 (14-v-1) co navíc umí i VGA).
U notebooku (a mobilů) je dobré mít příslušnou redukci (USB-C například) na HDMI a VGA (protože nikdy nevíte, k čemu se budete potřebovat připojit). Případně nemá-li USB-C, tak z micro/mini HDMI na HDMI a VGA.
Další nákupní rádci
Nákupní rádci všeho druhu
-
Nákupní rádce (18): Nano lepící páska. Na dálku ovládatelný infračervený vysilač
Další kousek od IMMAXu. Dveřní/okenní ZigBee senzor. Xiaomi místní gateway. ROCKBROS Cycling Lock. Alza má 10-25% slevy na JBL. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při…
-
TIP#2698: Apple Magic Mouse po mnoha letech
Kdysi dávno, když jsem si pořídil můj první (a stále ještě jediný) MacBook, tak jsem si k němu koupil i Apple Magic Mouse. Chtěl jsem poznat myš co nemá tlačítka (a má…
-
Nákupní rádce (17): Chytrý zubní kartáček. Magnetické senzory na dveře a okna
ZigBee Repeater. senzory na teplotu a vlhkost a únik vody. Písek do pískoviště. Kamera, umí i noční vidění. Jak měřit spotřebu bez chytré zásuvky? Prodlužovací zásuvka IMMAX Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce:…
-
TIP#2691: Nákupní rádce: Kamera na doma i na ven?
Jsem tu zase s dotazy. Jaké používáte IP kamery, tedy pokud je vůbec používáte. A sešla se, jak už to tak bývá, řada velmi užitečných odpovědi. Související příspěvky TIP#2823: TP-Link Tapo C225…
-
TIP#2690: Logitech MX Keys Mechanical po skoro dvou letech používání
V srpnu 2022 jsem přešel na Logitech MX keys (MX Mechanical). Bezdrátovou klávesnici. V Logitech MX Keys Mechanical?(recenze) psané po intenzivním používání (zdejší komplikovaný zvyk) jsem ji označil za jednoznačně koupit. Jak…
-
TIP#2686: Bose QuietComfort QC Earbuds II po devíti měsících používání. S čím budete zápasit
V Jaké jsou Bose QuietComfort QC Earbuds II. Recenze a praktické zkušenosti je dlouhá recenze i zkušenosti s Bose ANC peckami. Je to nějakých devět měsíců, takže je čase se k tomu…
-
Nákupní rádce (16): BT/BLE pro Home Assistant. Rozšíření dosahu ZigBee. Dvojice půdních senzorů
Červené brýle. Vážíte se? Jak pochytřit běžný vypínač ve zdi? Chytrá zásuvka z Banggood. Stolní „průchozí“ chytrý spínač k lampě! Ventilátory a chlazení Siguro. Star Wars na Alze Související příspěvky TIP#2657: Nákupní…
-
TIP#2680: Nákupní rádce: Chytré hodinky? Jaké?
Zase tu byly zvědavé dotazy, jaké chytré hodinky preferujete. Já šel do Apple Watch 5 po přechodu na iPhone, tedy někdy před cca pěti lety, předtím Garmin Vivoactive a Fitbit už ani…
-
Nákupní rádce (15): Radiostanice UHF/VHF co se dá přeprogramovat. Osvědčená pumpička
Měření spotřeby elektřiny celého domu/bytu. Ke skartovačce stlačený plyn? USB-C HUB z Temu. Nokia? Legenda? Koupili byste? Výložník na stožár. Chytrá domácnost levnější. Jako fakt? 99.99 procent. Venkovní senzor teploty a vlhkosti…
-
TIP#2663: Nákupní rádce: Wi-Fi Mesh a VDSL router
Jak už je chvíli na 365tipech zvykem, ptal jsem se fanoušků na sociálních sítích na to jaký doporučí VDSL router a jaký používají Wi-Fi Mesh. A protože to tak trochu souvisí, tak…
-
TIP#2657: Nákupní rádce: Co používat za chytré zásuvky? Nejčastější značky a postřehy k nim
Otázka na fanoušky v podobě Co používáte za chytré zásuvky? Přinesla další záplavu skvělých tipů a zpětných vazeb, kompletní sadu najdete (jako obvykle) na konci tipu, ale pro ty co to nechtějí…
-
Nákupní rádce (14): Cestovní adaptéry, může se hodit. Hustilka. Kouzelná krabička s prstem
Zigbee spínač. Provzdušňujete? Čistička řetězu na kolo. Motorovka z AlzaTools. Proč na ty brýle lepí loga? Užitečnost za osm korun z Temu. Další souhrn jednotlivostí co prošly skrz zdejší socnety a třeba…
-
Nákupní rádce (13): AirTag a SmartTag2 a jak ušetřit. SodaStream. Nůž? Sekyrku? Odžmolkovač. VyplašTo Plašič divoké zvěře a nejen to
Stává se z toho hodně povedený seriál plný užitečný tipů a triků, hodně z nich díky zpětné vazbě čtenářů a fanoušků. Takže je tu další dávka. Související příspěvky TIP#2657: Nákupní rádce: Co…
-
TIP#2644: Nákupní rádce: All In One PC? Co to je a měl bych si to pořídit?
All In One PC (AiO) je označení pro počítač kde všechno je v “jedné bedýnce”, takový počítač je prostě běžně přímo součástí těla displeje. Má různé výhody i nevýhod, některé se ale…
-
Nákupní rádce (12): Apple Pencil, čelovka a brýle na kolo. Super handsfree do staršího auta a další věci. Kupa věcí
Čtrnáct dílů a nespočet tipů na zajímavé věci. Počítačové, pro domácnost, ke sportování. Vybrané ručně, s přidanou hodnotou a v řadě případů se zkušenostmi lidí, kteří je používají. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…