Různorodé konektory pro (hlavně) video jsme tu už probírali v HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší a o tom, že existuje více variant HDMI tam už řeč byla. Ale neuškodí se podívat jaké vlastně.
HDMI znamená High Definition Multimedia Interface a jde v základní podobě o přenos videa a audio z nějakého zdroje signálu do něčeho co bude přehrávat (video, zvuk či oboje, takže televize, displej, atd), ale také nahrávat (tedy například Blu-Ray přehrávač či jiné záznamové zařízení).
Dobré vědět je, že HDMI má vedle různých konektorů několik verzí– ty postupně zlepšovaly možnosti. Ta poslední aktuální je HDMI 2.1 a umožňuje přenos 47 Gbps dat (což je nekomprimované 12 bitové 4K HDR 120 Hz video). Takže pokud je možné mít alespoň HDMI 2.0, tak ho mějte (a 2.1 určitě neuškodí) – hledět na to je třeba při nákupu kabelů a pořízení displeje. Verze 2,.1 se objevila v roce 2020, takže starší zařízení ho tak jako tak podporovat nebudou.
Tři typy konektorů

Co se provedení týče, tak HDMI používá 19 pinové konektory, ve třech různých provedeních – teče přes ně video, audio, 5V napájení, hodiny pro synchronizaci a může i Ethernet.
HDMI Type-A je doposud nejčastěji používané provedení s největším konektorem – prakticky vždy k nalezení na televizi a všude tam, kde je dostatek místa (rozměr 14×4.55 mm). Konektor je na jedné straně zkosený a to souměrně.
HDMI Type-C neboli mini HDMI je menší verze, také na jedné straně zkosený a to souměrně. Rozměry 10.42 x 2.42 mm, stejný počet vodičů (ale jiné uspořádání). Začal se používat tam, kde bylo méně místa a Type-A se tam nevešel – běžně ho tak najdete na foťácích/kamerách a v některých noteboocích či na mini počítačích jako je Raspberry Pi.
HDMI Type-D neboli micro HDMI je ještě menší provedení, taktéž souměrně zkosené na jedné straně – rozměry 6.3 x 2.8 mm. Stále všech 19 vodičů, opět v jiném rozložení. Nesetkáte se s ním příliš často, ale když už, tak v některých mobilních telefonech.
HDMI (zejména Type-D) ale dnes plně nahrazují USB-C konektory – přes ně je totiž možné přenášet video. A pro připojení (třeba) k televizi stačí pořídit USB-C > HDMI adaptér nebo kabel. Tady viz Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-B? Jak to je s USB porty a kabely?
Co kupovat, jak kupovat a na co hledět
Pokud budete kupovat HDMI kabely (nebo redukce, kde už je často nějaká ta aktivní elektronika), tak můžete začít zkoumat na HDMI Kabely na Alza.cz (či kdekoliv jinde).
Lišit se budou podle verze (HDMI 2.0 je běžné a vystačí, HDMI 2.1 bude dražší, HDMI 1.4 nemusí pro některé náročné věci stačit ), délky (většinou 1, 1.5, 2, 3 až 10 m) a ohlídejte si zda jsou oboustranné (měly by být vždy u HDMI na HDMI). Většinou budete kupovat “male”, protože na zařízeních jsou vždy “díry” pro zasunutí.
TIP: Pořídili jste si něco co je označené HDMI 2.1? Tak pozor co to vlastně je.
- Bez problémů budou kabely propojující tři výše uvedené HDMI konektory
- Existuje i propojovací (prodlužovací) HDMI s male – female
- Pořídit můžete (tady už pozor, nepůjde o obousměrné)
- Display Port -> HDMI a mini Display Port -> HDMI
- DVI-D -> HDMI a DVI -> HDMI
- USB-C -> HDMI
- Ethernet musí být specificky uveden, pokud to potřebujete
V redukcích je pak zpravidla možné
- HDMi -> VGA
- Display Port -> HDMI a mini DP -> HDMI
- USB-C -> HDMI (Thunderbolt a USB-C jsou kompatibilní)
- Apple Lightning -> HDMI (ano, u Apple nezapomeňte, že má vše po svém)
- VGA -> HDMI
- DVI -> HDMI resp. HDMI -> DVI (tady pozor na rozdílné DVI konektory)
- HDMI -> RCA a RCA -> HDMI
- obousměrné HDMI <-> DVI
- někdy i dvojité (třeba USB-C -> HDMI a VGA)
Roli redukcí mohou plnit i různorodé huby (viz například Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy řešící USB-C/Thunderbolt -> HDMI a Canyon DS-9 (14-v-1) co navíc umí i VGA).
U notebooku (a mobilů) je dobré mít příslušnou redukci (USB-C například) na HDMI a VGA (protože nikdy nevíte, k čemu se budete potřebovat připojit). Případně nemá-li USB-C, tak z micro/mini HDMI na HDMI a VGA.
Další nákupní rádci
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2827: Vodafone GigaCube 5G “věžička” s 5G Internetem (recenze)
Vodafone GigaCube 5G je povedený 5G modem pro domácí i menší/střední firemní síť za 6001 Kč. Budete pochopitelně potřebovat SIM kartu (Nano SIM) ś mobilním datovým tarifem, ať už vlastním nebo si…
-
Hlouposti z Aliexpressu (3): Stahovák olejového filtru. Hadicové konektory. Spirálový chránič kabelů
Kryt na batoh proti dešti. Šprcka na Dálkové ovládání. Kravinka pro kočku. Koncovky na šipky. Držák otevřeného okna. Sucháč na kabely. Čistící nástroje na sluchátka a pár záhad. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
Nákupní rádce (29): QOOBE NUC. Ethernet přes elektrické rozvody. Brčka plastová nevymřela. PlayStation 5 Pro
Pouzdro na pevný disk. Stelivo pro kočky. BT USB udělátko do staršího auta. USB-C/Thunderbolt měřák. „Pigi čaj“ v podobě kávy. Meteostanice Solight. Brašny na notebooky, Ali nebo v Česku? Související příspěvky TIP#684:…
-
TIP#2812: Jaký je O2 Tag? “Lokalizační čip” použitelný v Apple Find My, ale za podstatně méně peněz
Jak funguje Apple AirTag jsme tu už probírali, dokonce v několika tipech. Začít můžete třeba v Jak na Apple AirTag: K čemu je to použitelné (a platí i pro Tile a další)…
-
Nákupní rádce (28): Pohybové senzory. Lepidlo na svařování kovů za studena. Alza dny (opět)
Tesla má chytrý teplo-vlhkoměr. Kalkulačku? Máte? Jaký inkoust kupovat do tiskárny? Pouzdro na lahev použitelné i na leccos jiného. Digitální ladička. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co…
-
TIP#2809: Nákupní rádce: Jaké powerbanky smějí/nesmějí na palubu letadla? A proč tomu tak je?
Na palubu letadla lze vzít pouze powerbanky splňující určitá pravidla stanovená mezinárodními předpisy pro leteckou přepravu, zejména kvůli rizikům spojeným s lithium-iontovými /Li-Ion) bateriemi, které jsou v nich použity. Související příspěvky TIP#467:…
-
TIP#2800: Tester USB portu/nabíječky za pár desítek korun z Aliexpressu. Užitečná vychytávka. K čemu je to dobré? A jaké jsou lepší?
Stálo to 96 Kč na Temu a je to USB stick. Zapojíte do USB, poté do toho zapojíte nějaké další USB zařízení. Má to displej, na kterém uvidíte informace o tom, jaké…
-
TIP#2798: Co je to šuplera. K čemu slouží? A víte, že ji můžete mít i digitální?
Šuplera (ale i šupléra), delším názvem posuvné měřítko/měřidlo, je základní vybavení dílny. Jak delší pojmenování napovídá, jde o pomůcku pro měření – vnějších i vnitřních rozměrů – délky, průměru, hloubky. Hodí se…
-
TIP#2797: Jaký inkoust kupovat do tiskárny? Originál? Předplatné? Nebo alternativy?
Bude to brzy rok, co jsme domů pořídili HP Deskjet 2700. Povídání k tomu je v První dojmy a postřehy a jak je to s HP Ink/HP+ a prozatím zůstáváme u měsíčního…
-
Nákupní rádce (27): Nalepovací hřebík. Francovka. Jo! USB Hub 9-in-1. Závěsné vaku vaky
Sixtol Organizér do kufru auta. Taková blbost a vono to stojí 450 korun!! AlzaErgo stoly. HP 250 G9 Dark Ash. Creative OUTLIER PRO sluchátka. ASUS Zenbook 14 OLED. M.2 SSD. Rowenta RO3786EA.…
-
TIP#2792: Kde nakupovat na Internetu v zahraničí (tedy hlavně “v Číně”)? A čím to může být rizikové
Teď to tak nějak frčí. S nástupem Temu či Shein se svět diví, jak je možné zaplavit trh vetešnictvím za minimální ceny, s nulovým dopravným a v balíčku skoro kamkoliv do (většinou)…
-
TIP#2789: M.2? NVMe nebo SATA? Jak je to s těmi klíči? A jaké délky nesou které označení
SSD. Skvělá věc. Solid State Disk (Drive) plným názvem, což je taky důvod, proč nedává smysl psát “SSD Disk”, Ale to je vedlejší, dnes bude řeč o rozhraní označeném jako M.2 a…
-
Hlouposti z Aliexpressu (2): Brýle všeho druhu. Další silné neodymové magnety. Parakordový provázek
Vidličko-lžíce. Navigace pro motorkáře. Cyklo oblečení. Fascinující ty „SEO popisky“. Nabíječka, lampička, hodiny, reproduktor. GPS Tracker z Ali Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi…
-
TIP#2787: Router? Hub? Switch? Co všechna ta pojmenování znamenají? Pojďme si projít více než deset termínů
Router, hub, switch, a další zařízení jsou pojmy, které se běžně používají v oblasti počítačových sítí. Související příspěvky TIP#885: Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů TIP#380: Jak na Internet…