Chcete livestreamovat jak hrajete hry? Pokud na to máte dostatečně kapacitní připojení k Internetu a počítač (co zvládne nejen hrát, ale také streamovat) tak už potřebujete (většinou) jenom software.
Nejpopulárnější je velmi pravděpodobně OBS – obsproject.com. Open Broadcaster Software je Open Source (Windows, Linux, Mac), zdarma dostupné a nabízí řadu možnosti přizpůsobení (místy až možná moc). Výhodné je i to, že nejde jen o streamování hry, ale můžete připojit i vlastní video a vlastní zvuk.
Kam stremovat? Nejpopulárnější platformou na herní streaming je nepochybně Twitch následovaný YouTube a díl koláče chtěl urvat i Microsoft s Mixer (22. července 2020 končí) a samozřejmě i Facebook.
XSplit – www.xsplit.com – je ve skutečnosti dvojice – XSplit Gamecaster a XSplit Broadcaster. Pokud se streamingem her začínáte, začněte s prvním. Hodit se bude i to, že umí přímo streaming na YouTube a Facebook. Je možné ho používat zdarma pokud vám nebude vadit watermark u streamů nad 720p/30fps. Pro kvalitnější streaming je nutné platit měsíční licenci (5 USD) nebo si pořídit software za 200 USD v podobě celoživotní licence.
Lightstream – www.golightstream.com – zkuste, pokud máte trochu méně výkonný počítače. Má ale nevýhodu, zpracování videa probíhá na serverech Lightstreamu a nikoliv přímo ve vašem počítači – vede to k vyšším nárokům na připojení. Dostupné zdarma do 720p.
Wirecast – www.telestream.net/wirecast/overview.htm – je většinou doporučován jako řešení pro profesionály. Odpovídá tomu i cena, od 249 do 699 dolarů (tři verze, One, Studio a Pro). Ve verzi One vystačí pro jeden zdroj streamování, Studio pak pokud jich chcete více a mít řadu dalších možností. K dispozici je třiceti denní zkušební verze.
Wowza Clearcaster je software doporučované Facebookem, které ovšem nemůžete mít zdarma.
Doporučují i Streamlabs OBS (mají vlastní verzi OBS výše uvedeného), který doporučuje i Twitch. Výhodou proti originálnímu OBS může být přehlednější rozhraní.
Player.me najdete mezi doporučeními od Twitche. Funguje pouze na Windows 10
Streamovat nakonec můžete přímo z Windows 10 přímo na Mixer (budete moci být sledováni na webu i v aplikacích pro Android a iOS). K tomu slouží starý známý Windows Game Bar.
TIP: Jak na nahrávání obrazovky ve Windows 10? Nic nemusíte instalovat, použijte Xbox Game Bar.
Streaming z herních konzolí
Pokud máte Xbox One tak můžete streamovat také na Mixer (tam nechybí ani podpora pro připojený mikrofon a webcam). Vytvořte si na počítači předem účet na Mixeru, teprve poté ho připojte na Xboxu. Jen pozor, 22. července 2020 Mixer končí a Microsoft vše přesune do Facebook Gaming.
Druhou možností je streamovat na Twitch – stačí si pořídit aplikaci Twitche a přes účet vytvořený (opět) ideálně na počítači můžete streamovat (neumí kameru ani mikrofon).
Podobné je to Playstation 4 kde se se streamingem počítá až tak hodně, že přímo na DualShock ovladači je knoflík Share. a streamovat můžete na Twitch nebo na YouTube.
Streamovat Nintendo Switch? Přímo to možné není, tady budete muset pořídit externí hardware pro záznam videa (příklad) napojené na PC, televizi a dock s Nintendo Switch. Zbytek už pak zařídíte přes výše uvedené software jako je OBS či Xsplit.
Streaming z mobilních telefonů
Streamovat z Androidu je nejsnadnější přes YouTube – stačí k tomu mít aplikaci YouTube Gaming. Ta umí zaznamenávat lokálně nebo streamovat na YouTube (720p HD nebo 480p). Méně snadná varianta je stremovat na Mixer.
TIP: Jak udělat screenshot na Androidu. Jak nahrávat dění na displeji
Pro iOS (iPhone, iPad) je to možné od iOS 11 pomoci Záznamu obrazovky (Screen recording) plus aplikace, která záznam „přesměruje“ a umožní posílat na Twitch – zkusit můžete MobCrush. Umí mimochodem i stream na Facebook. Další možnosti je Mixer a jejich aplikace Mixer Creator – umí stremovat nejenom co hrajete, ale i z kamery. Třetí variantou je Apple ReplayKit.
TIP: Jak udělat screenshot na iPhone či iPadu? Jak nahrávat dění na obrazovce