Jak na Mac OS udělat screenshot jsem už věděl, nakonec je tu jeden hodně starý tip a tohle téma (Jak udělat screenshot na Mac počítači?). Ale překvapení přišlo v okamžiku, kdy obrázky šly natvrdo na plochu. Jeden by čekal, že na to udělají složku. Navíc není příliš snadné zjistit, jestli to vůbec jde změnit. Ale nejprve jak udělat screenshot:
Screenshot obrazovky | Shift + Sommand + 3 |
Screenshot vybrané oblasti obrazovky | Shift + Command + 4 |
Screenshot určitého okna | Shift + Command + 4 + mezerník |
Pro Screenshot uložený do schránky (a ne na disk/před vybrané místo) | Přidejte k výše uvedeným ještě Control |
Volby pro screenshot a záznam | Shift + Command + 5 |
Screenshot TouchBaru | Shift + Command + 6 |
Osobně nejčastěji potřebují screenshot určitého okna a musím se přiznat, že to množství kláves mi připadá poněkud nadměrné. Ale funguje to.
V řadě případů je užitečné, že se okna ukládají se stínem (vypadá do dobře v článcích). Ale pokud ho nechcete, podržte při pořizování screenshotu ještě Option. Pokud to nechcete nikdy, tak si to v Terminalu vypněte pomocí defaults write com.apple.screencapture disable-shadow true
(a musíte pak restartovat GUI pomoci killall SystemUIServer
). Stíny a s tím spojené komplikace jsou probrané v Jak screenshot na Mac OS pořídit bez stínů a v jiném formátu než PNG
Změna kam se ukládají Screenshoty je možná, musíte použít kombinaci s pětkou a zobrazí se vám panel s volbami pro styl záznamu a také možnost Volby. Tu rozbalte a můžete si vybrat mezi Plocha/Dokumenty/Schránka/Mail/Zprávy/Náhled nebo Jiné umístění. Právě Jiné umístění vám umožní si vytvořit vlastní složku a tam nechat screenshoty ukládat.
TIP: Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows

Můžete tam navíc vypnout i zobrazení plovoucí miniatury, vypnout zapamatování si posledního výběru, zapnout zachycení ukazatel myši a nastavit časovač (5 nebo 10 sekund). Ty první nepříliš jasné volby jsou mimochodem celá obrazovka, vybrané okno a vybraná část (týkají se screenshotu) a poslední dvě pro natáčení vide – celá obrazovka a vybraná oblast.
TIP: Jaké aplikace si na Mac OS pořídit pro snímání obrazovky? Pokud vám nevyhovuje jak umí screenshoty dělat přímo Mac OS tak je to snadné. Najděte něco lepšího.
Screenshoty se ukládají v PNG. Změnit to je možné jedině v Terminalu spuštěním „defaults write com.apple.screencapture type JPG“ a následným restartem systému (nebo spuštění „KillAll SystemUIServer” pro restart UI). Návrat zpět pomocí “defaults write com.apple.screencapture type PNG”
Ukládání v PNG má jeden nepříjemný vedlejší efekt na MacBooku s Retinou. Screenshoty jsou opravdu velké, tak velké, že se prakticky nedají používat pro zveřejnění na webu a je nutné je stejně nakonec převádět na JPEG. Což se dá dělat ručně, ale lepší je využít Automator a do menu si přidat zkratku nejen pro uložení do JPG, ale rovnou i zmenšení na (např) 1600 bodů na šířku. Ale o tom někdy později
Záznam obrazovky se ukládá v QuickTime, takže budete potřebovat následující tip: Jak na Mac OS (Linuxu i Windows) převést QuickTime (MOV) na MP4?
To co uvidíte po Shift + Command + 5 je ve skutečnosti přímo aplikace pro screenshoty a natáčení videa – v originále se jmenuje Grab a v počeštěné podobě prostě Snímek Obrazovky (schovává se ve Finder -> Aplikace -> Utility).
Hodit se určitě bude ještě Jak na Mac OS udělat screenshot, když nejde použít klávesová zkratka
TIP: Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2964: Jak na Mac OS (a nejen tam) mít lokálně LLM (AI). DeepSeek, Llama a další?
Chcete mít vlastní umělou inteligenci, která nepotřebuje přístup k Internetu a ani nic nikam neposílá a nevykecává? Je to vlastně docela snadné, prostě si budete LLM co to umožňují spouštět přímo v…
-
TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
-
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
-
TIP#2919: To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…