Než spustíte web na WordPress.com je vhodné správně nastavit řadu věcí v Nastavení a další místech určujících jak bude web fungovat. Malý „checklist“ s vysvětlivkami určitě pomůže.
Nastavte doménu – mapování na vlastní doménu je zdarma (pokud máte některý z placených tarifů, což určitě máte), stačí nastavit DNS – buď změnou NSSET přímo na doménový systém u WordPress.com nebo použitím CNAME záznamů ve vlastním DNS.
V jednotlivých dalších sekcích nezapomínejte ukládat (Save Settings vpravo nahoře). Pokud máte vlastní WordPress (ten z WordPress.org) tak níže napsané volby platí samozřejmě také, jen možná mohou mít jinou výchozí hodnotu a nebudou v novém administračním rozhraní ale v klasickém WP-Admin.
TIP: Jak bezpečně používat WordPress a proč se weby na WordPressu tolik kradou?
Nastavení -> Obecné
- Site title (název webu) musíte vyplnit určitě, bude to hlavní název webu v TITLE. Takže nepřehánějte délku
- Site tagline si vyplňte podle toho jak se objevuje v šabloně a zda se vám to hodí tam tento statický text mít
- Ikona webu je to co se objevuje v prohlížeči (favicon) a také v aplikaci – rozměr 512 x 512. Pozor toto není logo.
- Jazyk si zkontrolujte na „CS“ (češtinu) pokud tedy máte web česky
- Časové pásmo webu si také zkontrolujte, ideálně „Praha
Váš web je po založení neveřejný (privátní) a dívat se na něj můžete jenom pokud jste přihlášení – nepřihlášeným uživatelům se nezobrazuje. Změnit to můžete právě zde – stačí kliknout na Launch Site. Je to nutné udělat pro nastavení Google Analytics/Search Console.
- Zápatí úplně vypnout nemůžete (jedině v nejdražší placené verzi)
Nastavení -> Dostupnost
- Nic není potřeba řešit, ale pokud byste nechtěli AMP tak je ho možné zde vypnout
Nastavení -> Psaní
- Zobrazení potvrzení publikování si můžete vypnout pokud vás při odeslání hotového článků iritují ty dotazy na to kdy ho vydat.
- Nastavení data a času si ověřte aby odpovídalo českým zvyklostem (datum i čas). Do data v j.n.Y bude vhodné přidat mezery (j. n. Y),
- Nekonečné rolování můžete vypnout, ale stejně to bude záviset od šablony
Nastavení -> Diskuze
- Základní nastavení vypnout Pokusit se automaticky upozornit webové stránky, vypnout Povolit oznamování příchozích odkazů z jiných webů. Pokud tohle necháte zapnuté během pár dnů vám web zaplaví komentářový spam
- Pokud nechcete komentáře na webu (fakt je spíš nechcete) tak vypnout i Povolit návštěvníkům webu přidávat komentáře k
Marketing -> Návštěvnost
- Nechat zapnuté související příspěvky pod článkem, zapnout obě volby pro zobrazení zvýrazněně a s obrázkovým náhledem. Samozřejmě to můžete nechtít, nebo to mít jenom v menší podobě.
- Založit si sledování v Google Analytics a sem přidat kód do Google Analytics Tracking ID. Později to oceníte, protože pomocí toho budete moci ověřit vlastnictví webu v Google Webmaster Tools (nově Search Console). Aby to šlo, je nutné aby web byl veřejný. Tady ostatně viz K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít
- Poté co povolíte viditelnost webu najdete zde adresy pro Mapy Stránek (sitemap.xml) – ty také potom musíte přidat do Google Search Console
- V Ověření vlastnictví webu budete možná chtít přidat kód z Search Console. Na to ale také musíte web nejprve zviditelnit. Případně můžete ověřit pomocí vytvoření záznamu v DNS (nezapomeňte, že tyto změny mohou chvíli trvat) nebo přes Google Analytics. Můžete si vybrat. Stejně tak můžete autorizovat pro Bing, Pinterest a Yandex. Pro Seznam máte smůlu.
Marketing -> Propojení
- Připojte sociální sítě (Facebook, Twitter, Linkedin) na které budete chtít automaticky odesílat příspěvky při jejich zveřejnění. Pokud to budete chtít dělat ručně (třeba přes Buffer) tak nic připojovat nemusíte. Sdílení má (zejména) na Facebooku nevýhodu, do textu příspěvku s odkazem dává zbytečně moc textu, takže zvažte zda nesdílet „ručně“.
- Připojte Instagram pokud budete na web chtít dát aktivní widget Instagramu (do sloupečku či patičky). Jinak nemusíte řešit
Marketing -> Tlačítka sdílení
- Můžete nechat aktivní sdílecí tlačítka a Reblog. Pokud ale chcete stránky zeštíhlit a zrychlit, tak vypněte vše. Sdílecí tlačítka pro sociální sítě už dneska prakticky nikdo nepoužívá (viz Mám dávat na web sdílecí prvky ze sociálních sítí? Dává to ještě smysl?). Nechávat aktivní tlačítko pro tisk je také zbytečné (řeší to styly a stačí prostě tisknout).
.
Další nastavení
Další nastavení už budete řešit v konkrétní šabloně – některá jsou společná napříč všemi šablonami, některá mohou být jen pro konkrétní šablonu. Dělat to budete v Přizpůsobit. Ale ještě předtím si vyberte šablonu, kterou budete používat. Pro další postup budu vycházet z volby Twenty Fifteeen co používá 365tipů.
Zásadní pro přizpůsobení ale bude začít v Nastavení homepage – tam si totiž vyberete jestli chcete styl „blog“ (Nejnovější příspěvky) nebo styl „web“ (Statickou stránku). @365tipů či Pooh.cz je styl „blog“. Bradbury.cz je styl „web“.
Opět nezapomeňte změny ukládat (modré Uložit vlevo nahoře). To co měníte je navíc možné hned vidět – dokud to ale neuložíte, tak se to na ostrém webu neobjeví.
TIP: Celé články nebo jenom upoutávky? Obvyklé dilema u blogu. WordPress na tohle má značku
Identita stránek
- Název webu už znáte, je to druhé místo kde se nachází
- Popis webu už také znáte, opět platí že se vám možná bude hodit
- Logo je pro nastavení loga v rámci šablony – tady si musíte vyzkoušet jestli si tam sedne nebo jestli je lepší ho vynechat
- Ikona webu je vám už známá a může být stejná jako logo, ale také nemusí.
- Zápatí je místo kde můžete změnit zápatí
Sorry, photo gallery is empty.
Barvy a pozadí
- Pozadí umožňuje vybrat obrázek co se zobrazí na pozadí stránek
- Palety nastaví barevnost – nemůžete volně, většinou je to dáno šablonou co nabízí
- Tady vše hodně závisí od šablony
Písma
Vyplatí se zkontrolovat zda umí správně česky (hlavně v nadpisech). Většinou je možné vybrat písmo pro texty a zvlášť pro nadpisy. Volte uvážlivě.
Obrázek v záhlaví
Nastavení se uplatní buď opravdu do obrázku v záhlaví nebo možná jako pozadí sloupce, vyzkoušejte si. Bývá možné i nastavit více obrázků, které se náhodně budou zobrazovat při každém novém zobrazení stránky. Rozměr vám většinou řekne šablona a není možné ho nijak měnit.
Menu
Menu vám umožní udržovat většinou dvě základní menu, ale může jich být více a šablona má vždy pozice pro menu (lišty, slupce, patičky, atd) – určitě ale hlavní navigační (nahoře či na straně) a sociální (odkazy na sociální sítě). Menu si také můžete vytvořit samostatné a umístit jako Widget.
Z hlavního menu můžete odstranit položku „blog“ pokud máte web ve formátu „blog“. A rovnou můžete existující položky počeštit. Pozor si dejte i na položku „Home“, nejen že je vhodné ji počeštit, ale většinou neukazuje na / ale na stránku s názvem Home.
Widgety
Užitečná možnost jak doplnit widgety – většinou do sloupce a a/nebo do patičky. Určitě přidejte Vyhledávání.
Musíte přidat Cookie & Consent Banner – ten se nepřidá viditelně do sloupce ani zápatí ale půjde o onen vyskakovací box kvůli GDPR.
Můžete přidat Kategorie (Rubriky) ale tohle bývá lepší řešit přes menu.
Určitě přidejte Nejlepší příspěvky & Stránky (nejčtenější články) a Nejnovější příspěvky.
Máte v zásadě hotovo
Výše uvedené je více či méně základní nutné nastavení. V tomto okamžiku můžete začít plnit články/příspěvky a stránkami. Což ale znamená ještě pár věcí k udělaní:
- Smažte tři zbytečné ukázkové příspěvky
- Smažte ukázkové stránky, které nebudete potřebovat. Přejmenuje si About us a Contacts na něco použitelnějšího a nahraďte jejich ukázkový obsah něčím alespoň trochu konkrétním. Můžete i změnit jakou mají URL (pokud tam chcete česká klíčková slova),
- Home a Blog si můžete nechat, ale v Home byste také měli odstranit ten ukázkový obsah.
- Pokud nechcete používat nový blokový editor (block editor) tak si to při prvním použití editoru přepněte na klasický/Classic. Tady hodně záleží jaký web budete budovat, pokud je to klasický blog, tak do nového editoru určitě nejděte.
Starý WP-Admin
Pokud byste chtěli nastavit ještě nějaké další věcí, tak musíte jít do starého WP-Admin. Což snadno uděláte přes odkaz WP-Admin co se nachází v levém menu v administraci (úplně dole). Tamní Nastavení obsahuje prakticky všechno z výše uvedeného, ale jsou tam některé věci navíc. Pár z nich je více užitečných, takže zde jsou:
Nastavení -> Publikování
- Formátování umožní potlačit převody 🙂 na obrázkové smajlíky
- Výchozí rubrika pro příspěvky se hodí pokud si chcete ušetřit čas (a nebo budete mít jen jednu rubriku)
Nastavení -> Zobrazování
- V RSS zobrazovat nejvíce umožní nastavit maximum článku co se objeví v RSS. Mimochodem tohle je i v novém rozhraní, jen je to tam přeložené do češtině poněkud zcestně (viz druhý obrázek níže)
- Položky v RSS zobrazovat jako je vhodné nechat na celý text pokud chcete aby vaše RSS bylo použitelné pro lidi.
TIP: V ‣ ‣ Jak na WordPress najdete další tipy a triky pro WordPress